Поканата по предизвикателството на Европейския съвет за иновации (ЕСИ) Pathfinder: Агенти, базирани на генеративен изкуствен интелект (ИИ), за революция в медицинската диагностика и лечението на рака ще отвори за кандидатстване тази пролет. Тя цели да създаде интерактивни автономни агенти на генеративен ИИ или комбинация от тях (супер-агент), които да предоставят на лекарите цялостна перспектива за грижите за пациента по време на целия клиничен път.
Тези агенти следва да подобрят идентифицирането на модели, да намалят несъответствията и грешките при диагностицирането, както и да подобрят лечението на рака. Макар че фокусът е върху генеративния ИИ, от ЕСИ насърчават и интегрирането на други усъвършенствани технологии като топологично и геометрично дълбоко обучение, невронни полета, графични невронни мрежи и т.н.
Обединяващият елемент на предизвикателствата на ЕСИ Pathfinder е да се основават на нови, авангардни направления в науката и технологиите, за да създадат нови възможности чрез реализиране на иновативни технологични решения, основани на високорискови и високодоходни научни изследвания и разработки.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ (еднократни суми) по линия на Програма “Хоризонт Европа”. Общият бюджет за всички четири предизвикателства възлиза на 120 млн. евро. Предстои да стане ясно как ще се разпределя по отделните теми.
Размерът на безвъзмездната помощ за един проект достига 4 млн. евро. Средствата покриват 100% от допустимите разходи.
В допълнение, одобрените проекти ще имат възможност да получат безвъзмездни средства от ЕСИ Booster в размер до 50 000 евро за проучване на комерсиализацията на решението и за други дейности от портфолиото. Освен това, те могат да станат допустими по други схеми на ЕСИ като ЕСИ Accelerator и ЕСИ Transition.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат учени-визионери и предприемчиви изследователи от университети, научноизследователски организации, университети, стартиращи предприятия, високотехнологични малки и средни предприятия (МСП) и промишлеността. Те следва да са регистрирани в държави-членки на ЕС и в държави, асоциирани по програмата “Хоризонт Европа”.
Кандидатстването може да бъде както самостоятелно, така и в консорциум, съставен от минимум двама независими партньори от различни държави. Поне един от партньорите следва да е от ЕС.
Допустими дейности
Задачата на проектите е да разработят и валидират нови подходи и концепции за интегриране и интерпретиране на мултимодални медицински изображения и здравни данни. Освен това ще се генерират надеждни синтетични медицински данни, които ще бъдат обединени в обща база данни и използвани за разработване на усъвършенствани алгоритми.
Всеки проект трябва да се фокусира върху една от следните болести: рак на гърдата, рак на маточната шийка, рак на яйчниците, рак на простатата, рак на белия дроб, рак на мозъка, рак на стомаха или рак на дебелото черво.
Също така всеки проект трябва да адресира следните две области (+ поне по една подобласт):
- Технологична област:
- Инструменти, базирани на генеративен ИИ, за интегриране на многоизмерни мултимодални здравни данни;
- Разширяване на медицинските данни;
- Представяне и интегриране на медицински знания;
- Клинична област:
- Предсказваща диагностика;
- Подобряване на персонализирания избор на лечение.
Следва да се обмислят подходящи показатели за ефективност за непрекъснатата оценка и изпитване на научната и техническата надеждност (вкл. точно количествено определяне на несигурността) на всички разработени алгоритми и архитектури в области 1 и 2.
Подкрепените дейности трябва да имат ниски нива на технологична готовност – от TRL 1 до TRL 4*.
Повече информация е достъпна тук (стр. 37-41).
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от ЕСИ. Проектите ще се оценяват от експерти на първоначалния етап, а на втория и финален етап – от оценителна комисия на ЕСИ, съставена от експерти и програмни мениджъри. Критериите за оценка включват високи постижения (с най-голяма тежест), въздействие и качество и ефикасност на изпълнението.
Резултатите от оценяването се очакват до 5 месеца след крайния срок за подаване на проектните предложения (т.е. март-април 2026 г.).
Срок
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 29.10.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването ще е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & tenders.
* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 1 – Формулирани основни принципи на технологията; TRL 2 – Формулирана концепция на технология; TRL 3 – Концепция, доказана с експеримент; TRL 4 – Технология, валидирана в лаборатория.
1 коментар