Днес, 26.02.2025 г., вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев съобщи, че второто плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) в размер на 653 млн. евро не е под въпрос, а ще ни бъде отказано със сигурност. Това се случи по време на брифинг в Министерския съвет по информация от Българската телеграфна агенция (БТА).
Към днешна дата България е изпълнила 59 етапа и цели от общо 62, необходими за да бъдат получени средствата по въпросния втори транш. Въпреки това, по думите на Дончев, второ плащане няма да има, тъй като неизпълнените реформи са отчетени от Европейската комисия (ЕК) като по-важни и определящи за това дали да има такова. Неизпълнените етапи и цели по второто плащане са:
- (Законопроект) Влизане в сила на изменения на нормативната уредба във връзка с подаването на сигнали за нередности;
- (Законопроект) Влизане в сила на Закона за личния фалит; и
- Намаляване на дела на договорите, възложени на базата на единствен оферент.
Справка за прогреса на страната ни със законите и реформите по НПВУ е налична тук. Според Дончев ситуацията около НПВУ е тревожна – от общо 321 мерки и реформи за изпълнение (в рамките на девет транша) са покрити едва 115, което представлява незначителна част за изминалите 4 години.
Националният план на България е на стойност близо 5,7 млрд. евро, като до момента от общо девет транша е изплатен само един. Условието е етапите и целите да бъдат изпълнени, за да постъпят средства от ЕК, които на свой ред да бъдат разплатени по проектите в срок до август 2026 г.
Припомняме, че България получи 1,37 млрд. евро в рамките на първия транш през декември 2022 г., но от тогава плащания към страната ни не са постъпвали. Едва през октомври 2023 г. (при заложен срок декември 2022 г.) България подаде второ искане за плащане. Междувременно в края на юни и декември 2023 г. изтекоха сроковете за подаване на искания за плащания по третия и четвъртия транш, а в края на юни и декември 2024 г. – за плащанията по петия и шестия.
Томислав Дончев информира, че от полученото първо плащане са били разплатени половината средства. Останалите средства ще бъдат достатъчни до септември тази година, като следва да се има предвид, че след август 2026 г. плащания няма да се извършват и разходите стават недопустими. В случай че по проекти, одобрени за финансиране по НПВУ се правят плащания, то те ще бъдат покривани от националния бюджет.
Разплатените половина средства представляват над 10% плащания за четири години. “Сега за година и половина трябва да разплатим 90%, което е очевидно невъзможно”, каза вицепремиерът.
Дончев уточни, че в рамките на разговори с ЕК е постигнато съгласие значителна част от проектите в плана да отпаднат, а ако не отпаднат, ще останат да бъдат финансирани от националния бюджет. Критерият за отпадането ще бъде само един и той е свързан с това дали проектът е започнал. Това означава, че изпълняващите проекти по НПВУ ще си получат дължимите плащания, но рисковете остават за незапочналите проекти.
Стана ясно, че правителството ще направи опит част от проектите да бъдат спасени, като се прехвърлят към т.нар. оперативни програми.