Всичко за европейските проекти на едно място

348 млн. лв. е бюджетът на ИГРП на Програма “Развитие на човешките ресурси” през 2025 г.

Главна дирекция “Европейски фондове, международни програми и проекти” към Министерство на труда и социалната политика (МТСП) публикува актуализираната версия на Индикативната годишна работна програма (ИГРП) за 2025 г. на Програмата “Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 г. (ПРЧР) миналата седмица /29.11.2024 г./, след като по-рано през месеца се проведе заседание на Комитета за наблюдение на програмата.

Това е първото изменение на ИГРП за ПРЧР за 2025 г., като с него са добавени 8 процедури (общо стават 9), а бюджетът нараства до 348 млн. лв.

Ето кои са процедурите, бюджетите им и индикативните им дати на обявяване:

  1. Дестинация: България15 млн. лв., второ тримесечие на 2025 г.;
  2. Насърчаване на предприемачеството в Северна България59,3 млн. лв., първо тримесечие на 2025 г.;
  3. Повишаване капацитета на ЦРЧРРИ за предоставяне на качествени обучителни услуги586 749 лв., второ тримесечие на 2025 г.;
  4. Квалификация, умения и кариерно развитие на заети лица – Компонент 210 млн. лв., първо тримесечие на 2025 г.;
  5. Подкрепа за уязвими и маргинализирани общности86 млн. лв., трето тримесечие на 2025 г.;
  6. Изграждане и поддържане на механизъм за взаимодействие при изпълнение на всички дейности на Европейската гаранция за детето 2 млн. лв., първо тримесечие на 2025 г.;
  7. Иновативни здравно-социални услуги100 млн. лв., първо тримесечие на 2025 г.;
  8. Младежки практики46 млн. лв., първо тримесечие на 2025 г.;
  9. Интегрирани териториални инвестиции29 млн. лв., второ тримесечие на 2025 г.

Дестинация: България

Процедурата се измества от ИГРП за 2024 г. към ИГРП за 2025 г. С бюджет от 15 млн. лв. Агенцията по заетостта (АЗ) ще предоставя “пакети” за подкрепа на мобилността на лица, пребиваващи в чужбина. Целта е хора с подходящи трудови характеристики да бъдат привлечени и включени на пазара на труда в България.

Насърчаване на предприемачеството в Северна България 

Предприемачи от Северна България ще бъдат подкрепени с общо 59,3 млн. лв., за да осъществят бизнес начинанията си – от сформирането на бизнес идея до идейната ѝ реализация. Процедурата ще се изпълнява в два компонента:

  1. Компонент 1 с 9,3 млн. лв. – АЗ ще бъде конкретен бенефициент и ще определи центрове за подкрепа на предприемачеството на регионално ниво (NUTS 2). В тези центрове бъдещите предприемачи ще получават подкрепа при разработването на бизнес идеята си, оформянето на бизнес план и създаването на ново предприятие;
  2. Компонент 2 с 50 млн. лв.- центровете ще предоставят финансова подкрепа за предприятия, които са стартирали самостоятелна стопанска дейност. Финансирането за едно ново предприятие ще бъде между 20 000 и 50 000 лв. Освен това в центровете ще се предоставя и последваща подкрепа, в т.ч. консултации за новите предприятия.

Очаква се да бъдат разкрити около 1 000 предприятия.

Повишаване капацитета на ЦРЧРРИ 

Центърът за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи (ЦРЧРРИ) ще получи 586 749 лв., за да предостави обучителни услуги на свои служители, методисти и преподаватели. Целта е да бъдат подобрени процесите на формиране и прилагане на отделните политики на МТСП.

Ще се провеждат обучения, семинари, уебинари, практикуми, както и ще се организират национални и международни инициативи за обмяна на опит и партньорства. Очаква се с дейностите по мярката да бъде надградена и функционалността и достъпността на действащите дигитални продукти.

Квалификация, умения и кариерно развитие на заети лица – Компонент 2

Мярката вече се изпълнява от АЗ. Бюджетът на Компонент 2 ще бъде 10 млн. лв., като се предвижда да бъде осигурена надбавка за транспорт на заети лица, които се включат в присъствени обучения чрез ваучери. Надбавка за транспорт за период до 6 месеца ще получат и заети лица, които завършат успешно обучения чрез ваучери, когато местоработата им се намира в друго населено място.

