Всичко за европейските проекти на едно място

70 са депозираните проекти за представяне на съвременни европейски продукции в България

Днес, 27.01.2025 г., от Национален фонд “Култура” (НФК) съобщиха, че със 70 подадени проектни предложения е приключил приемът по процедурата “Схема за безвъзмездна помощ “Представяне пред българската публика на съвременни европейски продукции от сектора на културните и творчески индустрии (КТИ)”” (BG-RRP-11.016). Търсената от тях безвъзмездна помощ възлиза на 7,7 млн. лв.

Припомняме, че процедурата, която е част от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), бе отворена за кандидатстване между 16.10. и 17.12.2024 г.

Тя разполага с бюджет от 12 млн. лв. и има за цел да спомогне за разпространението на съществуващи европейски продукции от сектора на КТИ в основните регионални градове на страната, за да се постигне социално включване и приобщаване към европейската култура.

Можеха да кандидатстват културни организации (т.е. държавни, общински и регионални културни институти и частни културни организации), творчески съюзи, читалища и самоосигуряващи се лица (вкл. неформални групи артисти).

Условие към тях бе да са осъществявали поне 2 дейности, свързани със създаване, представяне, разпространение или опазване на културни ценности в различни области на изкуството през последните 3 календарни години (2021, 2022 и 2023 г.).

Един проект може да получи безвъзмездна помощ от 20 000 до 120 000 лв., покриващи до 90% от допустимите разходи. Задължителното минимално самоучастие на бенефициентите е 10%. Ще се прилага режим de minimis*.

Наличният ресурс по процедурата е достатъчен за поне около 100 проекта. С оглед на по-ниския брой кандидатствали, ако предложенията им преминат успешно проверката за допустимост и процеса на оценка, има възможност финансиране да получи всеки от 70-те.

Дейностите по проектите ще включват:

  1. Представяне и разпространение пред българската публика на съществуващи съвременни европейски продукции от сектора на КТИ (задължителна). Продукциите следва да не са били представяни преди;
  2. Адаптация на културните продукти за различни социални групи, локации и аудитории;
  3. Организиране и провеждане на съпътстващи събития като ателиета, работилници, резиденции, семинари, пърформанси, критически дискусии, лекции, прожекции, инсталации, лаборатории, уъркшопи и др.;
  4. Създаване на превод и субтитри, включително симултанен или консекутивен превод;
  5. Създаване на портфолио на организацията и културния продукт с цел популяризиране;
  6. Създаване на дигитално съдържание за разширяване на достъпа до вече съществуващи културни продукти;
  7. Маркетинг и реклама, изработка на информационни и илюстративни материали.

Ще се покриват разходи за командировки, за материали, консумативи и дълготрайни нематериални активи и за услуги. Непреки разходи (за администрация и консултантски услуги) също са допустими в размер до 7% от преките допустими разходи.

Проектите могат да имат максимална продължителност 12 месеца, но не по-късно от 31.12.2025 г.

Повече за условията за кандидатстване на вече затворената процедура можете да прочетете тук.

От НФК информират, че оценката на подадените предложения е стартирана.

През 2024 г. бяха бяха проведени две обществени обсъждания по проектите на документите на процедурата. В предходната версия на условията за кандидатстване бе заложено процедурата да включва четири сесии между август и ноември, но в текущия ѝ вид ще има само един прием. Причината за това по всяка вероятност е напредването на времето и наближаващите срокове за изпълнение на инвестициите по НПВУ.


* Режим de minimis – режим на държавни помощи, при който максималният размер на помощта за едно предприятие не може да надхвърля 300 000 евро (586 749 лв.) за период от три последователни години.

Предходна статия

78 са постъпилите проектни предложения за представяне на съвременни български продукции у нас

Следваща статия

Кандидатствайте за наградите “Инвеститор на годината” за 2024 г.

Сходни статии

18 млн. евро стават достъпни за отбелязване на знакови събития в съвременната европейска история

14 В сряда /18.06.2025 г./ отвориха 4 покани на стойност 18 млн. евро по проекти за отбелязване на знакови събития в съвременната европейска история и за повишаване на осведомеността на европейските граждани за тяхната обща […]

5 проекта са постъпили по поканата за създаване на нова общност EIT Water

15 Вчера, 18.06.2025 г., от Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ/EIT) съобщиха, че по поканата за създаване на EIT Water са постъпили предложения на 5 консорциума. Предложенията включват междусекторни идеи за основаване на първата общност на […]

До 2 млн. евро за ускоряване на внедряването на ефективни решения в градската мобилност от EIT Urban Mobility

15 “Отворената покана за стратегически иновации” на общността на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за градска мобилност – EIT Urban Mobility – отвори за кандидатстване днес, 19.06.2025 г. Тя ще подкрепи ускореното внедряване […]

Вашият коментар

Филтър