Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Европейски проекти за сътрудничество (средномащабни)” в културата – 2025 г.

Процедурата “Европейски проекти за сътрудничество (средномащабни)” (CREA-CULT-2025-COOP-2) бе отворена за кандидатстване на 10.12.2024 г. Целта ѝ е да подкрепи проекти, които засилват транснационалното създаване и разпространение на европейски произведения ИЛИ повишават капацитета на европейските културни и творчески сектори да развиват таланти, да въвеждат иновации и да създават работни места и растеж.

Ще се подпомагат културни и творчески организации от всякакъв размер. Проектните предложения трябва да имат измерение за трансгранично сътрудничество, както и да включват секторни или междусекторни дейности.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на еднократни суми (lump sums) по европейската програма “Творческа Европа” 2021-2027 г. Бюджетът ѝ възлиза на 20,9 млн. евро. Грантовете не трябва да носят приходи на бенефициентите.

Размерът на помощта за един проект е до 1 млн. евро. Очаква се да бъдат спонсорирани поне 20 проекта.

Допустимият интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е 70%.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да юридически лица – културни и творчески организации, които са регистрирани в държава-членка на ЕС, в държава от Европейското икономическо пространство или в държава, асоциирана по програма “Творческа Европа”. Насърчават се кандидатурите на микро- и малки културни организации.

По процедурата се кандидатства в консорциум, съставен от минимум 3 участници (не свързани) от 3 различни държави. Организацията-координатор трябва да е регистрирана от поне 2 години. Не се допускат кандидатури на консорциуми, съставени само от партньори, които са представители на аудиовизуалния сектор.

Допустими дейности и разходи

Проектите трябва да се насочат към една от следните две цели:

  • Транснационално създаване и разпространение – засилване на транснационалното създаване и разпространение на европейски произведения и творци;
  • Иновации – повишаване на капацитета на европейските културни и творчески сектори да развиват таланти, да въвеждат иновации, да просперират и да създават работни места и растеж.

Дейностите по проектите могат да бъдат групирани в работни пакети както следва (напр.):

  • Управление, администриране и координация – планиране и подготовка, срещи (офлайн и онлайн), оценка, контрол на качеството, координационни дейности, изготвяне на доклади, мониторинг на равенството между половете и многообразието по време на проекта и др.;
  • Комуникация и разпространение – комуникационни и разпространителски кампании, промоционални събития, изготвяне на комуникационни и разпространителски материали и др.;
  • Артистично и творческо изразяване – репетиции, подготовка и артистична координация на съвместни продукции, съвместни творби, концерти, изложби, панаири, фестивали, представления, литературни преводи, разпространение на произведения и репертоари, дигитализация на материали от културното наследство с отворени интерфейси за достъп на хора с увреждания и др.;
  • Изграждане на капацитет – артистични резиденции на екологично устойчиви места, стажантски дейности, менторски програми, курсове за обучение, майсторски класове, програми за инкубатори и др.;
  • Създаване на мрежи и споделяне на знания – конференции, работни срещи, симпозиуми, семинари (всички на екологично устойчиви места), изследвания, проучвания, анализ на политиката, проучвания, лаборатории, дейности за достъп до пазара и др.

Проектите трябва да включват аспекти на социално включване (особено баланс между половете) и на околната среда и борбата с климатичните промени.

По проектите ще бъде възстановявана фиксирана сума на базата на еднократна сума, която не е свързана с разходите. Сумата ще бъде определена от управляващия орган въз основа на прогнозния бюджет на проекта. Ще се допускат разходи за финансова подкрепа за трети страни под формата на грантове и награди.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Изпълнителната агенция за образование и култура (EACEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, качество на съдържанието и дейностите, управление на проекта и разпространение.

Резултатите от оценяването се очакват през октомври 2025 г.

Срок

Максималната продължителност на проектите е 48 месеца.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 13.05.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.

Предходна статия

Процедура “Европейски проекти за сътрудничество (маломащабни)” в културата – 2025 г.

Следваща статия

Процедура “Европейски проекти за сътрудничество (едромащабни)” в културата – 2025 г.

Сходни статии

За обществено обсъждане: над 10 млн. евро за по-зелен трансграничен регион с Румъния (Покана 6)

7 Днес, 21.03.2025 г., за обществено обсъждане бяха публикувани насоките за кандидатстване по предстоящата процедура (Покана 6) от трансграничната програма “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния – България” 2021-2027 г. Тя се фокусира върху втория приоритет на програмата […]

До 10 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за финансова грамотност

12 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и финансовата и икономическа грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

До 12 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за медийна и дигитална грамотност

12 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и медийната и цифрова грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

Вашият коментар

Филтър