Днес, 03.01.2025 г., за кандидатстване отвори процедурата “Подкрепа за подобряване на икономическия и социалния статус на операторите в риболова” (BG14MFPR001-1.006). Тя е част от Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 г. (ПМДРА).
Процедурата разполага с бюджет от 3,5 млн. лв. и ще предостави средства за инвестиции на борда на риболовните кораби, инвестиции в подобряване на условията за труд и насърчаване на човешкия капитал, за ремонт на кораби, добавяне на стойност и качество към уловите, диверсификация на дейностите и др.
Целта е с това да се увеличи конкурентоспособността на операторите в риболова, да се модернизира риболовния флот с акцент върху най-уязвимите му представители и да се допринесе за “зеления” преход на сектора. Подпомаганите дейности следва да не водят до увеличаване на брутотонажа на риболовните кораби и не зависят от баланса на риболовния флот.
Мярката се финансира от Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури (70%) и от националния бюджет (30%).
Могат да кандидатстват собственици на риболовни кораби – физически и юридически лица, които са търговци и развиват дейност в сектор “Рибарство”. Риболовните кораби следва да са извършвали риболовни дейности в продължение на повече от 60 дни през двете предходни календарни години. За инвестиции на борда на един и същи кораб се подава само едно проектно предложение. Кандидатстването е самостоятелно.
Средствата са под формата на безвъзмездна финансова помощ, като за един проект ще могат да бъдат предоставени от 6 000 лв. до 450 000 лв. Допустимите разходи ще се покриват на 100% за кораби от дребномащабния крайбрежен риболов* и на 50% за всички останали. В случай че даден проект е за дейности, насочени към подобряване на здравето, безопасността и условията на труд на борда на корабите, интензитетът на помощта може да достигне 75%. Очаква се ресурсът да достигне за минимум 7 и максимум 583 проекта.
Допустимите дейности по проектите ще включват:
- Обучения и разпространение на научни знания за подобряване на уменията и развитие на човешкия капитал;
- Инвестиции в оборудване и екипировка, осигуряващи безопасни условия на труд, надхвърлящи законовите изисквания;
- Инвестиции за енергийна ефективност и декарбонизация на риболовните кораби;
- Пилотни проекти, проучвания, изпитания и иновации и одити за енергийна ефективност;
- Инвестиции в обработка на собствения улов с добавяне на стойност към продуктите от риболов;
- Инвестиции за предлагане на пазара и пряка продажба на собствен улов;
- Иновативни инвестиции на борда на корабите, които водят до повишаване на качеството на продуктите от риболов;
- Инвестиции, които водят до предотвратяване, намаляване и оползотворяване на нежелания улов;
- Инвестиции за добавяне на стойност и качество към уловите на борда риболовни кораби;
- Диверсификация на традиционните риболовни дейности (малки круизи, транспортни услуги, природно и културно наследство, пескатуризъм, заведения за обществено хранене и магазини за предлагане на местен улов), които са свързани с риболова;
- Инвестиции в оборудване и екипировка и индивидуална защита и безопасност за извършване на дейности, различни от риболов;
- Допълващи маркетингови дейности, които осигуряват пазарна ниша за слабо познати, подценени и слабо експлоатирани видове;
- Допълващи образователни дейности за подобряване на уменията и развитие на човешкия капитал;
- Инвестиции на борда за подобряване безопасността и сигурността на риболовния кораб.
Ще се покриват разходи за строително-монтажни работи (СМР), закупуване на нови машини и оборудване, техника за охлаждане, оборудване на център за първа продажба на продукти от риболов, оборудване и обзавеждане на обекти за обществено хранене, оползотворяване на нежелания улов, специализирана техника, специализирани транспортни средства, иновативни инвестиции, развлекателни туристически услуги, обновяване и ремонт на корабни системи, обучения и др. Допустими ще бъдат и предварителни разходи като закупуване на ноу-хау, патентни права и лицензи, разходи за подготовка и изпълнение на проектите и закупуване на земя (до 10% от общите допустими разходи).
Срокът за изпълнение на проектите ще бъде между 12 и 24 месеца в зависимост от това дали включват СМР.
По процедурата ще има три приема:
- от 03.01. до 06.03.2025 г., 17 ч. (текущ);
- от 06.03. до 06.04.2025 г., 17 ч.;
- от 06.04. до 06.05.2025 г., 17 ч.
Кандидатстването е по електронен път чрез системата ИСУН 2020.
* Съгласно определението в Регламент (ЕС) 2021/1139 – стр. 14.