Европейската Иновативна здравна инициатива (IHI) отвори за кандидатстване две покани днес, 16.01.2025 г., по които със 261 млн. евро ще се финансират научни изследвания и иновации в здравеопазването.
Поканите номер 9 и 10, финансирани по линия на програма “Хоризонт Европа”, разглеждат теми от различни области на здравето, като например възможностите за иновации, базирани на реални предизвикателства. Цифровото здравеопазване и данни е друга важна тема, засегната в темите на поканите, като различните сектори на здравната индустрия следва да обединят усилията с публични партньори.
Покана 9 разполага с бюджет от 191 млн. евро и обхваща една тема – Пилотно прилагане на нов, воден от кандидатите подход. Задачата на кандидатите е да идентифицират възможностите на базата на специфичните цели в Стратегическата програма за научни изследвания и иновации на IHI (SRIA) и да ги превърнат в предложения за проекти.
Освен че трябва да бъдат съобразени със SRIA, предложенията трябва да се придържат към по-широката философия на IHI. На практика това означава, че те ще трябва да:
- отговарят на неудовлетворена нужда в областта на общественото здраве;
- изискват мащабно, амбициозно, междусекторно публично-частно партньорство, за да успеят;
- имат ясно описано въздействие върху обществото, икономиката и науката.
Тъй като Покана 9 е едноетапна, кандидатите ще трябва да идентифицират подходящите партньори от индустрията и да гарантират, че половината от разходите по проекта им се покриват от вноски в натура от членовете на индустрията на IHI и (ако е приложимо) от партньорите, които допринасят за IHI.
Очаква се да бъдат подкрепени 13 проекта с между 5 млн. и 15 млн. евро.
Крайният срок за подаване на проектни предложения по Покана 9 е 29.04.2025 г. Допълнителна информация е налична тук и тук.
Покана 10 разполага с бюджет от почти 70 млн. евро (половината от средствата са от “Хоризонт Европа”, а другата половина – от членовете и партньорите на IHI) и обхваща следните три теми:
- Ограничаване на PFAS в здравния сектор – целта е да се сведе до минимум излагането на PFAS (пер- и полифлуороалкилирани вещества) и техните емисии в сектора на здравеопазването, като същевременно се запази качеството и безопасността на засегнатите продукти. По проекта ще се проучват алтернативи на PFAS, когато това е възможно, или ако не е възможно – как употребата да се сведе до минимум;
- Осъществяване на Европейското пространство за здравни данни (EHDS) – по проекта следва да се предоставят рамки, препоръки и други инструменти в подкрепа на прилагането на EHDS по отношение на повторната употреба на данни за изследователски цели. EHDS е инициатива на ЕС, която има за цел да отключи потенциала на безопасния и сигурен обмен, използване и повторна употреба на здравни данни в Съюза;
- Цифрови етикети за медицински изделия – целта на тази тема е създаде концепция за цифров етикет, приложим за всички видове и класове медицински изделия и ин витро изделия. Например, потребителите ще могат да получат достъп до цифровия етикет чрез сканиране на QR код със смартфон. Това би улеснило достъпа до актуална и целенасочена информация за потребителите.
Очаква се да бъдат подкрепени 3 проекта – по един за всяка тема – със съответно (1) 5,2 млн. евро, (2) 24 млн. евро и (3) 3,9 млн. евро (това са само средствата от “Хоризонт Европа”).
Покана 10 има два крайни срока – 23.04.2025 г. за кратки проектни предложения и 14.10.2025 г. за пълни проектни предложения. Допълнителна информация е налична тук и тук.