Всичко за европейските проекти на едно място

329 проектни предложения са депозирани по процедурата “Обмен на персонал” за 2024 г. от “Мария Склодовска-Кюри”

Рекордни 329 проектни предложения са били подадени в рамките на изданието на поканата за обмен на персонал за 2024 г. по дейностите “Мария Склодовска-Кюри” (MSCA). Това съобщи Европейската изпълнителна агенция за научни изследвания (REA), след като приемът по поканата приключи в сряда /05.02.2025 г./.

Интересът към поканата бележи 41% растеж в сравнение с този от изданието ѝ от предходната 2023 г., отбелязват от REA.

Припомняме, че процедурата “Обмен на персонал” (“Staff Exchanges”) (HORIZON-MSCA-2024-SE-01-01) бе отворена през септември миналата година с бюджет на стойност 99,5 млн. евро. Проектите имат за задача да стимулират връзките между академични и неакадемични организации от цял свят, за да се даде тласък на иновациите и трансфера на знания. Организациите ще основават международни партньорства с други организации, ще укрепват дългосрочните си сътрудничества и ще развиват капацитета си.

Финансираните дейности се очаква да позволят на научни изследователи, както и административен, технически или управленски персонал, участващ в научноизследователски дейности, да пътуват в чужбина, за да разширят контактите си, да обменят знания и да осъществяват най-съвременни изследвания. Предвижда се тестване на нови идеи и разработване на нови продукти и процеси.

Поканата бе отворена за разнообразни научни дисциплини с акцент върху интердисциплинарното, международното и междусекторното сътрудничество.

Можеха да кандидатстват консорциуми, съставени от поне три организации от различни държави. Кандидатите включват висши учебни заведения, изследователски институции, организации от частния сектор (представители на индустрията и бизнеса, вкл. малки и средни предприятия), организации от публичния сектор, НПО и др.

От организациите се изисква да приемат и обучават командировани служители от други партньори по проекта в собствените си помещения и да командироват свои служители в чужбина в други организации от консорциума. Периодът на командировките на участниците е до 12 месеца.

Повече за процедурата можете да прочетете тук.

От REA информират, че участват над 3 960 организации от 137 държави, като 27% от тях са неакадемични такива. Очаква се да бъдат финансирани между 100 и 110 проекта. Успеваемостта по изданието на схемата да 2023 г. е била близо 32%.

Координаторите на проектите са базирани в 34 държави с най-голяма представителност на Италия (47 проектни предложения), Обединеното кралство (46) и Испания (39). България е представена с трима координатори.

Резултатите от оценяването се очакват през юли 2025 г., а проектите ще стартират през януари догодина.

Изданието на поканата за 2025 г. ще отвори за кандидатстване на 27.03.2025 г.

Предходна статия

Процедура “Иновативни разгърнати антени”

Следваща статия

7 проекта не се допускат до следващ етап на оценка по процедурата за създаване на български културни продукти по НПВУ (прием 1)

Сходни статии

За обществено обсъждане: над 10 млн. евро за по-зелен трансграничен регион с Румъния (Покана 6)

6 Днес, 21.03.2025 г., за обществено обсъждане бяха публикувани насоките за кандидатстване по предстоящата процедура (Покана 6) от трансграничната програма “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния – България” 2021-2027 г. Тя се фокусира върху втория приоритет на програмата […]

До 10 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за финансова грамотност

11 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и финансовата и икономическа грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

До 12 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за медийна и дигитална грамотност

12 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и медийната и цифрова грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

Вашият коментар

Филтър