Втората покана за асоциирани региони по проекта ULTFARMS бе отворена за кандидатстване вчера, 28.01.2025 г. Тя ще предостави финансова подкрепа и допълнителни ресурси на асоциирани региони, които ще имат за задача да изготвят проектни планове, чрез които да:
- идентифицират потенциала за нискотрофни аквакултури* в своя регион или населено място;
- подобрят съществуващите или да разработят нови планове за осъществяване на такива дейности; или
- изградят капацитет и осведоменост за интегрирането на нискотрофни аквакултури с възобновяема енергия в морето.
Поканата се реализира по проекта ULTFARMS, който има за цел да увеличи капацитета на нискотрофните аквакултури в Европа чрез иновативни процеси, които оптимизират производството в предизвикателни условия в открито море. Чрез интегриране на системи за нискотрофични аквакултури в офшорни вятърни паркове ULTFARMS цели да осигури екологично отговорни и търговски жизнеспособни продукти от нискотрофични аквакултури. Консорциумът включва 25 партньори от Нидерландия, Белгия, Дания, Швеция, Германия и др.
Финансиране
Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. и има бюджет от 300 000 евро.
Подкрепата е под формата на безвъзмездна финансова помощ с максимален размер за един асоцииран регион до 100 000 евро. Ще бъдат подкрепени 3 асоциирани региона.
В допълнение към финансирането, на асоциираните региони ще бъдат предоставени възможности да посещават обучения и да участват в дискусии, свързани с техническите, оперативните и плановите изисквания за нискотрофични аквакултури.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат местни и регионални власти – самостоятелно или в консорциум с други организации.
Те трябва да са от държава-членка на ЕС или от асоциирана по “Хоризонт Европа” страна. Изключение правят държавите Белгия, Дания, Германия, Ирландия, Нидерландия, Португалия, Испания и Швеция.
Допустими дейности
Асоциираните региони трябва да предвидят следните дейности:
- съвместно разработване на офшорни многофункционални системи за нискотрофични аквакултури, чрез адаптиране на решенията към местните нужди и участие в управлението, определянето на правните бариери и изискванията за разрешителни
- консултиране с местни структури за трансфериране на решенията на ULTFARMS в техните региони, чрез поддържане на интегрирани мрежи за производство, експлоатация и извеждане от експлоатация на системи за нискотрофични аквакултури;
- улесняване на технологични тестове, иницииране на местни дейности за повишаване на общественото приемане и политическата осведоменост и създаване на база данни за планиране, свързано с нискотрофични аквакултури;
- сътрудничество с всички партньори по проекта ULTFARMS за съвместно разработване на пътна карта за трансфер на подходите по проекта, вкл. провеждане на задължително съпътстващо събитие за ангажиране на обществеността и повишаване на осведомеността.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от партньорите по проекта “ULTFARMS “. Проектните предложения ще се оценяват от по трима външни експерти по критерии за въздействие, високи постижения и качество на изпълнението. Първият критерий е с най-висока тежест.
Резултатите от оценяването се очакват до месец април.
Срок
Продължителността на проектите е между 12 и 14 месеца със стартова дата през май-юни 2025 г.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 30.03.2025 г., 10 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява по електронен път от тук.
* Нискотрофните видове в аквакултурите се определят като първични продуценти (водорасли и водни растения), първични консуматори (растителноядни и хранещи се с детрит) и други животни, които се хранят основно с планктон и дребни бентосни безгръбначни.