Процедурата “Европейско съвместно разработване” (CREA-MEDIA-2025-CODEV) отвори за кандидатстване на 10.12.2024 г. Целта ѝ е да предостави средства за разработването на проекти за пускане по кината, телевизионно излъчване или търговска експлоатация в цифрови платформи на произведения в следните категории:
- анимация;
- творчески документални филми;
- художествени филми.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ – еднократни суми – по европейската програма “Творческа Европа” 2021-2027 г. Бюджетът на поканата възлиза на 6,5 млн. евро. Грантовете не трябва да носят приходи на бенефициентите.
Максималният размер безвъзмездна помощ зависи от броя партньори в даден консорциум. За консорциум от двама бенефициенти максималният размер на помощта е 120 000 евро. За всеки допълнителен партньор в консорциума максималният размер нараства с по 60 000 евро. По отношение на разработването на телевизионни сериали с общ бюджет над 20 млн. евро, безвъзмездната помощ, която може да получи един консорциум от двама партньори е 200 000 евро. В този случай, за всеки допълнителен бенефициент тя нараства с по 100 000 евро.
Допустимият интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) достига 70%.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат европейски независими аудиовизуални компании, регистрирани в държава-членка на ЕС, в държава от Европейското икономическо пространство или в държава, асоциирана по програма “Творческа Европа”.
Те следва да съставят консорциуми от минимум 2 организации. Координаторът на един проект трябва да може да докаже скорошен опит в създаването на международно разпространени произведения.
Допустими дейности и разходи
Финансиране ще получат произведения, които имат висока творческа стойност и културно многообразие, както и потенциал за широко трансгранично използване. Кандидатите се насърчават да развиват новаторски сътрудничества и да разработват стратегии за маркетинг и разпространение от самото начало на фазата на разработване, като по този начин подобряват потенциала за достигане до публиката на европейско и международно ниво.
Произведенията трябва да бъдат от един от следните видове:
- Игрални филми, анимации и творчески документални филми с минимална продължителност 60 минути, предназначени предимно за кината;
- Игрални проекти (еднократни или поредици) с обща продължителност минимум 90 минути, анимации (еднократни или поредици) с обща продължителност минимум 24 минути и творчески документални филми (еднократни или поредици) с обща продължителност минимум 50 минути, предназначени предимно за целите на телевизионната или цифровата платформа;
- Интерактивни, нелинейни игрални, анимационни или творчески документални проекти (напр. наративни проекти за виртуална реалност) с всякаква продължителност.
Проектите трябва да представят стратегии за социално включване и за съобразена с околната среда индустрия.
По проектите ще бъде възстановявана фиксирана сума на базата на еднократна сума, която не е свързана с разходите. Сумата ще бъде определена от управляващия орган въз основа на прогнозния бюджет на проекта.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Изпълнителната агенция за образование и култура (EACEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, качество на съдържанието и дейностите, управление на проекта и разпространение. С най-висока тежест е първият критерий.
Резултатите от оценяването се очакват през август 2025 г.
Срок
Проектите могат да имат продължителност до 30 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 26.02.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.