Всичко за европейските проекти на едно място

За обществено обсъждане: 12 млн. лв. по Национална програма “Повишаване на националния капацитет в областта на квантовата информатика”

В началото на месеца /02.12.2024 г./ за обществено обсъждане бе публикуван проектът на Национална програма “Повишаване на националния капацитет в областта на квантовата информатика”. Програмата е със срок 6 години – от 2025 г. до 2030 г. – и има заложен бюджет от 12 млн. лв.

Целта на програмата е да допринесе за това България да се превърне във водеща държава в квантовата информатика и квантовите технологии в Европа. Квантовите технологии използват набор от авангардни методи, основани на принципите на квантовата механика и имат потенциала да трансформират цели индустрии и да разрешат нерешими към момента проблеми. Очакването е те да имат принос към различни области, включително информационните технологии, телекомуникациите, здравеопазването и науката за материалите.

Друга цел да програмата е да се създаде висококомпетентна, активна и единна квантова общност от млади учени в България, която да е готова да използва възможностите и да отговори на предизвикателствата, вече предоставяни от квантовите технологии.

Програмата ще се реализира в 6 етапа, всеки с продължителност 12 месеца и следния бюджет:

  1. 2025 г. – 2 млн. лв.;
  2. 2026 г. – 2 млн. лв.;
  3. 2027 г. – 2 млн. лв.;
  4. 2028 г. – 2 млн. лв.;
  5. 2029 г. – 2 млн. лв.;
  6. 2030 г. – 2 млн. лв.

Финансирането е от бюджета на Министерството на образованието и науката (МОН).

Бенефициенти ще бъдат Софийският университет “Св. Климент Охридски” (СУ), Българската академия на науките (БАН) и Технически университет – Варна. Те ще сформират консорциум с водещ партньор СУ, който да бъде координатор на програмата.

Предвидени са дейности в две групи:

  1. Дейности, които имат за цел да се финансират оригинални идеи, методи и подходи за радикално нови бъдещи квантови технологии на ранен етап на технологична готовност;
  2. Дейности, реализирани чрез демонстрационни проекти, които имат за цел въвеждане на нови технологии и организиране на информационни кампании на етап на технологична готовност.

Дейностите ще се разпределят в следните работни пакети (РП):

  • РП1: Методи за квантов контрол;
  • РП2: Квантови компютри: хардуерен контрол;
  • РП3: Квантови компютри: софтуер;
  • РП4: Квантови симулации;
  • РП5: Квантови сензори, изображение и метрология;
  • РП6: Квантови комуникации.

Финансирането по програмата ще бъде използвано за получаването на нови научни резултати, публикувани в елитни световни списания, и за подготовката на ново поколение от млади учени на световно ниво, със задълбочена подготовка в квантовите технологии.

Пълният текст на проекта на програмата можете да откриете тук.

Заинтересованите страни могат да подават коментари и становища на Портала за обществени консултации в срок до 02.01.2025 г.

Предходна статия

46 проекта са одобрени по поканата за утвърждаване на интеркултурното образование (първи прием)

Следваща статия

2 млн. евро по проекти за партньорства за сътрудничество в младежта

Сходни статии

18 млн. евро стават достъпни за отбелязване на знакови събития в съвременната европейска история

12 В сряда /18.06.2025 г./ отвориха 4 покани на стойност 18 млн. евро по проекти за отбелязване на знакови събития в съвременната европейска история и за повишаване на осведомеността на европейските граждани за тяхната обща […]

5 проекта са постъпили по поканата за създаване на нова общност EIT Water

15 Вчера, 18.06.2025 г., от Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ/EIT) съобщиха, че по поканата за създаване на EIT Water са постъпили предложения на 5 консорциума. Предложенията включват междусекторни идеи за основаване на първата общност на […]

До 2 млн. евро за ускоряване на внедряването на ефективни решения в градската мобилност от EIT Urban Mobility

15 “Отворената покана за стратегически иновации” на общността на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за градска мобилност – EIT Urban Mobility – отвори за кандидатстване днес, 19.06.2025 г. Тя ще подкрепи ускореното внедряване […]

Вашият коментар

Филтър