Поканата по предизвикателството на Европейския съвет за иновации (ЕСИ) Pathfinder: Биотехнологии за устойчиви на климата култури и биопроизводство на растителна основа (HORIZON-EIC-2025-PATHFINDERCHALLENGES-01-01) ще отвори за кандидатстване на 24.07.2025 г. Тя ще подкрепи проекти, които подобряват начините за производство на устойчиви на климата култури и които разработват алтернативни начини за производство на висококачествени съставки в растенията чрез увеличаване на хранителния профил на културите.
Идеите, търсени по това предизвикателство, трябва да надхвърлят съвременното състояние науката и да водят до нови производствени процеси, които да осигуряват енергийно и ресурсно ефективни храни с ниски емисии, поддържат или увеличават биологичното разнообразие и са неразделна част от здравословното хранене.
Проектните предложения трябва да следват интердисциплинарни и междусекторни подходи, като търсят вдъхновение, идеи и знания в широк спектър от дисциплини.
Обединяващият елемент на предизвикателствата на ЕСИ Pathfinder е да се основават на нови, авангардни направления в науката и технологиите, за да създадат нови възможности чрез реализиране на иновативни технологични решения, основани на високорискови и високодоходни научни изследвания и разработки.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ (еднократни суми) по линия на Програма “Хоризонт Европа”. Общият бюджет за всички четири предизвикателства възлиза на 120 млн. евро. Предстои да стане ясно как ще се разпределя по отделните теми.
Размерът на безвъзмездната помощ за един проект достига 4 млн. евро. Средствата покриват 100% от допустимите разходи.
В допълнение, одобрените проекти ще имат възможност да получат безвъзмездни средства от ЕСИ Booster в размер до 50 000 евро за проучване на комерсиализацията на решението и за други дейности от портфолиото. Освен това, те могат да станат допустими по други схеми на ЕСИ като ЕСИ Accelerator и ЕСИ Transition.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат учени-визионери и предприемчиви изследователи от университети, научноизследователски организации, университети, стартиращи предприятия, високотехнологични малки и средни предприятия (МСП) и промишлеността. Те следва да са регистрирани в държави-членки на ЕС и в държави, асоциирани по програмата “Хоризонт Европа”.
Кандидатстването може да бъде както самостоятелно, така и в консорциум, съставен от минимум двама независими партньори от различни държави. Поне един от партньорите следва да е от ЕС.
Допустими дейности
Проектите трябва да се фокусират върху следните две цели:
- Повишаване на растежа на растенията, добивите и устойчивостта на стрес чрез:
- Повишаване на толерантността към комбинации от стресове, възникващи поради различни климатични сценарии, които включват едновременното излагане на културите на горещина в комбинация със суша, соленост, наводнения, високи нива на въглероден диоксид, както и непряк ефект от изменението на климата чрез променен състав и поведение на плевелите, насекомите, патогените и почвения микробиом и възможното въздействие на замърсителите, генерирани от човека;
- Повишаване на ефективността на използване на водата и на хранителните вещества в сравнение с настоящите култури в търговска употреба;
- Подобряване на процесите на възпроизводство на растенията и напълване на семената при неблагоприятни условия, причинени от комбинация от поне два стресови фактора;
- Изследване и подобряване на взаимодействието между растенията и почвения микробиом;
- Значително повишаване на хранителната стойност (напр. протеини, витамини) на културите чрез използване на местни и чужди растителни съставки в културите.
Проектите трябва също така да разработят пълна методология за оценка на увеличаването на растежа на растенията, добивите и устойчивостта на климата към единични и множествени стресови фактори или да оценят промените в хранителната стойност на културите, според случая.
Подкрепените дейности трябва да имат ниски нива на технологична готовност – от TRL 1 до TRL 4*.
Повече информация е достъпна тук (стр. 34-37).
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от ЕСИ. Проектите ще се оценяват от експерти на първоначалния етап, а на втория и финален етап – от оценителна комисия на ЕСИ, съставена от експерти и програмни мениджъри. Критериите за оценка включват високи постижения (с най-голяма тежест), въздействие и качество и ефикасност на изпълнението.
Резултатите от оценяването се очакват до 5 месеца след крайния срок за подаване на проектните предложения (т.е. март-април 2026 г.).
Срок
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 29.10.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването ще е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & tenders.
* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 1 – Формулирани основни принципи на технологията; TRL 2 – Формулирана концепция на технология; TRL 3 – Концепция, доказана с експеримент; TRL 4 – Технология, валидирана в лаборатория.
1 коментар