Вчера, 06.03.2025 г., за обществено обсъждане бе публикуван проектът на документите по процедурата “Подкрепа за развитие на съществуващи иновационни клъстери” (BG16RFPR002-1.003). Тя е част от Програма “Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация” 2021-2027 г. (ПНИИДИТ).
Заложеният бюджет на процедурата е 48,8 млн. лв., а целта ѝ е да предостави финансиране на клъстери, работещи от поне 3 години, за да подпомагат развитието на иновационния капацитет на регионално ниво. Това ще се осъществява чрез засилване на сътрудничеството между бизнеса и научноизследователските организации, университетите, местната власт и други заинтересовани страни.
Могат да кандидатстват жизнеспособни иновационни клъстери, които работят ефективно и демонстрират конкретни резултати на регионално ниво, и само такива с одобрени Концепции за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ). Те следва да са регистрирани като търговци или като юридически лица с нестопанска цел. Кандидатстването ще бъде самостоятелно.
Поставено е изискване иновационните клъстери да разполагат с необходим финансов капацитет – общият оборот на един клъстер за 2023 г. следва да е поне 20% от размера на търсените средства.
От Министерството на иновациите уточняват, че ще се дава предимство на иновационните клъстери, които са регистрирани в регионите от Северна България.
Максималният размер на безвъзмездната помощ за един проект ще бъде 19,5 млн. лв., а минимален не е заложен. С това се очаква ресурсът да достигне до поне около 2-3 клъстера.
Ще се покриват между 50% и 65% в зависимост от вида на помощта (съответно за инвестиционни помощи и за оперативни помощи) и региона, в който се изпълнява проектът. Допустимите разходи ще включват материални и нематериални активи, персонал, административни разходи и непреки разходи (до 7% от стойността на преките).
Друг допустим разход ще бъдат разходите за защита на индустриална собственост – до 10 000 лв. за заявка. Този вид разход ще се покрива на 100% и се прилага режим de minimis.
По проектите клъстерите ще:
- се развиват – подобряване на бизнес модел, надграждане на съществуващите активи (вкл. споделена инфраструктура и ноу-хау);
- укрепват иновационния и научноизследователския си потенциал и ще създават нови сътрудничества – обезпечаване на оперативната дейност, организиране на обучения и събития, създаване на специализирани и насочени към потребностите на бизнеса услуги, маркетинг;
- се свързват с други клъстери и регионални иновационни организации – установяване на активни връзки и партньорства, участие в мрежи.
Проектите ще се изпълняват за период до 24 месеца.
Като индикативна дата на обявяване на процедурата е заложена 31.03.2025 г.
Заинтересованите страни могат да изпращат своите коментари и предложения по пакета документи в срок до 19.03.2025 г. вкл. чрез системата ИСУН 2020.