Всичко за европейските проекти на едно място

До 130 000 евро за иновативни решения за подобряване на взаимодействието човек-робот

Първата покана за външни пилотни на “JARVIS” отвори за кандидатстване днес, 05.03.2025 г. Тя ще подкрепи проекти за разработване и прилагане на иновативни решения, подобряващи сътрудничеството “човек-робот” като им предостави финансиране, наставничество и достъп до цифрови инструменти.

Задачата на проектите ще бъде да изградят продукти с добавена стойност, възползвайки се от компонентите JARVIS и използвайки опита на доставчиците на технологии и на крайните потребители в конкретни пазарни сегменти. Пилотните проекти могат да изберат някоя от следните 7 теми:

  1. Човешко усъвършенстване и подкрепа за безопасно и адаптивно производство;
  2. Гъвкава колаборативна роботика за логистика и складиране;
  3. Генеративен изкуствен интелект (ИИ) и сътрудничество между хора и роботи за ефективно и мащабируемо възстановяване на производството;
  4. Инспекция и поддръжка на заводи, инфраструктурни зони и линейна инфраструктура;
  5. Инспекция и поддръжка на активи и оборудване в промишления и публичния сектор;
  6. Инспекционни решения за асистирана оценка на качеството в реално време;
  7. Отворена тема и нова област, съобразена с целите на проекта JARVIS.

Проектът “JARVIS” има за цел да разработи средства за взаимодействие с ИИ за безпроблемна комуникация, контрол и програмиране “човек-робот”; да разработи социално интерактивни роботи; да допринесе за сигурността, неприкосновеността на личния живот и безопасността към надежден ИИ; да разработи когнитивна и интелигентна мехатроника за усъвършенствано взаимодействие “човек-робот” (ВЧР), динамично моделиране и разбиране на сцени; да приложи ВЧР в широкомащабни пилотни проекти; и да насърчи компаниите, по-специално на малките и средните предприятия (МСП) и стартиращите такива, да внедрят индустриални решения за ВЧР. Проектът се реализира от консорциум от 16 партньори от Гърция, Испания, Франция, Финландия и др. Повече за него можете да научите тук.

Финансиране

Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. и разполага с бюджет от близо 1 млн. евро.

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ с максимален размер 130 000 евро за един проект.

Предвижда се да бъдат финансирани 8 проекта.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат МСП, старт-ъпи и други организации. Те трябва да са регистрирани в държавите-членки на ЕС или в държавите, асоциирани по програма “Хоризонт Европа”. По-специално се търсят европейски компании – внедрители на технологии, които в сътрудничество с разработчици, доставчици или интегратори на технологии да изпробват нови решения за някое от горепосочените предизвикателства.

Кандидатстването е единствено в консорциум от поне 2 и максимум 3 организации в следния състав:

  • МСП или старт-ъп като интегратор, доставчик или разработчик на технологии – задължително;
  • краен потребител от индустрията като внедрител на технологии – задължително;
  • допълнителен партньор напр. научноизследователска организация, която да предоставя знания и експертиза – незадължително.

Допустими дейности и разходи

По проектите следва да бъдат демонстрирани предложените решения на място или в съответните тестови центрове, да се обоснове съответствието на продукта с пазара и да се подпомогне цялостната оценка на инструментите на JARVIS чрез включване на крайните потребители във валидирането на пилотния проект.

Пилотното решение следва да има TRL 4* към началото на проекта, а към края му да достига TRL 7.

Повече за изискванията към проектите можете да прочетете тук (стр. 5-7).

Ще се покриват разходи за персонал, амортизация на оборудване, пътни и дневни разходи и разходи, свързани с участие в събития и промоционални кампании, свързани с проекта JARVIS.

Оценяване

Проектните предложения се оценяват от по двама външни експерти по критерии за концепция и иновативност, подход за прилагане на технологията, въздействие и екип. С най-висока тежест е вторият критерий.

След това класираните проектни предложения ще преминат онлайн интервю.

Срок

Продължителността на проектите достига 10 месеца.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 05.05.2025 г., 19 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява по електронен път от тук.

Предходна статия

Остават 9 дни за кандидатстване в осмата сесия на ЕВРОСТАРС-3

Следваща статия

До 300 000 евро за старт-ъпи и МСП в хранителната индустрия от инициативата на ЕИТ “Fast Track to Market”

Сходни статии

За обществено обсъждане: над 10 млн. евро за по-зелен трансграничен регион с Румъния (Покана 6)

7 Днес, 21.03.2025 г., за обществено обсъждане бяха публикувани насоките за кандидатстване по предстоящата процедура (Покана 6) от трансграничната програма “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния – България” 2021-2027 г. Тя се фокусира върху втория приоритет на програмата […]

До 10 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за финансова грамотност

12 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и финансовата и икономическа грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

До 12 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за медийна и дигитална грамотност

15 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и медийната и цифрова грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

Вашият коментар

Филтър