Всичко за европейските проекти на едно място

Допълнителни 51 проекта не се допускат до техническа и финансова оценка по процедурата за семейните предприятия и занаятите

Вчера, 06.03.2025 г., от Министерството на иновациите и растежа публикуваха допълнителен списък с проекти, които не се допускат до техническа и финансова оценка по процедура “Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите” (BG16RFPR001-1.004). Те са 51 на брой, списъкът с които е достъпен тук, в допълнение към 410-те недопуснати, който бяха обявени през януари.

Кандидатите, чиито предложения не се допускат до следващия етап на оценка, имат право да подадат писмени възражения пред Ръководителя на Управляващия орган (Главна дирекция “Европейски фондове за конкурентоспособност”, ГД ЕФК) в едноседмичен срок чрез системата ИСУН. От ГД ЕФК могат да върнат проектното предложение за техническа и финансова оценка или да прекратят производството по отношение на съответния кандидат.

Към датата на крайния срок – 16.09.2024 г. – бяха постъпили общо 2 894 кандидатури на семейни предприятия и фирми от творческите индустрии и занаяти, а търсената от тях безвъзмездна помощ възлизаше на общо 286,3 млн. лв.

Припомняме, че “Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите” бе отворена за кандидатстване в края на май 2024 г. Тя е част от Програма “Конкурентоспособност и иновации в предприятията” 2021-2027 г. (ПКИП) и разполага с бюджет от 117,5 млн. лв.

Процедурата бе специално насочена към микро- и малки семейни фирми (т.е. предприятия, при които лица с родствена връзка са собственици и/или управляващи и/или работещи), както и такива от творческите индустрии* и занаятите**. По проектите фирмите ще повишават производствения си капацитет и ще оптимизират бизнес процесите си, за да подобрят конкурентоспособността си и да засилят пазарното си присъствие.

Помощта за един проект ще е между 15 000 и 150 000 лв. при интензитет до 75% за семейните предприятия и предприятията от творческите индустрии и до 85% за тези от занаятите.

Безвъзмездните средства ще послужат за закупуване на нови машини, съоръжения, оборудване, инструменти, както и специализиран софтуер за подобряване на производствения капацитет. Ще се покриват и разходите за създаване на онлайн магазини, чрез които да се предлагат стоки и услуги на предприятията.

Очаква се да бъдат подкрепени поне 780 предприятия – от тях около 740 семейни предприятия и предприятия от творческите индустрии и 40 от занаятите.

По-подробна информация за условията за кандидатстване по вече затворената процедура е достъпна тук.


* Това включва печатна дейност, възпроизвеждане на записани носители, издаване на книги, периодични издания и друга издателска дейност, издаване на програмни продукти, производство и разпространение на филми и телевизионни предавания, звукозаписване и издаване на музика, създаване и излъчване на радиопрограми, създаване и излъчване на телевизионни програми, архитектурни и инженерни дейности, рекламна дейност, специализирани дейности в областта на дизайна, дейности в областта на фотографията, артистична и творческа дейност и други дейности в областта на културата. Тези категории са съгласно Класификацията на икономическите дейности – КИД-2008.

** Това включва народни художествени занаяти като изработване на изделия от кожа, накити, ковано желязо, керамика, дърворезба, художествени тъкани, грънчарство, гайтанджийство, килимарство и др., както и други занаяти като ключарство, часовникарство, обущарство, шивашки услуги, фризьорство, тапицерство и др. Пълен списък можете да видите тук – Списък занаяти.

Предходна статия

Приключи първият прием за модернизация на риболовни пристанища и изграждане на лодкостоянки с 9 подадени проекта

Следваща статия

Министерството на иновациите планира две нови мерки по ПКИП през 2025 г. – за цифровизация и за енергийна ефективност

Сходни статии

За обществено обсъждане: над 10 млн. евро за по-зелен трансграничен регион с Румъния (Покана 6)

7 Днес, 21.03.2025 г., за обществено обсъждане бяха публикувани насоките за кандидатстване по предстоящата процедура (Покана 6) от трансграничната програма “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния – България” 2021-2027 г. Тя се фокусира върху втория приоритет на програмата […]

До края на месеца за обществено обсъждане ще бъде обявена грантова схема “Гражданско овластяване и ангажираност”

18 Днес, 21.03.2025 г., Програмният оператор на Швейцарско-българския механизъм за гражданска ангажираност и прозрачност 2024-2029 г. (CETF, Механизмът) съобщи, че до края на месец март за обществено обсъждане ще бъде публикувана схема за безвъзмездна помощ […]

До 720 000 лв. за пакети енергоспестяващи мерки на общини и болници от НДЕФ

24 Вчера, 20.03.2024 г., Националният доверителен екофонд (НДЕФ), в партньорство с Фонд ФЛАГ, отвори за кандидатстване покана по подпрограма “Енергийна ефективност чрез договори с гарантиран резултат (ЕСКО договори)“. Тя е част от Инвестиционната програма за […]

Вашият коментар

Филтър