Процедурата “Побратимяване на градове” (CERV-2025-CITIZENS-TOWN-TT) отвори за кандидатстване на 09.04.2025 г. Тя цели да насърчи взаимното разбирателство, приобщаването и културното многообразие, както и да развие възможности за гражданска активност чрез побратимяване на градове и обмен на граждани.
Проектите могат да адресират теми като солидарност, възможност за свободно изразяване, широко участие в демократичните процеси и вземането на решения, знания за европейското гражданство и др. Трябва да бъдат обхванати хора от различни социално-икономически среди, полове и държави.
Проектите трябва да бъдат транснационални по характер.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на еднократна сума по европейската програма “Граждани, равенство, права и ценности” 2021-2027 г. Бюджетът на поканата възлиза на 5 млн. евро.
Минималният размер на гранта за един проект е 8 455 евро, а максималният – 50 745 евро. Ще бъдат финансирани минимум около 100 проекта.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат индивидуално участващи публични органи (общини, местни власти), организации с нестопанска цел, представляващи местни власти, международни организации. Те следва да са регистрирани в държава-членка на ЕС или в държава, асоциирана по програма “Граждани, равенство, права и ценности”.
Дейностите по проектите следва да обхващат общини от минимум две допустими държави, поне едната от които да е държава-членка на ЕС.
Допустими дейности и разходи
Дейностите, които ще получат финансиране включват организирането на работни срещи, семинари, конференции, обучения, експертни срещи, уебинари, дейности за повишаване на осведомеността, културни събития, фестивали, изложби, събиране и консултиране на данни (разделени по пол), разработване, обмен и разпространение на добри практики сред публичните органи и организациите на гражданското общество, разработване на инструменти за комуникация и използване на социалните медии. Не са допустими онлайн събития.
Събитията за побратимяване следва да включват минимум 50 преки участници, от които поне 25 са чуждестранни такива. Чуждестранните участници представляват делегации от партньорски държави, които ще посетят държавата-домакин на събитията.
Очаква се проектите и тяхното изпълнение да насърчават равенството между половете и недискриминацията.
Безвъзмездната помощ ще бъде под формата на еднократна сума – ще се възстановява фиксирана сума, която не е свързана с разходите. Размерът на финансирането ще бъде калкулиран в края на проекта.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Изпълнителната агенция за образование и култура (EACEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). Публичните органи и международните организации са изключени от оценката на оперативния капацитет.
След това проектите се оценяват по критерии за уместност, качество и въздействие. Първият критерий е с най-висока тежест.
Резултатите от оценяването се очакват през март 2026 г.
Срок
Проектите могат да имат продължителност между 6 и 12 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 17.09.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.