Подкрепа за уязвими и маргинализирани общности

Процедурата ще предостави 86 млн. лв. за подобряване на достъпа на уязвимите групи, вкл. на ромите, до услуги в подкрепа на активното им приобщаване. Целта е да се повиши качеството на живот на маргинализираните общности, както и да се насърчи социалното им включване и интегрирането им в обществото (достъп до пазара на труда, социално включване и здравеопазване).

Ще могат да кандидатстват НПО в партньорство с работодатели и общини. Допустимите дейности ще включват:

  1. Достъп до пазар на труда – активиране, консултиране, обучения, събития и др.;
  2. Социално включване и достъп до здравеопазване – достъп до здравни услуги, профилактични прегледи, повишаване на здравната култура и др.;
  3. Подкрепа за субсидирана заетост до 12 месеца – незадължителна дейност.

Един кандидат ще може да получи безвъзмездни средства до 750 000 евро, а партньор – до 300 000 евро.

Очаква се 3 825 участници да бъдат подкрепени чрез социални или здравни услуги.

Изграждане и поддържане на механизъм за взаимодействие при изпълнение на всички дейности на Европейската гаранция за детето

Процедурата ще е за директно предоставяне на безвъзмездни средства в размер на 2 млн. лв. на Министерството на труда и социалната политика (МТСП) в партньорство с Националния статистически институт (НСИ).

Допустимите дейности ще включват дефиниране на понятието “екстремна бедност”, картографиране на децата на местно ниво, създаване на механизми за координация и изпълнение на Европейската гаранция за детето (ЕГД)*, вкл. на местно ниво, повишаване на информираността на обществото относно ЕГД. Ще се провеждат още обучения за укрепване на капацитета за предоставяне на интегрирана подкрепа и изграждане на междусекторни координационни връзки на представители от различните сектори (здравен, образователен, социален и др.).

Иновативни здравно-социални услуги за хора в неравностойно положение

Със 100 млн. лв. ще се надгражда предоставянето на интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда, част от операция “Грижа в дома” (насочена към възрастните хора в невъзможност за самообслужване и хората с увреждания). Целта е да се изгради иновативен модел за дистанционен мониторинг на здравния и психо-социалния статус на най-уязвимите групи от обществото.

Ще могат да кандидатстват общини и райони на общини, като допустимите дейности ще включват:

  1. Предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравносоциални услуги за нуждаещи се лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване;
  2. Провеждане на специализирани обучения на екипите и супервизия, вкл. обучения, свързани с нови методологии за оценка на потребностите;
  3. Развитие и предоставяне на иновативни дистанционни услуги – телекеър, вкл. осигуряване на специализирано оборудване за тяхното предоставяне (при необходимост).

В резултат на тези дейности се очаква да бъдат подобрени условията на живот за 10 000 участници.

Младежки практики 

С 46 млн. лв. АЗ ще подкрепи младите хора в България (вкл. в последните класове от средното образование), които се сблъскват с трудности при започването на работа. Те ще имат възможност да се включат в платена практика при работодател с определен ментор за период до 6 месеца.

За работодателите ще бъдат осигурени стимули при сключване на безсрочен трудов договор с практикуващ младеж, като ще бъдат възстановени разходите им за дължими вноски за първите 6 месеца от договора.

Ролята на Агенцията ще бъде да идентифицира младежите и работодателите, които искат да се включат в операцията. Очаква се над 10 000 младежи да се включат в различни практики.

Интегрирани териториални инвестиции 

С бюджет от 29 млн. лв. ще бъдат финансирани одобрени мерки по ПРЧР, които са включени в концепции за Интегрирани териториални инвестиции. Същите концепции ще бъдат финансирани и по Програма “Развитие на регионите” 2021-2027 г. (ПРР) и по други програми, с което ще бъде изпълнен интегрираният им характер. Дейностите в обхвата на ПРЧР са включване в заетост, обучения, активиране, подкрепа за младежка заетост, активно остаряване в добро здраве, интеграция на маргинализирани общности и социално включване и услуги за деца и възрастни.

Актуализираната версия на ИГРП на ПРЧР за 2025 г. можете да откриете тук.

По време на заседанието на Комитета за наблюдение на ПРЧР бе прието и четвъртото изменение на ИГРП на ПРЧР за 2024 г. В него са включени мерките “Насърчаване на социалната икономика на местно и регионално ниво“, “Нови умения” и “Младежка инициатива “АЛМА”“.

