Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в областта на висшето образование.

В резултат на дейностите по проектите следва да бъдат подпомогнати допустимите трети държави, които не са асоциирани към програмата, техните институции и системи за висше образование.

Направление 3 ще подкрепи усилията на третите страни, които не са асоциирани към програмата, за разработване на съгласувани и устойчиви системи за висше образование, които да отговарят на социално-икономическите им нужди и на амбицията за създаване на икономика, основана на знанието. Проектите за структурни реформи трябва да отговарят на нуждите на целевите държави, да реформират и модернизират техните системи, като подкрепят устойчиви и цялостни подобрения в сектор висше образование.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на еднократни суми (lump sums) по Европейската програма за образование “Еразъм +” 2021-2027 г. Бюджетът на процедурата за цялата инициатива CBHE (включваща Направления 1, 2 и 3) възлиза на 107 млн. евро.

Размерът на помощта за един проект по Направление 3 може да бъде от 600 000 до 1 млн. евро.

Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е 100%.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат висши училища, техни организации и организации, активни на пазара на труда и в областите на образованието, обучението и младежта. Те трябва да са регистрирани в държави-членки, асоциирани страни и допустими трети държави*.

Кандидатстването е в консорциуми, съставени от поне двама партньори от държави-членки или асоциирани страни и минимум една неасоциирана държава, представена от минимум 2 висши училища и минимум 1 национален компетентен орган.

Единствено висши училища или организации на такива могат да бъдат координатори на проектите.

Допустими дейности и разходи

Проектните дейности могат да включват:

  • Насърчаване на сътрудничеството и взаимното обучение между националните публични органи в посока системно подобрение във висшето образование;
  • Насърчаване на приобщаващи системи за висше образование с акцент върху хората с по-малко възможности;
  • Повишаване на капацитета на ВУЗ-овете от трети държави, които не са асоциирани към програмата, на органите, отговарящи за висшето образование, и на компетентните органи на национално ниво чрез участие в процеси за реформа и модернизация на образованието; и др.

Задължително е проектите да бъдат съобразени с Global Gateway целите, очертани за съответния регион.

Ще се покриват разходи за персонал, пътни и дневни разходи, разходи за оборудване, подизпълнители и други разходи (напр. разпространение на информация, издателска дейност, преводи). Максималният размер на разходите за оборудване е 35% от стойността на безвъзмездната помощ, а на тези за подизпълнители – 10%.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за образованието и културата (EACEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, качество на проектния дизайн и изпълнение, качество на партньорството и въздействие и устойчивост. С най-голяма тежест е първият критерий.

Срок

Продължителността на проектите е между 36 и 48 месеца.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 06.02.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.


* Допустимите трети държави, които не са асоциирани към програмата, са изброени тук (стр. 33 и 34).

Предходна статия

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

Следваща статия

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

Сходни статии

130 кандидатури са постъпили по поканата на ЕИТ за подобряване на конкурентоспособността на европейското висше образование

3 Общо 130 проектни предложения, включващи 1 480 организации от 55 държави, са били подадени по поканата в подкрепа на качеството и конкурентоспособността на европейското висше образование, част от инициативата за Институции във висшето образование […]

258 проекта са постъпили по поканите CEF Transport за модернизиране на европейската транспортна инфраструктура

4 Днес, 22.01.2025 г., от Европейската изпълнителна агенция за климат, инфраструктура и околна среда (CINEA) съобщиха, че общо 258 проекти предложения са били депозирани по 33-те покани, насочени към проекти за нова и подобрена европейска транспортна […]

Отвори приемът за популяризиране на европейски селскостопански продукти през 2025 г. за 122 млн. евро

11 Днес, 22.01.2025 г., за кандидатстване отвориха 15 покани за популяризиране на европейски селскостопански продукти. Общият бюджет на поканите е 122 млн. евро, а средствата се осигуряват по програмата на ЕС “Популяризиране на селскостопанските продукти” […]

Вашият коментар

Филтър