Днес, 14.01.2025 г., от Европейската изпълнителна агенция за научни изследвания (REA) съобщиха, че след 3 седмици – на 04.02.2025 г. – ще отворят две покани по линия на Европейския изследователски фонд за въглища и стомана 2021-2027 г. (RFCS). Това са:
- Големи билети за стомана (RFCS-2025-CSP) – 100 млн. евро;
- Големи билети за въглища (RFCS-2025-JT) – 35 млн. евро.
Поканите се реализират във връзка с целите на ЕС за справяне с екологичните предизвикателства в секторите “Въглища” и “Стомана”, подкрепата за нововъзникващи чисти технологии, както и за да се допринесе за конкурентоспособността на въгледобивната и стоманодобивната промишленост в Европа.
Първата покана ще финансира научноизследователски проекти за разработване на нови, устойчиви и нисковъглеродни процеси за производство на стомана, усъвършенствани видове стомана и приложения за тях, опазване на ресурсите и околната среда и управление на работната сила и условията на труд. Целта е да се намалят емисиите въглероден диоксид при добиването на желязна руда, да се подобрят технологично производствените процеси, да се въведат кръгови решения и др.
Втората покана ще е концентрирана върху справедливия преход на въглищните региони, подобряването на здравето и безопасността и минимизирането на въздействието върху околната среда на въглищните региони в преход. Целта е да се намерят нови предназначения на бивши мини за въглища и на свързаната инфраструктура, да се установи повторна употреба на материали и отпадъци и да се разработят алтернативни материали, да се провежда мониторинг, моделиране, стабилизиране и възстановяване на земята, да се преработват емисии на метан и др.
Проектите и по двете покани следва да започнат с ниво на технологична готовност TRL 4-5* и да достигнат TRL 7-8 към края им.
Ще могат да кандидатстват публични органи, изследователски организации, висши училища и др., като се насърчават партньорства с малки и средни предприятия и стартиращи такива.
Индикативно приемът на проектни предложения ще продължи до края на април.
Очаквайте по-подробна информация за условията за кандидатстване с публикуването на поканите.
* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 1 – Формулирани основни принципи на технологията, TRL 2 – Формулирана концепция на технология, TRL 3 – Концепция, доказана с експеримент, TRL 4 – Технология, валидирана в лаборатория, TRL 5 – Технология, валидирана в релевантна среда, TRL 6 – Технология, демонстрирана в релевантна среда, TRL 7 – Прототип, демонстриран в операционна среда, TRL 8 – Завършена и сертифицирана система, TRL 9 – Изпробвана система в операционна среда.