Всичко за европейските проекти на едно място

До 2 млн. евро за акселерация на старт-ъпи от EIT Urban Mobility

Поканата “Финансова подкрепа за старт-ъпи” на общността на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за градска мобилност – EIT Urban Mobility – бе отворена за кандидатстване на 14.10.2024 г. Тя ще подкрепи стартиращи компании в мобилността, които да ускорят своето развитие, да иновират и да трансформират европейския пейзаж на градската мобилност.

Кандидатурите трябва да имат за цел ускоряване на пазарните възможности, както и да са в някоя от следните области:

  • Активна мобилност;
  • Устойчива градска логистика;
  • Транспортна инфраструктура;
  • Мобилност на бъдещето;
  • Мобилност и енергия.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ по линия на европейската програма “Хоризонт Европа”. Бюджетът възлиза на 10 млн. евро, като от него 2 млн. евро са заделени специално за държавите от Регионалната иновационна схема на ЕИТ (RIS), вкл. България.

Размерът на безвъзмездната помощ за един проект достига 2 млн. евро. Очаква се да бъдат финансирани поне 5 компании.

Финансовата подкрепа по процедурата ще бъде допълнена от специален компонент за услуги, предоставяни от EIT Urban Mobility, който е пряко свързан с размера на безвъзмездните средства. Стартиращите предприятия, одобрени за финансиране ще трябва да се абонират за пакет от въпросните услуги, за който могат да заплатят или в брой, или предоставяйки определен брой дялове (по пазарна стойност) на EIT Urban Mobility, еквивалентни на стойността на услугите.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат старт-ъпи и скейл-ъпи от държавите-членки на ЕС и в държави, асоциирани по програмата “Хоризонт Европа”. Необходимо е те в момента да набират средства или за предпочитане вече са в текущ кръг на финансиране. Това значи, че за да бъдат одобрени кандидатстващите компании трябва да докажат осигурено финансиране от частни инвеститори или от публични инструменти за финансиране.

Компаниите-кандидати трябва да отговарят на следните условия:

  • Да разработват нови услуги или решения в градската мобилност;
  • Да подобряват значително съществуващи продукти или решения за навлизане в нов промишлен сектор или географска зона;
  • Иновативните продукти и решения на попадат в някоя от гореизброените пет приоритетни области;
  • Да допринасят към някоя от целите за устойчиво развитие на ООН (SDGs) – по-конкретно SDG3, 7, 8, 9, 11 или 13;
  • Да имат търговски перспективи или резултати;
  • Да разполагат с управленска и техническа експертиза;
  • Да попадат в някоя от четирите категории:
    1. Имат “Печат за високи постижения” (или еквивалентно признание на национално ниво);
    2. Работят с дълбоки технологии – т.е. технологии, които се основават на инженерни иновации или на научни постижения и открития, които се прилагат за първи път като продукт, особено тези, отговарящи за пръв път на критични обществени и екологични предизвикателства;
    3. Ръководени са от жени;
    4. Са от RIS държава;
  • Ще бъдат приоритизирани компании на етапи pre-seed и seed.

Допустими дейности и разходи

Подкрепата има за цел да доведе до пазарно внедряване и разширяване на иновациите на стартиращите предприятия. Програмата включва и подкрепа за постигане на съответствие на продукта с пазара, както и достъп до по-бързо навлизане на международните пазари.

Нивото на технологична готовност следва да е TRL 3-9*.

Ще се покриват разходи за персонал, подизпълнители, разходи за пътуване и настаняване, амортизация на оборудване, консумативи и др. Непреките разходи ще се покриват на 25% от преките допустими такива.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от ЕИТ. Проектите ще се оценяват от трима независими експерти, а вътрешен комитет ще вземе финално решение. Критериите за оценка са три – качество и ефективност на изпълнението, високи постижения и иновативност и въздействие, финансова устойчивост и съответствие към целите на EIT Urban Mobility. Одобрените предложения ще трябва да преминат и онлайн интервю.

Резултатите от оценяването се очакват през април 2025 г.

Срок

Продължителността на проектите е от 2 до 36 месеца, но не по-късно от 31.12.2025 г.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 10.01.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път от тук.

Допълнителна информация е налична тук.


* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 3 – Концепция, доказана с експеримент; TRL 4 – Технология, валидирана в лаборатория; TRL 5 – Технология, валидирана в релевантна среда; TRL 6 – Технология, демонстрирана в релевантна среда; TRL 7 – Прототип, демонстриран в операционна среда; TRL 8 – Завършена и сертифицирана система; TRL 9 – Изпробвана система в операционна среда.

Предходна статия

До 40 000 евро за решения за мобилност в европейски градове на старт-ъпи и МСП

Следваща статия

Остава 1 месец за кандидатстване по поканите CEF Transport за модернизиране на европейската транспортна инфраструктура

Сходни статии

18 млн. евро стават достъпни за отбелязване на знакови събития в съвременната европейска история

12 В сряда /18.06.2025 г./ отвориха 4 покани на стойност 18 млн. евро по проекти за отбелязване на знакови събития в съвременната европейска история и за повишаване на осведомеността на европейските граждани за тяхната обща […]

5 проекта са постъпили по поканата за създаване на нова общност EIT Water

15 Вчера, 18.06.2025 г., от Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ/EIT) съобщиха, че по поканата за създаване на EIT Water са постъпили предложения на 5 консорциума. Предложенията включват междусекторни идеи за основаване на първата общност на […]

До 2 млн. евро за ускоряване на внедряването на ефективни решения в градската мобилност от EIT Urban Mobility

15 “Отворената покана за стратегически иновации” на общността на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за градска мобилност – EIT Urban Mobility – отвори за кандидатстване днес, 19.06.2025 г. Тя ще подкрепи ускореното внедряване […]

Вашият коментар

Филтър