В петък, 29.11.2024 г., излезе Индикативната годишна работна програма (ИГРП) на Програма “Развитие на регионите” 2021-2027 г. (ПРР) за 2025 г. Тя бе одобрена от Комитета за наблюдение на програмата на последното му заседание, провело се на 20.11.2024 г.
Предвиждат се общо 10 процедури на стойност 2,97 млрд. лв. Те имат следните бюджети и заложени дати на обявяване:
- “Подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини* – 2” – 900 млн. лв., ще отвори през трето/четвърто тримесечие на 2025 г.;
- “Техническа подкрепа за изпълнение на ИТИ инструмента” – 2,5 млн. лв., ще отвори през първо тримесечие на 2025 г.;
- “Подкрепа за енергийни общности с цел устойчиви и чисти енергийни решения” – 298,9 млн. лв., ще отвори през второ/трето тримесечие на 2025 г.;
- “Подкрепа за производствени инвестиции в големи предприятия в регион Стара Загора” – 462,7 млн. лв., ще отвори през второ тримесечие на 2025 г.;
- “Рекултивация на минни терени” – 475,5 млн. лв., ще отвори през второ тримесечие на 2025 г.;
- “Квалификация и преквалификация за подпомагане на зеления преход в 2 компонента” – 125,4 млн. лв., ще отвори през трето/четвърто тримесечие на 2025 г.;
- “Капацитет за водородна верига на добавена стойност” – 291,8 млн. лв., ще отвори през трето/четвърто тримесечие на 2025 г.;
- “Подкрепа за фотоволтаични паркове” – 141,7 млн. лв., ще отвори през трето тримесечие на 2025 г.;
- “Чиста енергия” – 138,6 млн. лв., ще отвори през четвърто тримесечие на 2025 г.;
- “Подкрепа на научноизследователска и развойна дейност (НИРД)” – 137,1 млн. лв., ще отвори през четвърто тримесечие на 2025 г.
Планира се по процедурите да се осъществяват дейности за енергийна ефективност и обновяване на жилищни сгради, подпомагане на разработването на концепции за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ), инсталиране на системи за оползотворяване на енергия от ВЕИ за енергийните потребности на сградите и батерии за съхранение на енергия, производствени инвестиции в големи предприятия, възстановяване на минни терени, обучения за професионална квалификация и преквалификация за работа в сектор “Енергетика”, извършване на проучвания, изграждане на свързваща инфраструктура, инсталиране на съоръжения за вятърна енергия и биометан, подкрепа за капацитет за НИРД в предприятията.
Фокусът на по-голямата част от процедурите е върху т.нар. “въглищни райони” – областите Стара Загора, Перник и Кюстендил – и най-вече Стара Загора и прилежащите към нея общини – Нова Загора, Ямбол, Симеоновград, Харманли, Тополовград, Димитровград, Хасково, Елхово, Сливен и Тунджа.
Допустими кандидати са общини, държавни органи, областни администрации и общински власти, представители на гражданското общество, предприятия, вкл. малки и средни (МСП), научни организации, университети, сдружения на собствениците на сгради в режим на етажна собственост и др.
Програмата за 2025 г. претърпява промени в сравнение с версията ѝ, която бе публикувана за обществено обсъждане през октомври. Бюджетите на няколко процедури са намалени, а този на процедурата за производствени инвестиции в Стара Загора е увеличен с над 200 млн. лв. Процедурата “Диверсификация и адаптиране на МСП към икономическия преход – 2” е премахната.
Пълната версия на ИГРП за 2025 г. на ПРР можете да откриете тук.
На заседанието на Комитета за наблюдение на ПРР бе актуализирана и ИГРП за 2024 г. До края на годината по нея предстои да отворят:
- “Подкрепа за интегрирано градско развитие в 10-те градски общини* – основни центрове на растеж” – 638,5 млн. лв.;
- “Подкрепа за работещите в засегнатите сектори чрез обучения за квалификация и преквалификация” – 110,2 млн. лв.;
- “Картографиране на уменията на косвено засегнатите лица в най-силно засегнатите от климатичния преход области” – 3 млн. лв.;
- “Диверсификация и адаптиране на малки и средни предприятия (МСП) към икономическия преход” – 250 млн. лв.;
- “Подкрепа за индустриални и логистични паркове и зони” – 149 млн. лв.
Обновената версия на ИГРП за 2024 г. на ПРР можете да видите тук.
Очаквайте информация за всяка от процедурите на сайта ни.
* 40-те градски общини са Враца, Ловеч, Лом, Монтана, Троян, Габрово, Горна Оряховица, Севлиево, Разград, Свищов, Силистра, Добрич, Търговище, Шумен, Сливен, Ямбол, Нова Загора, Айтос, Карнобат, Казанлък, Свиленград, Харманли, Димитровград, Кърджали, Хасково, Асеновград, Велинград, Смолян, Пазарджик, Пещера, Панагюрище, Карлово, Ботевград, Гоце Делчев, Дупница, Кюстендил, Перник, Петрич, Самоков и Сандански.
** 10-те градски общини са Видин, Плевен, Русе, Велико Търново, Варна, Бургас, Стара Загора, Пловдив, Столична община и Благоевград.