Европейската комисия (ЕК) даде начало на втория търг на Европейската банка за водород в подкрепа на производството на възобновяем водород. Търгът IF24 Auction отвори днес, 03.12.2024 г., и разполага с ресурс от 1,2 млрд. евро.
Тази година в рамките на търга са обособени две направления:
- Общо направление за производство на водород (INNOVFUND-2024-AUC-RFNBOH2-GENERAL) – 1 млрд. евро; без значение е в кой сектор ще бъде използван водорода;
- Направление за производство на водород за морския сектор (INNOVFUND-2024-AUC-RFNBOH2-MARITIME) – 200 млн. евро; за получатели от морския сектор.
Търгът ще предостави финансова подкрепа на производителите на водород, категоризиран като възобновяемо гориво от небиологичен произход (RFNBO), за да намали риска на инвестициите. Средствата се осигуряват от приходите от търговия с емисии, насочени чрез Фонда за иновации на ЕС.
Ролята на Европейската банка за водород е да допълни други политически инструменти за изграждане на пазар за възобновяем водород, стимулиране на инвестициите в производствения капацитет и увеличаване на мащаба на производството.
Производителите на възобновяем водород ще могат да кандидатстват за подкрепа под формата на фиксирана премия за килограм произведен водород. Премията има за цел да запълни разликата между производствената цена и цената, която потребителите са готови да платят в момента, на пазар, на който производството на водород от невъзобновяеми източници е по-евтино.
В рамките на настоящия търг производителите на възобновяем водород могат да подават заявления за определен обем на производство. Офертите следва да се основават на предложена ценова премия за килограм произведен водород от възобновяеми източници, с таван от 4 евро/кг. (понижен от 4.5 евро/кг. през 2023 г.).
Офертите до тази цена (и др. изисквания) ще бъдат класирани във възходящ ред и ще получат подкрепа в същия ред до изчерпване на бюджета. Сред критериите за оценяване е формулиран нов такъв – “Постигане на сигурност на доставките на стоки от първа необходимост и принос към водещата роля на Европа в промишлеността и нейната конкурентоспособност”.
Избраните проекти ще получат отпуснатата субсидия в допълнение към пазарните приходи, които генерират от продажбата на водород, за период до 10 години. След подписване на споразуменията за безвъзмездна помощ, одобрените производители ще трябва да започнат да произвеждат възобновяем водород в рамките на 5 години.
ЕК предлага и механизъм “търгове като услуга“, който позволява на държавите-членки да финансират проекти, които не са били избрани за подкрепа от поради бюджетни ограничения. Държавите-членки ще могат да използват национални средства за проекти на тяхна територия, без да е необходимо да провеждат отделен търг на национално ниво.
Оферти се приемат в срок до 20.02.2025 г. от тук.
На 10.12.2024 г. по търга ще се проведе и информационен ден. Повече за него можете да научите от тук.