Процедурата “Разработване на европейски аудио-визуални минипродукции” (CREA-MEDIA-2025-DEVMINISLATE) отвори за кандидатстване на 08.04.2025 г. Целта ѝ е да насърчи конкурентоспособността на независими европейски компании, които са производители на аудио-визуални произведения и да увеличи икономическата им тежест на пазара. Освен това се очаква да се повиши потенциалът за разпространение на европейските аудио-визуални произведения в ЕС и на международно ниво и да се улеснят европейските и международните копродукции.
Ще се финансират проекти за от 2 до 3 аудио-визуални произведения (игрални, анимационни или творчески документални). Идеята е чрез подкрепата по процедурата да се намалят рисковете за компаниите и да им се даде възможност да увеличат капацитета си за привличане и задържане на таланти.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на еднократни суми по европейската програма “Творческа Европа” 2021-2027 г. Бюджетът на поканата възлиза на 5,5 млн. евро.
Грантовете не трябва да носят приходи на бенефициентите.
Размерът на бюджета за един проект е между 60 000 евро и 310 000 евро. Стойността на безвъзмездната помощ зависи от жанра на произведението и варира от 10 000 евро до 100 000 евро.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат индивидуално участващи независими европейски аудиовизуални продуцентски компании. Те следва да са регистрирани в държава-членка на ЕС, в държава от Европейското икономическо пространство или в държава, асоциирана по програма “Творческа Европа”.
С приоритет ще се ползват кандидати от държави с нисък аудио-визуален капацитет, в т.ч. и България.
Необходимо е кандидатите да могат да демонстрират скорошен опит в създаването на международно разпространени произведения.
Допустими дейности и разходи
По поканата ще се предоставя подкрепа за разработването на минимум 2 и максимум 3 аудио-визуални творби за търговска експлоатация, предназначени за пускане в кината, телевизионно излъчване или излъчване на цифрови платформи или в мултиплатформена среда. Категориите са анимация, творчески документален филм или игрален филм. Кандидатите могат да добавят късометражен филм на изгряващ талант (по избор).
Препоръчително е проектите да имат стратегии за устойчива и екологична индустрия, баланс между половете и социално включване.
Финансирането по процедурата не е обвързано с конкретни разходи, а е на базата на еднократна сума с фиксиран размер.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Изпълнителната агенция за образование и култура (EACEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, качество на съдържанието и дейностите, управление на проекта и разпространение. С най-висока тежест е първият критерий.
Резултатите от оценяването се очакват през март 2026 г.
Срок
Проектите могат да имат продължителност до 36 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 17.09.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването ще се осъществява чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.