Поканата за мобилизиране по проекта “PoliRuralPlus” отвори за кандидатстване на 31.01.2025 г. Тя цели да насърчи използването на изкуствен интелект (ИИ) за иновации, ръководени от общността, насочени към подобряване на взаимодействието между селските и градските райони.
Търсят се проекти за организиране на местни и регионални хакатони, чрез които да се популяризират решенията, разработени по проекта PoliRuralPlus. Идеята е да се подкрепи валидирането, разширяването и прилагането на тези решения в пилотните региони на PoliRuralPlus.
Поканата се реализира по проекта “PoliRuralPlus“, чиято мисия е да се справи с широко разпространени проблеми като административна разпокъсаност, неравенство и неефективност в координацията на обществените услуги, като насърчи среда на засилено сътрудничество и равни възможности между селските и градските райони. За това ще се използва сложен набор от цифрови инструменти, вкл. ИИ, географски информационни системи, интернет на нещата и усъвършенстван анализ на данни. Консорциумът включва 20 партньори от 12 европейски държави.
Финансиране
Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. и разполага с бюджет от 90 000 евро.
Подкрепата е под формата на безвъзмездна финансова помощ – еднократни суми с максимален размер за един проект до 10 000 евро. Очаква се да бъдат подкрепени поне 9 проекта – по един във всеки регион.
В допълнение към безвъзмездната помощ бенефициентите ще се възползват и от подкрепа от технически наставник с опит в областта на пилотните технологии по проекта PoliRuralPlus.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат всякакви видове юридически лица, регистрирани в държава-членка на ЕС или от асоциирана по “Хоризонт Европа” страна.
Кандидатстването може да бъде единствено самостоятелно.
Един кандидат има право да участие само с един проект.
Допустими дейности
По проектите ще се организират хакатони, дейтахони или идеатони в пилотен регион на PoliRuralPlus, за да се приложат инструменти за ИИ и дълбоко обучение (DL) за справяне с предизвикателствата между селските и градските райони. Допустимите дейности включват:
- Определяне на ключови теми и предизвикателства (поне две), свързани с динамиката на селските и градските райони в региона;
- Ангажиране на местни заинтересовани страни, като например ИТ експерти, политици и представители на общността;
- Популяризиране на събитието чрез местните мрежи, социалните медии и центъра за знания PoliRuralPlus;
- Организиране и улесняване на събитието, осигуряване на активно участие и предоставяне на техническо наставничество относно инструментите на PoliRuralPlus;
- Подпомагане на участниците в разработването и валидирането на решения, интегриращи технологиите PoliRuralPlus;
- Документиране на резултатите и споделяне на резултатите чрез доклади, публикации в блогове и регионални събития.
Проектите следва да интегрират технологиите от PoliRuralPlus в планирания от тях хакатон, дейтатон или идеатон. Тези инструменти са предназначени да подобрят развитието на селските и градските райони, като насърчават вземането на решения, основани на данни, и безпроблемното сътрудничество между заинтересованите страни.
Освен това се приветстват предложения за включване на други технологии за ефективно справяне с конкретни предизвикателства.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от партньорите по проекта “PoliRuralPlus”. Проектните предложения ще се оценяват от комисия независими експерти по критерии за цели, въздействие и изпълнение на проекта.
Резултатите от оценяването ще бъдат обявени до края на април.
Срок
Продължителността на проектите е до 6 месеца – в периода юни – ноември 2025 г.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 31.03.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява по електронен път от тук, където ще откриете и по-подробна информация.