Първата отворена покана за разработване на “AGRARIAN” ще подкрепи проекти на старт-ъпи, малки и средни предприятия (МСП), университети и научноизследователски организации, които използват облачни, крайни и смесени технологии за справяне с предизвикателствата в селското стопанство, с акцент върху иновациите в областта на изкуствения интелект (ИИ) и интернет на нещата (IoT). Поканата отвори за кандидатстване на 01.12.2024 г.
Търсят се решения, които могат да бъдат тествани и валидирани в рамките на проекта AGRARIAN, за да се подобри ефективността, устойчивостта и екологосъобразността на земеделието. Предложенията следва да включват нови методологии за събиране и анализ на данни и иновативни приложения за edge/fog изчисления за обработка на данни на място. Предложените технологии следва да са свързани с един от трите пилотни проекта по AGRARIAN (животновъдство, полски култури и лозарство).
Целта на проекта AGRARIAN е да разработи отворена и динамична среда, като реализира екосистема, в която разпределените ресурси и услуги ще бъдат програмно обединени при поискване, за да се поддържат работните процеси на приложения, управлявани от IoT/крайните данни. AGRARIAN ще разработи нова среда за програмиране и инструменти за автоматизирано префактуриране на съществуващи приложения и рамки за управление на данни, така че те да могат да работят в гранични разгръщания, както и нови гранични абстракции за програмиране и междинен софтуер. Консорциумът включва 13 партньори от 9 европейски държави.
Финансиране
Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. Бюджетът ѝ възлиза на 400 000 евро.
Подкрепата ще бъде предоставяна под формата на безвъзмездна финансова помощ – еднократни суми. Ще бъдат финансирани до 8 проекта с по 50 000 евро.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат индивидуално участващи МСП, старт-ъпи, университети, научноизследователски организации, НПО, фондации и др. Те трябва да са регистрирани в държава-членка на ЕС или в асоциирана по “Хоризонт Европа” държава.
Допустими дейности
По проектите ще се финансира разработването на приложения и решения като иновативни земеделски инструменти, решения за устойчиво земеделие, решения за устойчивост на климатичните промени и адаптация към тях, цифрови решения и интелигентно земеделие и др. Необходимо е те да бъдат свързани с някой от трите пилотни проекта, които са част от AGRARIAN, насочени към животновъдството, полските култури и лозарството. Повече за тях можете да научите от тук.
Решенията следва да могат да бъдат тествани и оценени на една от тестовите площадки на AGRARIAN:
- Геосинхронни спътникови комуникации с възможности за EDGE;
- Спътникови комуникации в негеосинхронна орбита (NGSO) с възможности за EDGE;
- Тестова установка за емулация на спътников край с ИИ;
- SEED-5G: SpaceEdge Платформа NBIoT с ИИ, поддържаща толерантност към забавяне.
Освен това решенията трябва да бъдат крайни разгръщания, т.е. да се изпълняват в крайните възли на инфраструктурата на тестовите площадки; да се занимават с реални селскостопански проблеми; и да имат голямо селскостопанско и социално въздействие.
Оценяване
Проектните предложения се оценяват от по двама независими експерти по критерии за технически високи постижения, въздействие и изпълнение. С най-голема тежест е първият критерий.
Резултатите от оценяването се очакват до края на март 2025 г.
Срок
Продължителността на проектите е до 6 месеца – от април до октомври 2025 г.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 31.01.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява от тук.