Днес, 08.01.2025 г., организаторите на процедурата за женско предприемачество “Women TechEU” съобщиха, че следващият трети прием по поканата ще стартира следващата седмица – на 15.01.2025 г.
Women TechEU подкрепя иновации в сферата на дълбоките технологии (deep tech)* и насърчава женското лидерство в сектора. Процедурата предоставя безвъзмездна финансова помощ до 75 000 евро на старт-ъпи в ранен етап, които имат една или повече жени на ръководни позиции.
В допълнение към финансирането, бенефициентите получават и услуги по наставничество, коучинг и целеви обучения в рамките на персонализирана програма за бизнес развитие.
Изискванията към компаниите-кандадити са:
- Да са малки и средни предприятия (МСП);
- Да са основани поне 6 месеца преди подаването на документите за кандидатстване;
- Да бъдат ръководени от жени (т.е. да бъдат основани или съосновани от жени, които към момента на подаване на кандидатурата заемат висша ръководна длъжност);
- Да не са били регистрирани от повече от 8 години преди датата на подаване на проектното предложение;
- Да е набрано ограничено финансиране – не повече от 1 млн. евро капитал;
- Компаниите още да не са достигнали висококачествен MVP (минимален жизнеспособен продукт).
Проектите ще бъдат с продължителност 6 месеца, а датата на затваряне на приема ще бъде 17.03.2025 г.
В предходното издание на конкурса бяха подадени 827 проектни предложения, сред които и на около 10 български старт-ъпа. Резултатите от оценяването предстои да излязат, като се очаква да бъдат селектирани 40 компании.
Повече за условията по поканата (предходното издание) можете да научите от тук.
* Под “дълбоки иновации” се разбират иновации, които имат за цел да предоставят конкретни решения на обществени проблеми чрез взаимодействие с най-новите научни и технологични постижения. Секторите, които са най-благоприятни за приложения в областта на дълбоките технологии, са науките за живота, изчислителната техника, хранително-вкусовата промишленост и агротехнологиите, аерокосмическата промишленост, енергетиката и чистите технологии, промишлените технологии, телекомуникациите, новите материали и химията. Дълбоките технологии включват и изкуствен интелект, дълбоко обучение и машинно обучение.