Всичко за европейските проекти на едно място

Отворена схема на ЕСИ Pathfinder Open – 2025 г.

Отворената схема на Европейския съвет за иновации (ЕСИ) Pathfinder Open (HORIZON-EIC-2025-PATHFINDEROPEN-01-01) бе отворена на 20.02.2025 г. Тя цели да подкрепи проекти за реализиране на амбициозна визия за радикално нови технологии с потенциал да създадат нови пазари или да разрешат глобални предизвикателства.

Задачата е да бъдат разработени технологии на ранен етап (т.е. TRL 1-4*), които са основани на високорискови или високодоходни научни изследвания за технологичен пробив (в т.ч. дълбоки технологии**). Тези проучвания следва да осигурят основите на предвидената технология.

Проектните предложения трябва да покриват следните минимални критерии:

  • Убедителна дългосрочна визия за радикално нова технология, която има потенциала да окаже положително трансформиращо въздействие върху икономиката и обществото;
  • Конкретен, новаторски и амбициозен научен пробив, осигуряващ напредък към предвидената технология;
  • Изследователски подход и методология с висок риск или висок доход, с конкретни и правдоподобни цели.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ по линия на рамковата програма “Хоризонт Европа”. Бюджетът за тазгодишния прием възлиза на 142 млн. евро.

Размерът на гранта за един проект достига 3 евро. Това значи, че финансиране ще получат поне 50 проекта. Средствата покриват 100% от допустимите разходи.

В допълнение, одобрените проекти ще имат възможност да получат безвъзмездни средства от ЕСИ Booster в размер до 50 000 евро за проучване на комерсиализацията на решението и за други дейности от портфолиото. Освен това, те могат да станат допустими по други схеми на ЕСИ като ЕСИ Accelerator и ЕСИ Transition.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат университети, научноизследователски организации, стартиращи предприятия, високотехнологични малки и средни предприятия (МСП) и промишлеността. Те следва да са регистрирани в държави-членки на ЕС и в държави, асоциирани по програмата “Хоризонт Европа”.

Кандидатства се в консорциум, съставен от минимум трима независими партньори от различни държави. Поне един от партньорите следва да е от ЕС.

Допустими дейности

Проектите могат са бъдат от всякакви научни дисциплини, като е важен елементът на интердисциплинарност на научните изследвания и разработки. Очакването е по проектите да се докаже принцип – тоест, че основните идеи на предвидената бъдеща технология са осъществими, като по този начин се потвърждава нейната научна и технологична основа. Резултатите от проектите трябва да включват научни публикации на най-високо ниво със свободен достъп.

Подкрепените дейности трябва да имат ниски нива на технологична готовност – от TRL 1 до TRL 4.

Визията за новата технология следва да бъде полезна поради потенциала си за бъдещо въздействие, но не се очаква това въздействие да бъде постигнато в хода на проекта. Въпреки това бенефициентите ще трябва да предприемат необходимите мерки, за да позволят бъдещо усвояване на технологията, например чрез адекватна официална защита на създадената интелектуална собственост и оценка на аспектите по регулиране, сертифициране и стандартизация.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от ЕСИ. Проектите ще се оценяват от експерти на първоначалния етап, а на втория и финален етап – от оценителна комисия на ЕСИ, съставена от експерти и програмни мениджъри. Критериите за оценка включват високи постижения (с най-голяма тежест), въздействие и качество и ефективност на изпълнението.

Резултатите от оценяването се очакват до 5 месеца след крайния срок за подаване на проектните предложения (т.е. октомври 2025 г.).

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 21.05.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & tenders.


* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 1 – Формулирани основни принципи на технологията, TRL 2 – Формулирана концепция на технология, TRL 3 – Концепция, доказана с експеримент, TRL 4 – Технология, валидирана в лаборатория.

** Дълбоки технологии (deep tech) – технологии, които се основават на най-съвременни научни открития и се характеризират с необходимостта да останат в технологичния авангард чрез постоянно взаимодействие с нови идеи и лабораторни резултати. Под дълбокотехнологични иновации се разбират тези, които имат потенциала да предоставят трансформиращи решения, основаващи се на най-съвременните науки, технологии и инженерство, вкл. иновации, които съчетават постижения във физиката, биологията и цифровата сфера.

Предходна статия

142 млн. евро за радикално нови технологии по отворената схема на ЕСИ – Pathfinder Open

Следваща статия

Стартира приемът по поканата за създаване на нова общност на ЕИТ за водите и морския сектор – EIT Water

Сходни статии

18 млн. евро стават достъпни за отбелязване на знакови събития в съвременната европейска история

17 В сряда /18.06.2025 г./ отвориха 4 покани на стойност 18 млн. евро по проекти за отбелязване на знакови събития в съвременната европейска история и за повишаване на осведомеността на европейските граждани за тяхната обща […]

5 проекта са постъпили по поканата за създаване на нова общност EIT Water

16 Вчера, 18.06.2025 г., от Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ/EIT) съобщиха, че по поканата за създаване на EIT Water са постъпили предложения на 5 консорциума. Предложенията включват междусекторни идеи за основаване на първата общност на […]

До 2 млн. евро за ускоряване на внедряването на ефективни решения в градската мобилност от EIT Urban Mobility

16 “Отворената покана за стратегически иновации” на общността на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за градска мобилност – EIT Urban Mobility – отвори за кандидатстване днес, 19.06.2025 г. Тя ще подкрепи ускореното внедряване […]

1 коментар

Вашият коментар

Филтър