Всичко за европейските проекти на едно място

Налични са възможности за финансиране на проекти за декарбонизация от Европейския иновационен фонд

Днес, 08.01.2025 г., от Европейската изпълнителна агенция за климат, инфраструктура и околна среда (CINEA) напомниха, че са налични близо 4,6 млрд. евро за внедряване на технологии с нулево нетно потребление и за възобновяем водород. Те са по линия на поканите и търга за 2024 г. на Иновационния фонд на ЕС – IF24 Call (+ IF24 Battery Call) и IF24 Auction.

Поканите на Европейския иновационен фонд за 2024 г. отвориха за кандидатстване в началото на миналия месец. Шестте покани са насочени към насърчаването на технологиите с нулево нетно потребление и производството на клетки за батерии за електрически превозни средства. Размерът на безвъзмездната помощ по поканите възлиза на 3,4 млрд. евро.

Средствата се осигуряват по линия на Системата за търговия с емисии на ЕС (СТЕ), като организаторите на проекти могат да кандидатстват по поканите с различни изисквания за бюджет и капиталови разходи (CAPEX)*. Поканите са в рамките на две направления и са както следва:

IF24 Call (общо направление)

С 2,4 млрд. евро ще се подкрепят проекти, които имат значителен потенциал за намаляване на емисиите на парникови газове в различни сектори, включително производство на чисти технологии, морско дело, възобновяеми енергийни източници, съхранение на енергия и енергоемки отрасли. Поканите са:

  • Обща декарбонизация (широкомащабни проекти) (INNOVFUND-2024-NZT-GENERAL-LSP) – 1,2 млрд. евро за проекти с CAPEX над 100 млн. евро;
  • Обща декарбонизация (средни проекти) (INNOVFUND-2024-NZT-GENERAL-MSP) – 200 млн. евро за проекти с CAPEX между 20 млн. и 100 млн. евро;
  • Обща декарбонизация (малки проекти) (INNOVFUND-2024-NZT-GENERAL-SSP) – 100 млн. евро за проекти с CAPEX между 2,5 млн. и 20 млн. евро;
  • Производство на чисти технологии (INNOVFUND-2024-NZT-MANUFACTURING) – 700 млн. евро за проекти с CAPEX над 2,5 млн. евро, насочени към производството на компоненти за възобновяема енергия, съхранение на енергия, термопомпи и производство на водород;
  • Пилотни проекти (INNOVFUND-2024-NZT-PILOTS) – 200 млн. евро за проекти с CAPEX над 2,5 млн. евро, насочени към дълбока декарбонизация.

За първи път финансирането по поканите от общото направление може да бъде допълнено от страна на държавите-членки чрез национални схеми. Тази нова възможност, наречена “безвъзмездни средства като услуга“, ще позволи на държавите-членки да се възползват от процеса на оценяване на Иновационния фонд и от опростения процес на одобрение на държавната помощ.

IF24 Battery Call (направление за батерии)

С 1 млрд. евро ще се финансират проекти за производство на иновативни батерийни клетки за електрически превозни средства или за внедряват иновативни производствени техники, процеси и технологии.

Поканата е Батерии – Производство на акумулаторни клетки за електрически превозни средства (INNOVFUND-2024-BATT-EV-CELLS). Допускат се само проекти с CAPEX над 2,5 млн. евро.

И по двете направления от бенефициентите ще се изискват поне 40% самоучастие от стойността на допустимите разходи.

Проектите няма да получават предварителни плащания. Максималният размер на безвъзмездната помощ ще се изплаща единствено ако проектите постигнат поне 75% от общото количество емисии на парникови газове, които са планирали да избегнат.

Проектите ще бъдат оценявани въз основа на техния потенциал за намаляване на емисиите на парникови газове, степента им на иновативност, зрелостта им, възпроизводимостта им и икономическата им ефективност. Включени са нови критерии за устойчивост и – по поканата за батериите – специфични критерии за предпазване от зависимостта от един доставчик.

Могат да кандидатстват компании от енергоемките сектори (вкл. авиацията), възобновяемата енергия и съхранението на енергия, както и от секторите на морския и автомобилния транспорт и строителството.

Продължителността на проектите е от 3 до 15 години.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 24.04.2025 г. Кандидатстването е по електронен път от тук.

Записи от проведените миналия месец информационни дни по поканите можете да гледате от тук.