Насърчаване на социалната икономика на местно и регионално ниво

Процедурата цели да допринесе за развитието на социалните предприятия чрез създаване и подкрепа за устойчиви работни места за групите в неравностойно положение. Бюджетът е в размер на 22 млн. лв., като ще могат да кандидатстват общини, общински предприятия, НПО, работодатели, кооперации, ЮЛНЦ, социални предприятия, специализирани предприятия на хора с увреждания.

По проектите ще се осъществяват дейности като:

  • предоставяне на текуща подкрепа за социална и трудова интеграция спрямо индивидуалните потребности;
  • създаване на работни места за новоназначени лица;
  • осигуряване на възможности за обучения за служителите в социални предприятия;
  • подпомагане на маркетинга и продажбите;
  • оборудване и ремонтни дейности;
  • обмяна на опит и насърчаване на сътрудничеството с други предприятия; и др.

Един проект ще може да получи безвъзмездни средства между 50 000 лв. и 586 749 лв. (de minimis), покриващи до 100% от допустимите разходи.

Нови умения

“Нови умения” ще подкрепи български работодатели да се адаптират към променящите се условия на труд чрез повишаване на уменията на служителите съобразно актуалните нужди на бизнеса. Един проект ще може да получи между 20 000 лв. и 5,8 млн. лв. за:

  • предоставяне на обучение за придобиване или повишаване на професионалната квалификация;
  • провеждане на специфични обучения, вкл. такива, свързани с въвеждането на нисковъглеродни, ресурсно ефективни и безотпадни процеси и технологии;
  • обучения за придобиване на “меки” умения;
  • запазване на заетостта на обучените служители.

Тази процедура отвори за кандидатстване вчера, 02.12.2024 г. Повече информация е достъпна тук.

Младежка инициатива “АЛМА”

Чрез операцията ще бъдат предоставени възможности на младежи до 29 г. от уязвими групи за стажуване в друга държава-членка в ЕС за период от 2 до 6 месеца и прилагане на наученото в чужбина на работно място в България.

Процедурата ще разполага с бюджет от 3 млн. лв. и е насочена към работодатели, социални партньори, НПО, АЗ, доставчици на посреднически услуги на пазара на труда, субекти на социалната и солидарна икономика, вкл. социални предприятия. Задължително ще бъде асоциираното партньорство с организация от минимум една държава-членка на ЕС, която да осигури дейности по стажуването.

Обновената версия на ИГРП на ПРЧР за 2024 г. можете да откриете тук.

Актуална информация за поканите и условията за кандидатстване по тях ще откриете своевременно на сайта ни.


* Европейската гаранция за детето (ЕГД) е инициатива на Европейската комисия, която цели да осигури достъп до здравеопазване, образование, детски грижи, приемливо жилище и подходящ хранителен режим за най-уязвимите деца в ЕС. Инициативата обхваща 7 държави – Испания, Германия, Италия, Литва, Хърватия, България и Гърция. Фокусът е върху деца с увреждания, деца от семейства в уязвимо положение, деца, настанени в институции, деца бежанци и мигранти, деца с малцинствен произход и деца, които изпитват тежки жилищни лишения. Интервенциите по ЕГД се реализират в три стълба – (1) Събиране на доказателства и анализ, (2) Разработване на политики и национални планове за действие и (3) Модели на интегрирани услуги и интервенции. Допълнителна информация е достъпна тук.

Предходна статия

До 5,8 млн. лв. по проекти на работодатели за обучения на служители

Следваща статия

Пета покана за нови интернет общности на NGI0 Commons Fund

Сходни статии

Отвори приемът за популяризиране на европейски селскостопански продукти през 2025 г. за 122 млн. евро

4 Днес, 22.01.2025 г., за кандидатстване отвориха 15 покани за популяризиране на европейски селскостопански продукти. Общият бюджет на поканите е 122 млн. евро, а средствата се осигуряват по програмата на ЕС “Популяризиране на селскостопанските продукти” […]

До 100 000 евро за възпроизвеждане на иновативни решения в замърсяването на водите

4 Втората покана “Разширена демонстрация на решенията по проекта iMERMAID в нови асоциирани региони” отвори за кандидатстване днес, 22.01.2025 г. Тя ще предостави финансова и консултантска подкрепа на “асоциирани региони*” за изготвяне на пътни карти, […]

ФнФ започва консултации за три дългови инструмента в области дигитализация, води и отпадъци

16 От утре, 22.01.2025 г., Фондът на фондовете (ФнФ) стартира провеждането на пазарни консултации във връзка с параметрите на три нови финансови инструмента. Публичното финансиране по тях възлиза на повече от 155 млн. лв. Това […]

Вашият коментар

Филтър