На 21.01.2025 г. изтича крайният срок за кандидатстване по 33-те покани за проекти, насочени към нова и подобрена европейска транспортна инфраструктура. За това напомниха днес, 20.12.2024 г., от Европейската изпълнителна агенция за климат, инфраструктура и околна среда (CINEA).
Поканите са част от програмата на ЕС “Механизъм за свързване на Европа” (CEF) за 2024 г., която обединява финансиране за транспортна, енергийна и цифрова инфраструктура.
Припомняме, че те отвориха в края на септември, а бюджетът им възлиза на 2,5 млрд. евро. Очакването на Европейската комисия е средствата да допринесат за транспортна система с интелигентни и устойчиви решения. Основната задача на финансираните проекти ще е да повишат устойчивостта на трансевропейската транспортна мрежа в подкрепа на целта на Европейската зелена сделка за намаляване на емисиите от транспорта с 90% до 2050 г.
В рамките на тази серия от покани за финансиране директно могат да кандидатстват и организации от Украйна и Молдова, уточняват от Европейската комисия.
Избраните проекти ще работят за създаване на устойчива и интелигентна транспортна инфраструктура, ще насърчават оперативната съвместимост и устойчивостта на мрежата, като същевременно безпроблемно интегрират различните видове транспорт. Очакването е още проектите да засилят конкурентоспособността на вътрешния пазар, както за пътниците, така и за товарите, което да доведе до по-добро качество на живот и намаляване на вредните емисии.
Поканата е насочена и към проекти за подобряване на безопасността на европейската транспортна мрежа, както и на нейната устойчивост на природни бедствия. Основна характеристика е трансграничният характер на проектите.
Поканите обхващат основните и разширените мрежи на TEN-T в следните области:
- железници;
- вътрешни водни пътища;
- морски и вътрешни пристанища;
- пътна безопасност;
- железопътно-пътни терминали;
- мултимодални логистични платформи;
- мултимодални пътнически хъбове;
- интелигентни и оперативно съвместими приложения за транспорта;
- безопасна и сигурна мобилност;
- устойчивост на инфраструктурата.
Кандидатурите могат да бъдат подавани една или няколко държави-членки на ЕС, както и от международни организации и други публични или частни юридически лица (след получено съгласие от държавата-членка).
Звеното за контакт за потенциалните български кандидати е г-н Мартин Георгиев от Министерството на транспорта и съобщенията. Неговите детайли за контакт можете да откриете тук.
Можете да гледате запис от проведения през октомври информационен ден от тук.
Поканите (с идентификатор CEF-T-2024) можете да откриете тук.
Кандидатстването е по електронен път чрез платформата на Европейската комисия Funding & tenders.