Процедурата “Мащабно европейско спортно събитие с нестопанска цел” (ERASMUS-SPORT-2025-LSSNCESE) отвори за кандидатстване днес, 30.01.2025 г. Тя ще финансира широкомащабна европейска спортна проява, които има за цел да постигне много голямо въздействие и да осъществи последващи дейности, за да гарантира трайни обществени ползи и приобщаване чрез спорт, най-вече за хората с увреждания.
Организацията на спортното събитие следва да има европейско измерение и да попада в някое от следните направления:
- Доброволчество в спорта;
- Социално приобщаване чрез спорт;
- Борба срещу дискриминацията в спорта, вкл. по отношение на равенството между половете;
- Насърчаване на здравословния начин на живот за всички.
Спортното събитие ще се осъществи през 2025 г. в една държава-членка на ЕС, или в трета страна, асоциирана към програма “Еразъм+”.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна помощ по европейската програма за образование, младеж и спорт “Еразъм +” 2021-2027 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 2 млн. евро.
Размерът на помощта за един проект е между 1,5 млн. и 2 млн. евро. Ще се покриват до 80% от допустимите разходи.
Очаква се да бъде финансирано едно събитие.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат юридически лица, осъществяващи дейност в областта на спорта, които са регистрирани в държави-членки и асоциирани страни по “Еразъм +” страни. Примери за организации, които могат да бъдат бенефициенти са публични органи, отговорни за спорта на местно, регионално или национално ниво, спортни организации, национални олимпийски комитети, национални спортни конфедерации и др.
Кандидатстването е в консорциум, съставен от минимум 15 организации (1 кандидат + 14 асоциирани партньори) от 15 различни допустими държави.
Допустими дейности
Допустими за финансиране са следните дейности:
- подготовка и организиране на събитието;
- организиране на образователни дейности за спортисти, треньори, организатори и доброволци в периода преди събитието;
- организиране на съпътстващи спортното събитие дейности (конференции, семинари);
- обучение на доброволци;
- изпълнение на дейности, последващи проекта (оценки, изготвяне на бъдещи планове);
- комуникационни дейности, свързани с темата на събитието.
Дейностите трябва да се осъществяват през 2025 г. в държава-членка на ЕС или в трета държава, асоциирана към програмата. Тези спортни прояви трябва да представят минимум 7 различни вида спорт и да включват дейности, изпълнявани през цялата година след проявата, за да се гарантира нейното наследство по отношение на обществените ползи (напр. социални, образователни, екологични, здравни) и насърчаването на приобщаването чрез спорт.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за образованието и културата (EACEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност (с най-висока тежест), качество на проектния дизайн и изпълнение, качество на партньорството и въздействие.
Срок
Продължителността на проектите е между 12 и 18 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 05.03.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.