Днес, 27.01.2025 г., от Национален фонд “Култура” (НФК) съобщиха, че със 70 подадени проектни предложения е приключил приемът по процедурата “Схема за безвъзмездна помощ “Представяне пред българската публика на съвременни европейски продукции от сектора на културните и творчески индустрии (КТИ)”” (BG-RRP-11.016). Търсената от тях безвъзмездна помощ възлиза на 7,7 млн. лв.
Припомняме, че процедурата, която е част от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), бе отворена за кандидатстване между 16.10. и 17.12.2024 г.
Тя разполага с бюджет от 12 млн. лв. и има за цел да спомогне за разпространението на съществуващи европейски продукции от сектора на КТИ в основните регионални градове на страната, за да се постигне социално включване и приобщаване към европейската култура.
Можеха да кандидатстват културни организации (т.е. държавни, общински и регионални културни институти и частни културни организации), творчески съюзи, читалища и самоосигуряващи се лица (вкл. неформални групи артисти).
Условие към тях бе да са осъществявали поне 2 дейности, свързани със създаване, представяне, разпространение или опазване на културни ценности в различни области на изкуството през последните 3 календарни години (2021, 2022 и 2023 г.).
Един проект може да получи безвъзмездна помощ от 20 000 до 120 000 лв., покриващи до 90% от допустимите разходи. Задължителното минимално самоучастие на бенефициентите е 10%. Ще се прилага режим de minimis*.
Наличният ресурс по процедурата е достатъчен за поне около 100 проекта. С оглед на по-ниския брой кандидатствали, ако предложенията им преминат успешно проверката за допустимост и процеса на оценка, има възможност финансиране да получи всеки от 70-те.
Дейностите по проектите ще включват:
- Представяне и разпространение пред българската публика на съществуващи съвременни европейски продукции от сектора на КТИ (задължителна). Продукциите следва да не са били представяни преди;
- Адаптация на културните продукти за различни социални групи, локации и аудитории;
- Организиране и провеждане на съпътстващи събития като ателиета, работилници, резиденции, семинари, пърформанси, критически дискусии, лекции, прожекции, инсталации, лаборатории, уъркшопи и др.;
- Създаване на превод и субтитри, включително симултанен или консекутивен превод;
- Създаване на портфолио на организацията и културния продукт с цел популяризиране;
- Създаване на дигитално съдържание за разширяване на достъпа до вече съществуващи културни продукти;
- Маркетинг и реклама, изработка на информационни и илюстративни материали.
Ще се покриват разходи за командировки, за материали, консумативи и дълготрайни нематериални активи и за услуги. Непреки разходи (за администрация и консултантски услуги) също са допустими в размер до 7% от преките допустими разходи.
Проектите могат да имат максимална продължителност 12 месеца, но не по-късно от 31.12.2025 г.
Повече за условията за кандидатстване на вече затворената процедура можете да прочетете тук.
От НФК информират, че оценката на подадените предложения е стартирана.
През 2024 г. бяха бяха проведени две обществени обсъждания по проектите на документите на процедурата. В предходната версия на условията за кандидатстване бе заложено процедурата да включва четири сесии между август и ноември, но в текущия ѝ вид ще има само един прием. Причината за това по всяка вероятност е напредването на времето и наближаващите срокове за изпълнение на инвестициите по НПВУ.
* Режим de minimis – режим на държавни помощи, при който максималният размер на помощта за едно предприятие не може да надхвърля 300 000 евро (586 749 лв.) за период от три последователни години.