Всичко за европейските проекти на едно място

Второто плащане по Плана за възстановяване от 653,1 млн. евро може да бъде спряно

България може да загуби част или напълно второто плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), което е в размер на 653,1 млн. евро, след като не изпълнява 9 от заложените 62 етапи и цели. Това стана ясно в петък, 29.11.2024 г., когато Европейската комисия (ЕК) публикува предварителната си оценка относно второто плащане.

Неизпълнените в задоволителна степен 8 етапа и една цел касаят реформи, свързани с либерализацията на енергийния пазар, увеличаването на производството на електроенергия от възобновяеми източници, пътната карта за климатична неутралност, борбата с корупцията, въвеждането на задължителна съдебна медиация, обществените поръчки и предприемачеството. Тези реформи адресират предизвикателства, установени в специфичните препоръки към страната ни, които са били основополагащи за одобрението на първоначалния план.

С оглед на това и съгласно законодателството на ЕС, ЕК може да предложи частично или пълно спиране на плащания. Сега България разполага с 4 седмици – до 29.12.2024 г. – за да изложи своите коментари и да предприеме действия за коригиране на неизпълнението на съответните етапи и цели. В срок до 4 седмици от този срок ЕК ще приеме окончателното си решение.

От този момент, България ще има до 6 месеца да изпълни поетите ангажименти, свързани с второто плащане. В края на този период ЕК ще направи повторна оценка и в случай на положително становище ще разреши отпускането на спрения ресурс.

Националният план на България е на стойност близо 5,7 млрд. евро, като до момента от общо девет транша е изплатен само един. Страната ни изостава значително с покритието на етапите и целите, които трябва да бъдат изпълнени преди август 2026 г.

Изоставането се дължи на политическата нестабилност в страната ни, забавяйки прогреса по изпълнението на заложените етапи и цели и съответно последващото изплащане на средства. България получи 1,37 млрд. евро в рамките на първия транш през декември 2022 г., но от тогава плащания към страната ни не са постъпвали.

Едва през октомври 2023 г. (при заложен срок декември 2022 г.) България подаде второ искане за плащане. Междувременно в края на юни и декември миналата година изтекоха сроковете за подаване на искания за плащания по третия и четвъртия транш, а в края на юни и декември тази година – за плащанията по петия и шестия. Липсата на достатъчен прогрес по второто плащане възпира получаването на последващи средства.

Съгласно Регламента за Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ), страните-членки имат право на искания за плащания два пъти годишно. От забавянията в исканията за плащане не следват санкции, но това забавя цялостния прогрес и възможността да се възползваме от предвидените средства в пълен размер. Справка за прогреса на страната ни със законите и реформите е налична тук.

Друг аспект на НПВУ е глава REPowerEU, която държавите-членки следва да включат в националните си планове. Целта е да се намали зависимостта от руските изкопаеми горива и да се ускори екологичния преход. В главата следва да бъдат включени мерки за спестяване на енергия, диверсифициране на енергийните доставки и ускорено въвеждане на ВЕИ. По REPowerEU ЕС отпусна допълнителни безвъзмездни средства на стойност 20 млрд. евро от Фонда на ЕС за иновации и от Системата за търговия с емисии (СТЕ).

За България по тази глава са отредени 480 млн. евро, но тепърва предстои тя да стане факт и да бъде включена в НПВУ. Ако това не се случи до края на годината, рискуваме да загубим и тези средства. България е единствената държава от ЕС, която няма разработена глава REPowerEU.

Предходна статия

Старт на приема по интервенцията за нови земеделски стопани с бюджет 39 млн. лв.

Следваща статия

Публикувана е Индикативната годишна работна програма на ПРР за 2025 г. с бюджет близо 3 млрд. лв.

Сходни статии

130 кандидатури са постъпили по поканата на ЕИТ за подобряване на конкурентоспособността на европейското висше образование

3 Общо 130 проектни предложения, включващи 1 480 организации от 55 държави, са били подадени по поканата в подкрепа на качеството и конкурентоспособността на европейското висше образование, част от инициативата за Институции във висшето образование […]

258 проекта са постъпили по поканите CEF Transport за модернизиране на европейската транспортна инфраструктура

4 Днес, 22.01.2025 г., от Европейската изпълнителна агенция за климат, инфраструктура и околна среда (CINEA) съобщиха, че общо 258 проекти предложения са били депозирани по 33-те покани, насочени към проекти за нова и подобрена европейска транспортна […]

Отвори приемът за популяризиране на европейски селскостопански продукти през 2025 г. за 122 млн. евро

11 Днес, 22.01.2025 г., за кандидатстване отвориха 15 покани за популяризиране на европейски селскостопански продукти. Общият бюджет на поканите е 122 млн. евро, а средствата се осигуряват по програмата на ЕС “Популяризиране на селскостопанските продукти” […]

Вашият коментар

Филтър