От вчера, 17.02.2025 г., юридически лица с нестопанска цел със седалище в столицата могат да кандидатстват по Програма “Европа” за 2025 г. на Столична община. Бюджетът на настоящото ѝ 17-о издание възлиза да 1,2 млн. лв.
Целта на Програма “Европа” е да подпомогне сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София при прилагането на добри европейски практики на местно ниво, да засили гражданското участие, да насърчи иновативни и младежки инициативи в публичния сектор и др. Проектни предложения през 2025 г. могат да се подават в пет приоритетни области:
- Образование за устойчиво развитие и насърчаване на културата на участие в градските процеси;
- Подпомагане на партньорството между гражданското общество и общински структури за опазване и развитие на градската природа и стимулиране на здравословен начин на живот;
- Насърчаване на участието на гражданското общество в постигането на стратегическите приоритети на Столична община в съответствие с европейските и национални цели;
- Подпомагане на развитието на София като устойчива и атрактивна туристическа дестинация чрез сътрудничество между граждански организации, структурите на местната власт и туристическия сектор;
- Подпомагане на изграждане на устойчиви градски политики за предотвратяване и преодоляване на насилието в обществена среда, домашното насилие, агресията, езика на омразата и кибернасилието чрез взаимодействие между местната власт, гражданските организации и специализираните институции.
Акцент през текущата година е новата Приоритетна област 5, която се фокусира върху личната и обществената сигурност и безопасност, психичното здраве на обществото и намаляване на езика на омразата и агресията.
Размерът на средствата, разпределени по всеки от приоритетите възлиза на 250 000 лв.
Финансирането за един проект ще бъде до 25 000 лв., като е предвидено да бъдат финансирани между 10 и 12 проекта към всяко направление. Кандидатите имат възможност да осигурят собствено финансиране за проектите си.
Кандидатстването може да се осъществява в партньорство с до 3 организации. Партньори могат да бъдат райони и кметства на Столична община, общински културни институти, читалища, галерии, музеи, природни паркове, общински дружества и предприятия, туристически и образователни центрове, академични и образователни институции и др.
По Приоритетна област 1 ще се набират проекти, които съчетават образованието, иновациите и гражданското участие като основни двигатели на устойчивото развитие на София. Могат да се провеждат образователни програми, обучителни кампании, инициативи за активно включване на родители, овластяване на децата и младите хора, предприемачески дейности и др.
Приоритетна област 2 търси проекти за опазване и подобряване на околната среда, здравето и качеството на живот на гражданите чрез иновации, устойчивост и активно участие на общността. Дейностите могат да включват организиране на доброволчески кампании, възстановяване и опазване на природни резервати, горски и водни екосистеми, промоция на здравна профилактика, психично здраве и др.
По Приоритетна област 3 ще се подкрепят структурите на гражданското общество, които допринасят за постигането на приоритетите на Столична община, както и за изпълнение на националните и европейските цели и инициативи. Това може да включва инициативи за повишаване на демократичната култура, развитие на иновативни решения за защита на правата на човека, насърчаване на инициативи за включване на различни социални групи и др.
Приоритетна област 4 ще финансира проекти за развитие на културния, природния и термалния туризъм на столицата. Търсят се проекти за популяризация на културното и историческо наследство, устойчиво използване на природните и термалните ресурси, насърчаване на устойчиви практики и партньорства и организиране на иновативни и ангажиращи събития.
Приоритетна област 5 набира проекти на неправителствени общности, които самостоятелно или в колаборация с институции (общински и държавни) реализират инициативи за изграждане модели за преодоляване на насилието и агресията в градската среда. Ще се финансират проекти, чийто фокус е върху работещи и измерими методи за повишаване на личната и обществената сигурност и безопасност, психичното здраве на обществото и намаляване на езика на омразата и агресията
Продължителността на финансираните проекти достига 6 месеца – в периода 01.06.-15.11.2025 г. Проектите трябва да са отчетени до 30.11.2025 г.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 17.03.2025 г., 18 ч. по електронен път от тук. На същия линк са достъпни и повече подробности.
През следващите седмици ще се проведат две информационни сесии във връзка с конкурса. Повече информация за тях е достъпна тук и тук.