Днес, 17.12.2024 г., стартира конкурсът на Фонда на фондовете (ФнФ) и Софийския университет “Св. Климент Охридски” “Най-добър младежки старт-ъп в България” за 2025 г. Това е четвъртото издание на състезанието след стартирането му през 2022 г. До момента участие са взели над 240 старт-ъпа, сред които Vodoraslo, AGRON, Foodobox и др.
Конкурсът е подходящ за млади предприемачи, които желаят да реализират новаторска идея и да стимулират личностното си и професионално израстване. Те ще получат достъп до дялови инвестиции, както и практическо обучение и менторство. Фокусът е върху иновациите, икономическия прогрес и устойчивото развитие.
В състезанието могат да кандидатстват младежи между 18 и 29 години от цялата страна без оглед на специалност, а също и ученици в 11-ти и 12-ти клас. Те могат да участват както индивидуално, така и в отбор.
Младежите ще имат възможност да доразвият своите бизнес идеи, да демонстрират предприемачески умения и да придобият опит. Допускат се идеи от всички области и на различен етап на реализация – идея, прототип или работещ на пазара продукт. Добре дошли са и млади хора, които все още нямат конкретна идея, но се интересуват от предприемачество.
През новата година за първи път кандидатстването ще бъде в три категории:
- Future Unicorns – за иновативни старт-ъпи;
- Business Stars – за малки и семейни бизнеси;
- SDG Dragons – за социални и екологични предприемачи, които обхващат разнообразни идеи с глобален, локален или устойчив фокус.
Част от състезанието е 3-месечна обучителна програма с ментори, обучения и срещи със създатели на успешни старт-ъпи у нас. Тя ще се състои между 16.01. и 16.04.2025 г. На финала ще бъдат излъчени осемте най-добре представили се отбора, които ще могат да представят проектите си пред експертно жури и инвеститори. Финалното събитие ще бъде в края на април.
Сред ползите от участието в конкурса са:
- запознанство с експерти от предприемаческата и инвестиционна среда – основатели на старт-ъпи, инвеститори от фондове за рисков капитал, серийни предприемачи, експерти от научните среди и др.;
- придобиване на знания и умения за генериране на идеи, бизнес планиране, предприемачество, финансиране на старт-ъп начинание, представяне пред инвеститори и др.;
- преминаване през през десетки уебинари, уъркшопи, менторски сесии, обучения, гейминг срещи и състезания, организирани спрямо индивидуалните нужди;
- участието в програмата е с гъвкав характер за участниците.
Наградите, които участниците ще могат да получат са:
- Възможност за дялова инвестиция;
- Включване в акселераторски програми и инкубатори;
- Стаж в партниращи на конкурса организации;
- Менторски часове с успешни основатели;
- Възможност за участие в български и международни конкурси;
- Медийно представяне;
- Парични и поощрителни награди от партньорите.
Срокът за кандидатстване е 16.03.2025 г. чрез сайта на конкурса. Участието е безплатно.