Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия (МСП)”

Процедурата “Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия (МСП)” (BG16RFPR002-1.005) отвори за кандидатстване на 27.11.2024 г. Тя ще предостави фокусирана подкрепа на българските предприятия под формата на фиксирани грантове за услуги от доставчици на знания като университети и научни организации.

Тези услуги ще бъдат в подкрепа на иновативни решения, свързани с въвеждането на нови продукти, процеси или услуги в бизнеса, решаването на различни технологични проблеми на предприятията, въвеждането на нови бизнес модели, прототипиране и др. Целта е да се насърчи сътрудничеството между предприятията и научноизследователските организации, както и да се повиши иновационния капацитет и конкурентоспособността на МСП.

Проектите по мярката ще се изпълняват на територията на България.

Финансиране

Процедурата предвижда предоставянето на безвъзмездна финансова помощ (грантове) с фиксиран размер по Програма “Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация” 2021-2027 г. (ПНИИДИТ). Бюджетът ѝ възлиза на 25 млн. лв.

Минималният размер на гранта за един проект е 14 710 лв. за една услуга, а максималният е 29 420 лв. за две услуги.

Прилага се режим “Помощи за иновации в полза на МСП“*Не се изисква собствено финансиране.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат микро- и МСП, които са регистрирани като търговци преди 31.12.2022 г. и имат средносписъчен брой на персонала за 2023 г., който е поне две заети лица.

Кандидатите трябва да са реализирали нетни приходи от продажби за 2023 г. както следва:

  • микропредприятия ≥ 41 000 лв.;
  • малки предприятия ≥ 82 000 лв.;
  • средни предприятия ≥ 123 000 лв.

Освен това, заявената подкрепа следва да е свързана с основната икономическа дейност на предприятията съгласно Класификацията на икономическите дейности – КИД-2008.

Предприятията-кандидати могат да участват в процедурата единствено индивидуално.

Приоритет при оценяването ще се дава на МСП, които имат седалище (към датата на кандидатстване) на територията на регионите (ниво NUTS-2) Северозападен, Северен централен и Североизточен. Това ще се прилага и за МСП със седалище в Южен централен и Югоизточен регион.

Допустими дейности и разходи

Допустимата дейност по проектите е предоставяне на услуги за иновации в полза на МСП и включва:

  1. Консултантски услуги в областта на иновациите – консултиране, подпомагане или обучение в областта на трансфера на знания, придобиването, защитата или експлоатацията на нематериални активи или използването на стандартите и правилата, които ги уреждат, както и консултиране, подпомагане или обучение за въвеждането или използването на иновативни технологии и решения;
  2. Услуги за подкрепа на иновациите – предоставянето на офис пространство, бази данни, услуги в облак и услуги за съхранение на данни, библиотеки, пазарни проучвания, лаборатории, поставяне на етикети за качество, изпитване, експериментиране и сертифициране или други свързани с цел разработване на по-ефективни и високотехнологични продукти, процеси или услуги.

Услугите ще се предоставят от “изпълнители на услугата” – университети, научни организации, центрове за компетентност (ЦК), центрове за върхови постижения (ЦВП), Сдружението за научноизследователска и развойна дейност (СНИРД) на София Тех Парк и научноизследователски инфраструктури от Националната пътна карта за научна инфраструктура (НПКНИ).

За да идентифицират необходимите им услуги и да изберат доставчик, с който да сключат договор, предприятията следва да използват новоразработената Платформа сътрудничество между висшите училища, изследователските организации и бизнеса, администрирана от Националния център за информация и документация (НАЦИД).

Проектите следва да се изпълняват само на територията на един тип регион от NUTS-2 – т.е. или само в по-слабо развитите региони, или само в региона в преход (Югозападен).

Ще се покриват единствено разходите за съответните услуги.

Управление

Подкрепата по процедурата се администрира от Главна дирекция “Европейски фондове за конкурентоспособност” (ГД ЕФК) към Министерството на иновациите и растежа (МИР).

Срок

Максималният срок за изпълнение на проектните дейности е 12 месеца, считано от датата на влизане в сила на договора за предоставяне на безвъзмездна помощ.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 28.03.2025 г., 16:30 ч. Кандидатстването е по електронен път чрез системата ИСУН 2020.


* РежимПомощи за иновации в полза на МСП” – помощ, която се предоставя на МСП за получаване, валидиране и защита на патенти и други нематериални активи, за командироване на персонал и разпространяване на знания и за консултантски и помощни услуги в подкрепа на иновациите. Интензитетът ѝ е до 50% от допустимите разходи.

Тъй като настоящата процедура е с интензитет до 100% от допустимите разходи, общият размер на помощите по този режим не следва да надхвърля 430 282.60 лв. (220 000 евро) за едно предприятие за период от 3 години.

Предходна статия

Възможност за участие на журналисти в обучителна програма в Любляна или Тилбург

Следваща статия

С 590 млн. евро от Плана за възстановяване ще се финансират съоръжения за съхранение на електроенергия

Сходни статии

До 5 млн. евро за проект в подкрепа на устойчивата европейска музикална екосистема

4 Процедурата “Музиката движи Европа” (CREA-CULT-2024-MME) отвори за кандидатстване на 03.12.2024 г. Целта ѝ е да подкрепи зеления преход и екологичната устойчивост на европейската музикална екосистема. Ще бъде финансиран един проект на консорциум, който да […]

14,5 млн. евро стават достъпни за изграждане на капацитет в областта на младежта по “Еразъм+” за 2025 г.

5 Вчера, 05.12.2024 г., отвориха 4 покани на тема “Изграждане на капацитет в областта на младежта” (ERASMUS-YOUTH-2025-CB), част от програмата на ЕС за образование, обучение, младеж и спорт – “Еразъм+”. Поканите са насочени към различни […]

Процедура “Европейска младеж заедно” – 2025 г.

11 Процедурата “Европейска младеж заедно” (ERASMUS-YOUTH-2025-YOUTH-TOG) отвори за кандидатстване днес, 05.12.2024 г. Тя ще финансира проекти, които създават мрежи за регионални партньорства с участието на младежи от цяла Европа – държавите-членки на ЕС и асоциираните […]

Вашият коментар

Филтър