Всичко за европейските проекти на едно място

До 50 000 евро за разработване на иновативни приложения и услуги в селското стопанство

Първата отворена покана за разработване на “AGRARIAN” ще подкрепи проекти на старт-ъпи, малки и средни предприятия (МСП), университети и научноизследователски организации, които използват облачни, крайни и смесени технологии за справяне с предизвикателствата в селското стопанство, с акцент върху иновациите в областта на изкуствения интелект (ИИ) и интернет на нещата (IoT). Поканата отвори за кандидатстване на 01.12.2024 г.

Търсят се решения, които могат да бъдат тествани и валидирани в рамките на проекта AGRARIAN, за да се подобри ефективността, устойчивостта и екологосъобразността на земеделието. Предложенията следва да включват нови методологии за събиране и анализ на данни и иновативни приложения за edge/fog изчисления за обработка на данни на място. Предложените технологии следва да са свързани с един от трите пилотни проекта по AGRARIAN (животновъдство, полски култури и лозарство).

Целта на проекта AGRARIAN е да разработи отворена и динамична среда, като реализира екосистема, в която разпределените ресурси и услуги ще бъдат програмно обединени при поискване, за да се поддържат работните процеси на приложения, управлявани от IoT/крайните данни. AGRARIAN ще разработи нова среда за програмиране и инструменти за автоматизирано префактуриране на съществуващи приложения и рамки за управление на данни, така че те да могат да работят в гранични разгръщания, както и нови гранични абстракции за програмиране и междинен софтуер. Консорциумът включва 13 партньори от 9 европейски държави.

Финансиране

Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. Бюджетът ѝ възлиза на 400 000 евро.

Подкрепата ще бъде предоставяна под формата на безвъзмездна финансова помощ – еднократни суми. Ще бъдат финансирани до 8 проекта с по 50 000 евро.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат индивидуално участващи МСП, старт-ъпи, университети, научноизследователски организации, НПО, фондации и др. Те трябва да са регистрирани в държава-членка на ЕС или в асоциирана по “Хоризонт Европа” държава.

Допустими дейности

По проектите ще се финансира разработването на приложения и решения като иновативни земеделски инструменти, решения за устойчиво земеделие, решения за устойчивост на климатичните промени и адаптация към тях, цифрови решения и интелигентно земеделие и др. Необходимо е те да бъдат свързани с някой от трите пилотни проекта, които са част от AGRARIAN, насочени към животновъдството, полските култури и лозарството. Повече за тях можете да научите от тук.

Решенията следва да могат да бъдат тествани и оценени на една от тестовите площадки на AGRARIAN:

  1. Геосинхронни спътникови комуникации с възможности за EDGE;
  2. Спътникови комуникации в негеосинхронна орбита (NGSO) с възможности за EDGE;
  3. Тестова установка за емулация на спътников край с ИИ;
  4. SEED-5G: SpaceEdge Платформа NBIoT с ИИ, поддържаща толерантност към забавяне.

Освен това решенията трябва да бъдат крайни разгръщания, т.е. да се изпълняват в крайните възли на инфраструктурата на тестовите площадки; да се занимават с реални селскостопански проблеми; и да имат голямо селскостопанско и социално въздействие.

Оценяване

Проектните предложения се оценяват от по двама независими експерти по критерии за технически високи постижения, въздействие и изпълнение. С най-голема тежест е първият критерий.

Резултатите от оценяването се очакват до края на март 2025 г.

Срок

Продължителността на проектите е до 6 месеца – от април до октомври 2025 г.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 31.01.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява от тук.

Предходна статия

328 изследователи ще получат безвъзмездни средства за консолидиране от ЕСНИ за 2024 г.

Следваща статия

Япония започна преговори за асоциация по “Хоризонт Европа”

Сходни статии

Отвори приемът за популяризиране на европейски селскостопански продукти през 2025 г. за 122 млн. евро

1 Днес, 22.01.2025 г., за кандидатстване отвориха 15 покани за популяризиране на европейски селскостопански продукти. Общият бюджет на поканите е 122 млн. евро, а средствата се осигуряват по програмата на ЕС “Популяризиране на селскостопанските продукти” […]

До 100 000 евро за възпроизвеждане на иновативни решения в замърсяването на водите

4 Втората покана “Разширена демонстрация на решенията по проекта iMERMAID в нови асоциирани региони” отвори за кандидатстване днес, 22.01.2025 г. Тя ще предостави финансова и консултантска подкрепа на “асоциирани региони*” за изготвяне на пътни карти, […]

До 50 000 лв. за научни колективи по проекти за сътрудничество в Европейската програма COST

8 Процедурата “Предоставяне на национално съфинансиране за участие на български колективи в утвърдени акции по Европейската програма COST за сътрудничество в областта на научните изследвания и технологиите” цели да създаде условия за ефективно българско участие […]

Вашият коментар

Филтър