Процедурата “Права на детето и участие на децата” (CERV-2025-CHILD) отвори за кандидатстване на 16.01.2025 г. Тя цели да отговори на настоящите нужди и предизвикателства пред децата в ЕС. Търсят се всеобхватни политики за защита и насърчаване на правата на детето, включително правото на участие.
Поканата обръща специално внимание на правата на децата със специфични нужди и уязвимост, включително на тези, пострадали от войната на Русия срещу Украйна. По проектите е важно да се отчитат различията между половете и аспектът на междусекторност при предоставянето на подкрепа на децата.
Проектите следва да адресират някоя от следните теми:
- Правата на децата в цифровата епоха;
- Ангажиране и участие на децата;
- Включване на перспективата за правата на детето в действията на национално и местно ниво.
Проектите могат да бъдат с национален или транснационален характер, като вторите се насърчават.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на еднократни безвъзмездни суми по европейската програма “Граждани, равенство, права и ценности” 2021-2027 г. (CERV). Бюджетът на поканата възлиза на 17 млн. евро. Той е разпределен по трите теми както следва:
- Правата на децата в цифровата епоха – 9 млн. евро;
- Ангажиране и участие на децата – 5 млн. евро;
- Включване на перспективата за правата на детето в действията на национално и местно ниво – 3 млн. евро.
Минималният размер на гранта за един проект е 200 000 евро, а максималният няма ограничение. Ще се покриват до 90% от стойността на допустимите разходи.
Очаква се да бъдат финансирани до 85 проекта.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат публични и частни организации, включително международни такива. Водещите партньори трябва да бъдат организации с нестопанска цел, а организации със стопанска цел могат да участват единствено в партньорство с публични организации и частни нестопански такива. Кандидатите следва да са регистрирани в държава-членка на ЕС или в държава, асоциирана по програма CERV.
Проектните предложения се подават в рамките на консорциуми, съставени от поне двама партньори.
Допустими дейности и разходи
Търсят се практически ориентирани проекти, с реално въздействие върху правото на децата за участие. Дейностите трябва да се планират, изпълняват и създават съвместно с децата, за да се гарантира, че дадено действие е добре съобразено с техните нужди.
По проектите могат да бъдат изпълнявани дейности като:
- Взаимно учене, обучения, цифрова грамотност, развитие на ресурси, обмен на добри практики, сътрудничество и нетуъркинг;
- Разпространение и повишаване на осведомеността, вкл. кампании в социалните медии или пресата;
- Дейности за изграждане на капацитет и обучение на национални, регионални и местни органи;
- Дейности за обучение и сесии за повишаване на осведомеността на децата;
- Разработване и прилагане на протоколи, разработване на работни методи и инструменти.
Ще се покриват разходи за възнаграждения на персонал, разходи за подизпълнители и разходи за закупуване на стоки и услуги, необходими за изпълнението на проектите.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Изпълнителната агенция за образование и култура (EACEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). Проектите се оценяват по критерии за уместност, качество и въздействие. Първият критерий е с най-висока тежест.
Резултатите от оценяването се очакват през октомври 2025 г.
Срок
Продължителността на проектите може да бъде от 12 до 24 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 29.04.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.