Днес, 06.02.2025 г., от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) съобщиха, че 39 проекта са одобрени за финансиране по поканите по инструмента “Инфраструктура за алтернативни горива” (AFIF) на Механизма за свързване на Европа 2021-2027 г. (МСЕ) – към първия краен срок, 24.09.2024 г. Проектите ще се осъществяват в 24 държави-членки, в т.ч. България, а размерът на безвъзмездната помощ е 422 млн. евро.
Припомняме, че в края на февруари 2024 г. отвориха 4 покани на стойност 1 млрд. евро, целящи да подкрепят разгръщането на инфраструктура за доставка на алтернативни горива за автомобилния, морския, речния и въздушния транспорт по трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T).
Към първия краен срок постъпиха 59 проектни предложения, а търсената по тях помощ възлизаше на 609 млн. евро. Процентът успеваемост е доста висок – над 66%.
Селектираните проекти ще се съсредоточат върху инсталирането на обществени станции за зареждане с електроенергия, включително мегаватови зарядни устройства с голяма мощност за тежкотоварни и лекотоварни превозни средства, разработването на станции за зареждане с водород и наземни енергийни инсталации в пристанищата, както и електрифицирането на летищата и осигуряването на инфраструктура за алтернативни горива като амоняк и метанол за корабоплаването.
Списък с одобрените проекти можете да разгледате тук. Сред тях е проектът “Разгръщане на инфраструктура за зареждане в различни среди“, който предвижда изграждането на 708 точки за зареждане на електрически лекотоварни автомобили (eLDV) и 126 точки за зареждане на електрически тежкотоварни автомобили (eHDV) в Чехия, Унгария, Полша, Румъния, България и Словакия.
Инструментът “Инфраструктура за алтернативни горива” подкрепя зрели инвестиционни проекти, които са получили писмо за одобрение на финансирането от партньор по изпълнението или от публична или частна финансова институция, установена в ЕС.
Четирите покани са достъпни тук и тук. Идентификаторите им са CEF-T-2024-AFIFCOEN-UNITS, CEF-T-2024-AFIFCOEN-COSTS, CEF-T-2024-AFIFGEN-UNITS и CEF-T-2024-AFIFGEN-COSTS.
Характеристика на поканите е, че в допълнение към подкрепата за станции за презареждане с електроенергия с висока мощност и станции за зареждане с водород, по тях ще бъдат предоставени следните възможности за финансиране:
- Подкрепа за мегаватови станции за презареждане на тежкотоварни превозни средства;
- Подкрепа за доставка на електричество и водород на летищата;
- Подкрепа за електроснабдяване и съоръжения за зареждане с амоняк и метанол в пристанищата.
Подкрепата за проектите се предоставя чрез единични вноски – т.е. ще се възстановява фиксирана сума на единица въз основа на разходите за нея – ИЛИ чрез съфинансиране – т.е. чрез възстановяване на процент от допустимите разходи (между 30 и 70%).
На разположение на потенциалните кандидати остават два крайни срока за подаване на проектни предложения:
- 11.06.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време);
- 17.12.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време).
За допълнителна информация можете да прегледате презентациите и записа от проведения информационен ден – от тук.
Предстои Европейската комисия да приеме решението за възлагане през следващите месеци, след което резултатите ще станат окончателни. От CINEA информират, че вече е започнала подготовката на споразуменията за отпускане на безвъзмездни средства с бенефициентите.