Всичко за европейските проекти на едно място

До 120 000 евро за кратки проекти за иновации в творческите и културни индустрии

Поканата за кратки иновационни проекти за 2025 г. на общността на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за култура и творчество – EIT Culture & Creativity – бе отворена за кандидатстване на 11.02.2025 г. Тя ще подкрепи инициативи с голямо въздействие, адресиращи неотложни предизвикателства в културните и творческите индустрии (КТИ).

Поканата за кратки иновационни проекти е насочена към бързи, ориентирани към резултати проекти с максимална продължителност 6 месеца, които предоставят осезаеми и готови за пазара решения в кратки срокове.

Търсят се проекти със силен акцент върху модата, архитектурата, културното наследство, аудио-визуалните медии и игрите. Целта е да бъде ускорена комерсиализацията и пазарното внедряване на иновации, които се справят с предизвикателства като глобализацията, цифровата трансформация, нововъзникващите технологии (напр. изкуствения интелект) и екологичната устойчивост.

Финансиране

Процедурата е съфинансирана по европейската програма “Хоризонт Европа”. Бюджетът ѝ възлиза на 3,2 млн. евро, разпределени в два сегмента:

Сегмент 1 – за самостоятелни кандидати

Бюджетът е 595 000 евро, а максималният размер на безвъзмездната помощ за един проект е 59 500 евро. Очаква се ресурсът да достигне до поне 10 проекта.

Сегмент 2 – за консорциуми

Бюджетът е 2,6 млн. евро, а максималният размер на безвъзмездната помощ за един проект е 120 000 евро. Очаква се ресурсът да достигне до поне 22 проекта.

Бенефициентите и по двата сегмента да направят собствен финансов принос – поне 30% от бюджета на проекта си.

В допълнение към финансовата подкрепа, EIT Culture & Creativity може да предложи допълнителни услуги за подобряване на дългосрочната устойчивост – подкрепа за достъп до пазара, сесии за представяне пред инвеститори, възможности за нетуъркинг и сътрудничество в рамките на по-широката екосистема на EIT.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат:

Сегмент 1

Микро- и малки и средни предприятия (МСП), регистрирани в държава-членка на ЕС и в държава, асоциирана по програмата “Хоризонт Европа”. Като самостоятелни кандидати те ще действат едновременно като разработчик на иновации и като търговски партньор. В рамките на шестте месеца иновацията трябва да е придвижена от TRL 7 до TRL 9*.

Сегмент 2
  • Едно микро- и МСП, действащо като разработчик на иновации и водещ партньор; И
  • Една подкрепяща организация (вкл. изследователска организация, доставчик на технологии или бизнес консултант), които предоставят допълнителен експертен опит в подкрепа на пазарната готовност.

Членовете на консорциума също трябва да са регистрирани в държава-членка на ЕС и в държава, асоциирана по програмата “Хоризонт Европа”. И тук иновацията следва да достигне TRL 9 към края на проекта.

Ако бъдат одобрени за финансиране организациите-кандидати ще трябва да станат и членове на общността EIT Culture & Creativity, за което се заплаща годишна членска такса.

Допустими дейности и разходи

Задачата по проектите и да бъдат разработени иновации до гореспоменатите технологични нива и да бъде подсигурена тяхната бърза комерсиализация.

Приоритетните сектори са модата, архитектурата, културното наследство, аудио-визуалните медии и игрите.

Очакваният резултат е готов за пускане на пазара продукт, услуга или бизнес модел с ясен път за комерсиализация на множество европейски пазари.

Ще се покриват разходи за персонал, подизпълнители, разходи за пътуване и настаняване, амортизация на оборудване, консумативи, финансова подкрепа за трети страни (до 500 000 евро на организация) и др. Непреките разходи ще се покриват на 25% от преките допустими такива.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от ЕИТ. Проектите ще се оценяват от комисия независими експерти, а вътрешен комитет ще вземе финално решение. Критериите за оценка са четири – стратегическо съответствие, високи постижения и новост, въздействие и качество и ефективност на изпълнението (+ критерий Европейско измерение за проектите по Сегмент 2). С най-висока тежест е критерият за въздействие.

Резултатите от оценяването се очакват към края на април за кандидатите по Сегмент 1 и до края на май за кандидатите по Сегмент 2. Проектите ще могат да стартират съответно в началото на юни и в началото на юли 2025 г.

Срок

Продължителността на проектите достига 6 месеца.

Крайният срок за подаване на проектни предложения по Сегмент 1 е 11.03.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време), а по Сегмент 211.04.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път от тук.


* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 7 – Прототип, демонстриран в операционна среда; TRL 8 – Завършена и сертифицирана система; TRL 9 – Изпробвана система в операционна среда.

Предходна статия

С близо 96 млн. лв. ще се подкрепя развитието на услуги в селските райони по СПРЗСР

Следваща статия

EIT Deep Tech Talent Initiative 2025: До 60 000 евро за разработване на програми за обучение в дълбоките технологии

Сходни статии

За обществено обсъждане: над 10 млн. евро за по-зелен трансграничен регион с Румъния (Покана 6)

8 Днес, 21.03.2025 г., за обществено обсъждане бяха публикувани насоките за кандидатстване по предстоящата процедура (Покана 6) от трансграничната програма “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния – България” 2021-2027 г. Тя се фокусира върху втория приоритет на програмата […]

До 10 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за финансова грамотност

13 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и финансовата и икономическа грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

До 12 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за медийна и дигитална грамотност

15 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и медийната и цифрова грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

Вашият коментар

Филтър