Всичко за европейските проекти на едно място

2 млн. евро по проекти за партньорства за сътрудничество в младежта

Процедурата “Партньорства за сътрудничество в областта на младежта” (ERASMUS-YOUTH-2025-PCOOP-ENGO) отвори за кандидатстване на 05.12.2024 г. Тя има за цел да подкрепи разработването, трансфера и прилагането на иновативни практики в областта на младежта, както и изпълнението на съвместни инициативи, насърчаващи сътрудничеството, взаимното обучение и обмена на опит на европейско равнище. Резултатите следва да могат да се използват повторно, да се прехвърлят, да се увеличават и, ако е възможно, да имат силно трансдисциплинарно измерение.

От избраните проекти ще се очаква да споделят резултатите от своите дейности на местно, регионално, национално и транснационално равнище.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на еднократни суми (lump sums) по европейската програма за образование “Еразъм+” 2021-2027 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 2 млн. евро.

Бенефициентите могат да изберат един от три максимални размера на безвъзмездната помощ – 120 000 евро, 250 000 евро или 400 000 евро. От проектите се очаква да осигурят финансиране и от други източници.

Очаква се да бъдат финансирани поне 5 проекта.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат юридически лица, които са регистрирани от поне 2 години в държави-членки и асоциирани страни по “Еразъм+” страни. В консорциумите се допуска и участието на организации от допустими трети държави*, които не са асоциирани, но не като координатори. Примери за организации, които могат да бъдат бенефициенти са НПО, местни, регионални и национални власти, центрове за признаване и валидиране, търговски камари, търговски организации, центрове за професионално ориентиране, културни и спортни организации.

Кандидатстването е в консорциуми, съставени от минимум 3 организации от различни допустими държави. Максималният брой партньори няма ограничение. Задължително е координатор на проекта да бъде европейско НПО, активно в областта на образованието и обучението или спорта.

Допустими дейности и разходи

Партньорствата за сътрудничество в младежта имат за задача да:

  • Повишат качеството на работата, дейностите и практиките на участващите организации и институции, включат нови участници, които не са включени в сектора;
  • Изградят капацитет на организациите да работят на транснационално и междусекторно ниво;
  • Отговорят на общите нужди и приоритети в областта на младежта;
  • Дадат възможност за промяна (на индивидуално, организационно или секторно ниво), водеща до подобрения и нови подходи, пропорционално на контекста на всяка организация.

По проектите ще се възстановяват разходи въз основа на фиксирана еднократна сума, несвързана с разходите. Сумата се определя от бенефициентите на база прогнозния бюджет на един проект.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за образованието и културата (EACEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, качество на проектния дизайн и изпълнение, качество на партньорството и въздействие. С най-голяма тежест е първият критерий.

Срок

Продължителността на проектите е между 12 и 36 месеца.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 05.03.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.


* Допустимите трети държави, които не са асоциирани към програмата, са изброени тук (стр. 33 и 34).

Предходна статия

За обществено обсъждане: 12 млн. лв. по Национална програма “Повишаване на националния капацитет в областта на квантовата информатика”

Следваща статия

5 млн. евро за партньорства за сътрудничество на НПО в образованието

Сходни статии

За обществено обсъждане: над 10 млн. евро за по-зелен трансграничен регион с Румъния (Покана 6)

10 Днес, 21.03.2025 г., за обществено обсъждане бяха публикувани насоките за кандидатстване по предстоящата процедура (Покана 6) от трансграничната програма “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния – България” 2021-2027 г. Тя се фокусира върху втория приоритет на програмата […]

До 10 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за финансова грамотност

14 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и финансовата и икономическа грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

До 12 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за медийна и дигитална грамотност

15 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и медийната и цифрова грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

Вашият коментар

Филтър