Fast Track програмата на Европейското партньорство за персонализирана медицина “EP PerMed” отвори за кандидатстване на 10.12.2024 г. Тя ще подкрепи стартиращи предприятия и малки екипи изследователи, които искат да развият своите иновации в областта на персонализираната медицина (ПМ) чрез строги проучвания за валидиране. Програмата е насочена към решения, които са поне на етап доказване на концепцията (TRL 3*).
Целта на процедурата е да ускори разработването и внедряването на иновативни решения за ПМ през 2025 г., насърчавайки промени в здравеопазването и подобряването на резултатите за пациентите. Освен това програмата има принос и към основната цел на ПМ – предоставянето на персонализирани, ефективни и ефикасни здравни решения, които отговарят на уникалните нужди на всеки пациент.
След приключването на програмата участниците ще са тествали и усъвършенствали своите иновации в реални условия, като са повишили нивото на своите проекти с поне едно TRL.
EP PerMed е платформа за съвместно планиране на национални и европейски регионални програми за научни изследвания и иновации, с които се осъществява Стратегическата програма за научни изследвания и иновации (SRIA) за персонализирана медицина (2023 г.) чрез специално финансиране на научни изследвания, развойна дейност и иновации. Повече информация за партньорството е налична тук.
Финансиране
Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. Бюджетът ѝ възлиза на 400 000 евро.
Подкрепата ще се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ (еднократни суми) с размер до 80 000 евро за един проект.
Очаква се да бъдат подкрепени поне 5 проекта за иновативни решения.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат стартиращи предприятия или екипи и изследователи, свързани с академична или здравна изследователска организация. Те трябва да са регистрирани в държава-членка на ЕС или в асоциирана по “Хоризонт Европа”.
Кандидатстването е самостоятелно.
Допустими дейности и разходи
По проектите ще се провеждат проучвания за валидиране в центрове от най-висок клас. Проучванията следва да осигурят важни доказателства и, ако е приложимо, обратна връзка от потребители, които са важни за покриването на регулаторните изисквания и доказването на ефикасността и безопасността на иновациите. Строгия процес на валидиране би следвало да повиши доверието в проектите, както и да намали времето и риска, свързани с пускането на нови решения на пазара. Разработените иновации иновации трябва да са готови за клинично приложение.
Услугите на споменатите центрове за валидиране ще бъдат предложени на одобрените кандидати и те ще могат да изберат най-подходящия център за тях.
Ще се покриват основно разходи за услуги за валидиране (трябва да представляват поне 70% от бюджета) и др.
Оценяване
Проектните предложения се оценяват от по трима външни експерти по критерии за:
- иновативност на идеята;
- капацитет за управление;
- пазарна нужда и въздействие;
- съвместно създаване и валидиране;
- бизнес модел и стратегия за растеж.
Резултатите от оценката ще станат ясни до 11.04.2025 г.
След това, съвместно с центровете за валидиране, 5-те най-високо оценени кандидати ще трябва да представят планове за валидиране в срок до 11.06.2025 г. Решението за финансиране ще излезе до 20.06.2025 г.
Срок
Периодът на валидиране е 6 месеца – от 23.06. до 31.12.2025 г.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 13.03.2025 г., 16 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява от тук.
* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 1 – Формулирани основни принципи на технологията; TRL 2 – Формулирана концепция на технология; TRL 3 – Концепция, доказана с експеримент; TRL 4 – Технология, валидирана в лаборатория; TRL 5 – Технология, валидирана в релевантна среда; TRL 6 – Технология, демонстрирана в релевантна среда; TRL 7 – Прототип, демонстриран в операционна среда; TRL 8 – Завършена и сертифицирана система; TRL 9 – Изпробвана система в операционна среда.