IF24 Auction (търг)

Вторият търг на Европейската банка за водород в подкрепа на производството на възобновяем водород също отвори в началото на декември и разполага с ресурс от 1,2 млрд. евро.

В рамките на търга са обособени две направления:

  • Общо направление за производство на водород (INNOVFUND-2024-AUC-RFNBOH2-GENERAL) – 1 млрд. евро; без значение е в кой сектор ще бъде използван водорода;
  • Направление за производство на водород за морския сектор (INNOVFUND-2024-AUC-RFNBOH2-MARITIME) – 200 млн. евро; за получатели от морския сектор.

Търгът ще предостави финансова подкрепа на производителите на водород, категоризиран като възобновяемо гориво от небиологичен произход (RFNBO), за да намали риска на инвестициите. Средствата се осигуряват от приходите от търговия с емисии, насочени чрез Фонда за иновации на ЕС.

Ролята на Европейската банка за водород е да допълни други политически инструменти за изграждане на пазар за възобновяем водород, стимулиране на инвестициите в производствения капацитет и увеличаване на мащаба на производството.

Производителите на възобновяем водород ще могат да кандидатстват за подкрепа под формата на фиксирана премия за килограм произведен водород. Премията има за цел да запълни разликата между производствената цена и цената, която потребителите са готови да платят в момента, на пазар, на който производството на водород от невъзобновяеми източници е по-евтино.

В рамките на настоящия търг производителите на възобновяем водород могат да подават заявления за определен обем на производство. Офертите следва да се основават на предложена ценова премия за килограм произведен водород от възобновяеми източници, с таван от 4 евро/кг. (понижен от 4.5 евро/кг. през 2023 г.).

Офертите до тази цена (и др. изисквания) ще бъдат класирани във възходящ ред и ще получат подкрепа в същия ред до изчерпване на бюджета. Сред критериите за оценяване е формулиран нов такъв – “Постигане на сигурност на доставките на стоки от първа необходимост и принос към водещата роля на Европа в промишлеността и нейната конкурентоспособност”.

Избраните проекти ще получат отпуснатата субсидия в допълнение към пазарните приходи, които генерират от продажбата на водород, за период до 10 години. След подписване на споразуменията за безвъзмездна помощ, одобрените производители ще трябва да започнат да произвеждат възобновяем водород в рамките на 5 години.

Европейската комисия предлага и механизъм “търгове като услуга“, който позволява на държавите-членки да финансират проекти, които не са били избрани за подкрепа от поради бюджетни ограничения. Държавите-членки ще могат да използват национални средства за проекти на тяхна територия, без да е необходимо да провеждат отделен търг на национално ниво.

Оферти се приемат в срок до 20.02.2025 г. от тук.

Запис от проведения информационен ден по търга можете да гледате от тук.


* Капиталовите разходи (CAPEX) са финанси, използвани от дадена компания за придобиването или подобряването на физически активи като недвижими имоти, индустриални сгради или съоръжения.

Предходна статия

Остават 4 седмици за кандидатстване по процедурата за обмен на персонал по “Мария Склодовска-Кюри”

Следваща статия

“Women TechEU” отваря трети прием на 15 януари

Сходни статии

373 проекта са подадени по поканите за 2024 г. на Европейския иновационен фонд

5 Днес, 25.04.2025 г., от Европейската изпълнителна агенция за климат, инфраструктура и околна среда (CINEA) съобщиха, че по шестте покани за 2024 г. на Иновационния фонд на ЕС са постъпили общо 373 проектни предложения за […]

Близо 87 млн. лв. стават достъпни за дуална система в професионалното образование и обучение

11 Днес, 25.04.2025 г., за кандидатстване отвори процедурата “Развитие на дуалната система на обучение в ПОО (чрез подбор)” (BG05SFPR001-3.008), част от Програма “Образование” 2021-2027 г. Бюджетът на процедурата е в размер на 86,7 млн. лв., […]

ЕК се консултира относно бъдещето на изследователските и технологични инфраструктури

5 Европейската комисия (ЕК) провежда консултация с научноизследователската и иновационна общност във връзка с предстоящата Европейска стратегия за изследователски и технологични инфраструктури. Обществената консултация бе обявена днес, 25.04.2025 г., от европейския комисар за старт-ъпи, научни […]

Вашият коментар

Филтър