Процедурата “Съюзи за секторно сътрудничество в областта на уменията” (ERASMUS-EDU-2025-PI-ALL-INNO-BLUEPRINT) бе отворена за кандидатстване на 05.12.2024 г. Тя ще подкрепи преодоляването на недостига на умения на пазара на труда, който възпрепятства растежа, иновациите и конкурентоспособността в конкретни сектори, с цел както краткосрочни интервенции, така и дългосрочни стратегии.
Съюзите ще се изпълняват в 14 индустриални екосистеми – мобилност и транспорт, текстил, възобновяема енергия, електроника, търговия на дребно, строителство, въздушно пространство и отбрана, нисковъглеродни енергоемки отрасли, туризъм, агрохрани, творчески и културни индустрии, цифровизация, социална икономика, здравеопазване.
Секторните стратегии за умения трябва да включват ясен набор от дейности, основни етапи и добре дефинирани цели, за да се постигне съответствие между търсенето и предлагането на умения и да се подпомогне цялостното изпълнение на широкомащабните партньорства за умения. Съюзите за секторно сътрудничество в областта на уменията следва да изградят основата на тези партньорства и да определят посоката след приключването на проектите.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на еднократни суми (lump sums) по европейската програма за образование “Еразъм+” 2021-2027 г. Бюджетът ѝ е общ с този на процедурата “Съюзи за образование и предприятия” и възлиза на 62 млн. евро.
Максималният размер на помощта за един проект е 4 млн. евро.
Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е 80%.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат публични и частни организации, висши училища, доставчици на професионално образование и обучение (ПОО), изследователски институции, НПО, малки и средни предприятия (МСП), социални предприятия, търговски камари, болници и др. Те трябва да са от държави-членки на ЕС или от асоциирани по “Еразъм +” държави.
Кандидатстването е в консорциуми, съставени от поне 12 партньори. Партньорствата трябва да покриват поне 8 допустими държави. Също така партньорствата трябва да включват поне 5 организации от пазара на труда и поне 5 доставчици на обучение, сред които минимум 1 висше училище И минимум 1 доставчик на ПОО.
Участващите висши училища трябва да притежават Сертификат ECHE (Харта за висше образование “Еразъм”).
Допустими дейности и разходи
Допустими за финансиране са следните дейности:
- Разработване на стратегически подход към секторното сътрудничество в областта на уменията;
- Разработване на съгласувани за целия европейски сектор “основни” учебни планове и програми за обучение;
- Изпълнение на “основните” учебни планове и програми за обучение;
- Разработване на дългосрочен план за действие за постепенното въвеждане на резултатите от проекта след приключването му; и др.
По проектите ще се възстановяват разходи въз основа на фиксирана еднократна сума, несвързана с разходите. Сумата ще бъде определена от управляващия орган на база прогнозния бюджет на един проект. Предварително заложените категории разходи в прогнозния бюджет могат да включват разходи за персонал, пътуване и настаняване, оборудване, външни услуги и др., както и непреки разходи за информация, комуникация и др.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за образованието и културата (EACEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, качество на проектния дизайн и изпълнение, качество на партньорството и въздействие. С най-висока тежест е първият критерий.
Срок
Продължителността на проектите е до 48 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 06.03.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.