13.02.2025 г., 18 ч. е новият краен срок по процедурата “Картографиране на уменията на косвено засегнатите лица в най-силно засегнатите от климатичния преход области” (BG16FFPR003-4.003), част от Програма “Развитие на регионите” 2021-2027 г. (ПРР). Заповедта за това и изменените насоки за кандидатстване бяха публикувани днес, 10.02.2025 г.
Мотивът за удължаването на срока за кандидатстване с 9 дни, е че конкретният бенефициент – Министерството на труда и социалната политика (МТСП) – се нуждае от допълнително технологично време, за да финализира проектното предложение.
Припомняме, че процедурата, която отвори на 03.01.2025 г., ще предостави 3 млн. лв. на МТСП, за да проучи и картографира наличните умения и нагласите за развитие на косвено засегнатите от климатичния преход лица от т.нар. “въглищни райони”* на България. Това са две групи хора:
- Членове на домакинствата на работещи в ТЕЦ и въглищните мини;
- Лица, работещи в свързани бизнеси, които ще бъдат засегнати от процеса на намаляване или спиране на дейността на ТЕЦ и въглищните мини.
Целта е с това да се поставят основите за успешното моделиране на мерките за преквалификация и повишаване на квалификацията на тези лица чрез създаване на условия за повишаване на адаптивността към професиите, вкл. свързаните с климатичния преход или с технологичните промени, както и с въглеродно неутралното производство. Ще се създаде и поддържа база данни за наличните умения и нагласи, която ще следва да спомогне за изпълнение на мерки за пренасочването и реализацията на пазара на труда на лицата, за които има риск да бъдат освободени от заетост.
Очаква се да бъдат обхванати около 30 000 лица.
Ресурсът по процедурата се предоставя по линия на Фонда за справедлив преход (ФСП) и националния бюджет, и е разпределен както следва:
- Област Стара Загора + 10 общини, свързани с Маришкия басейн – 2,4 млн. лв.;
- Област Кюстендил – 360 000 лв.;
- Област Перник – 210 000 лв.
От МТСП не се изисква съфинансиране. Кандидатстването може да бъде в партньорство с Агенцията по заетостта (АЗ), Националния статистически институт (НСИ) и национално представителните организации на работниците и служителите (вкл. техните регионални структури).
Допустимите дейности по проекта включват:
- Разработване на методика с цел определяне на целевите групи;
- Картографиране на уменията и нагласите за развитие на косвено засегнатите лица с оглед повишаване на тяхната квалификация и приспособимост към професии във важни сфери;
- Обобщаване и анализ на резултатите и подготовка на доклади за всяка от трите области с включени изводи и препоръки;
- Публично представяне на резултатите от проекта;
- Организация и управление на проекта, видимост, прозрачност и комуникация.
Ще се покриват разходи за горепосочените дейности – персонал, пътни и дневни, материали и консумативи, наем на зали, оборудване, подизпълнители – както и други разходи, свързани с тях. Допустими са и непреки разходи – до 7% от стойността на преките такива. Периодът за допустимост на разходите е от 30.09.2023 г. до 31.12.2029 г.
Продължителността на проекта ще бъде до 9 месеца.
Проектното предложение се подава по електронен път чрез системата ИСУН 2020.
* Въглищни райони – областите Стара Загора, Перник и Кюстендил, както и прилежащите към Стара Загора 10 общини – Нова Загора, Ямбол, Симеоновград, Харманли, Тополовград, Димитровград, Хасково, Елхово, Сливен и Тунджа.