От вчера, 01.01.2025 г., Швейцария е асоциирана държава по редица програми на ЕС – “Хоризонт Европа”, “Научни изследвания и обучение” на Евратом, ITER/F4E (термоядрен синтез за енергия), “Цифрова Европа”, “Еразъм+”, както и “ЕС в подкрепа на здравето” (EU4Health). Това стана възможно, след като преди коледните празници /20.12.2024 г./ Европейската комисия и Конфедерация Швейцария приключиха преговорите по широк пакет от споразумения, задълбочаващи отношенията между тях.
Пакетът включва актуализиране на споразумения, които вече дават на Швейцария достъп до вътрешния пазар на ЕС (вкл. въздушен и сухопътен транспорт, свободно движение на хора, оценка на съответствието и търговия със селскостопански продукти):
- Ново споразумение за безопасност на храните;
- Ново споразумение в областта на здравеопазването;
- Ново споразумение за електроенергията;
- Ново споразумение относно постоянния и справедлив финансов принос на Швейцария за икономическото и социалното сближаване в ЕС;
- Ново споразумение, което ще позволи на Швейцария да участва в гореспоменатите програми на ЕС;
- Отделно споразумение за участието на Швейцария в Космическата агенция на ЕС по отношение на дейности, свързани с компонентите “Галилео” и EGNOS на Космическата програма на ЕС.
С асоциацията по “Хоризонт Европа”, от началото на тази година учените от Швейцария вече ще могат да кандидатстват по покани и да получават безвъзмездни средства от Европейския съвет за научни изследвания (ЕСНИ), както и да координират академично-индустриални консорциуми. До момента те можеха единствено да се присъединяват към индустриално-академични консорциуми – т.нар. Стълб II на програмата – и то с швейцарско финансиране.
Според условията на споразумението швейцарските учени и изследователи могат да кандидатстват пълноправно по покани в работните програми за 2025 г.
Асоциацията на Швейцария ще позволи на страната да задълбочи партньорството си с ЕС в областта на науката и иновациите, обединявайки изследователите от двете страни на канала в справянето с общи предизвикателство като климатичните промени, цифровата трансформация и здравеопазването.
Въпреки това, съгласно швейцарското законодателство, гражданите следва да одобрят пакета споразумения в бъдещ референдум. Настоящите споразумения са с временен характер и ще изтекат през 2028 г., в случай че швейцарските избиратели не ги ратифицират.