Процедурата “Мрежи Жан Моне за вътрешна политика: Разширяването на ЕС като катализатор на прогреса” (ERASMUS-JMO-2025-NETWORKS-HEI-EU) отвори на 28.11.2024 г. Целта на поканите за тематични мрежи във висшето образование е да насърчат събирането, споделянето и обсъждането на резултати от научни изследвания, съдържание на курсове, академичен опит и др. сред партньорите по проектите.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна помощ – еднократни суми (lump sums) по европейската програма за образование “Еразъм +” 2021-2027 г. Бюджетът ѝ възлиза на 4,2 млн. евро (бюджетът е общ с този по поканите “Мрежи Жан Моне в други области на образованието и обучението” и “Мрежи Жан Моне за външна политика: ЕС – Северна Америка”).
Максималният размер на помощта за един проект възлиза на 1 млн. евро.
Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е 80%.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат висши училища от държави-членки на ЕС и от държави, асоциирани по програмата “Еразъм +”.
Условие е висшите училища да притежават Сертификат ECHE (Харта за висше образование “Еразъм”).
Проектите за мрежи се подават от консорциуми. Един консорциум следва да включва поне 12 партньори. От тях, минимум 7 трябва да бъдат от различни допустими държави.
Допустими дейности и разходи
Мрежите имат за задача да създадат инструмент, чрез който партньорите да споделят своите академични трудове и да провеждат проверки, както и да коментират публикуваните документи. Организацията-координатор ще следва редовно да прави подбор на най-иновативните и интересни резултати, които да бъдат предоставени на Европейската комисия (ЕК).
Тематичните мрежи трябва също така да предоставят редовна обратна връзка (напр. онлайн бюлетин) за най-напредналите и иновативни практики в дадена научна област и да добавят стойност към дебата.
Ще се покриват разходи за персонал, пътни и дневни разходи, разходи за оборудване, подизпълнители, финансова подкрепа за трети страни (до 60 000 евро за една организация) и други разходи (напр. разпространение на информация, издателска дейност, преводи).
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за образованието и културата (EACEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, качество на проекта и изпълнението му, качество на партньорствата и договореностите за сътрудничество и въздействие. С най-висока тежест е първият критерий.
Срок
Обичайната продължителност на проектите е 36 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 12.02.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.