Поканата по предизвикателството на Европейския съвет за иновации (ЕСИ) Pathfinder: Към автономни роботизирани колективи, изпълняващи съвместни задачи в динамични неструктурирани строителни среди ще отвори за кандидатстване тази пролет. Ще се подкрепят проекти за разработване на революционни технологии в областта на автономните строителни роботи, работещи съвместно на място, за интегрирана, проектирана за роботи, цифрова производствена и монтажна верига.
Поканата обхваща всички строителни задачи, които обикновено се изискват за подготовката на строителната площадка, подконструкцията и надстройката, както и координацията между тези задачи, за да подпомогне преходът към строителство с автономно електрифицирано строително оборудване. Поканата включва и ролята на човека в строителните процеси, тъй като дори високите степени на мултироботична автономия с ниска степен на надзор ще изискват съвместна връзка между човека и роботизираните агенти, като се гарантира, че те могат безопасно да си сътрудничат и да споделят едно и също работно пространство.
Обединяващият елемент на предизвикателствата на ЕСИ Pathfinder е да се основават на нови, авангардни направления в науката и технологиите, за да създадат нови възможности чрез реализиране на иновативни технологични решения, основани на високорискови и високодоходни научни изследвания и разработки.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ (еднократни суми) по линия на Програма “Хоризонт Европа”. Общият бюджет за всички четири предизвикателства възлиза на 120 млн. евро. Предстои да стане ясно как ще се разпределя по отделните теми.
Размерът на безвъзмездната помощ за един проект достига 4 млн. евро. Средствата покриват 100% от допустимите разходи.
В допълнение, одобрените проекти ще имат възможност да получат безвъзмездни средства от ЕСИ Booster в размер до 50 000 евро за проучване на комерсиализацията на решението и за други дейности от портфолиото. Освен това, те могат да станат допустими по други схеми на ЕСИ като ЕСИ Accelerator и ЕСИ Transition.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат учени-визионери и предприемчиви изследователи от университети, научноизследователски организации, университети, стартиращи предприятия, високотехнологични малки и средни предприятия (МСП) и промишлеността. Те следва да са регистрирани в държави-членки на ЕС и в държави, асоциирани по програмата “Хоризонт Европа”.
Кандидатстването може да бъде както самостоятелно, така и в консорциум, съставен от минимум двама независими партньори от различни държави. Поне един от партньорите следва да е от ЕС.
Допустими дейности
Необходимо е всеки проект да адресира следните три цели:
- Разработване на опростена структурна, носеща, материално-роботизирана строителна система за сглобяване на представителна и релевантна за бъдещето структура (павилион) с помощта на множество отделни модули (елементи, сегменти, блокове, висулки);
- Разработване на автономна мобилна мултироботизирана платформа за съвместна работа, използваща поне две (за предпочитане повече) взаимно осъзнати роботизирани системи за съвместна работа, специално разработени по цел 1;
- Постигане на TRL 4 и демонстрация на автономна последователност на сглобяване, използвайки демонстрационната строителна система, разработена по цел 1, изпълнена от автономна мобилна мултироботизирана платформа за сътрудничество, разработена по цел 2.
Бенефициентите ще бъдат насърчавани от ЕСИ да си сътрудничат в разработването на показатели за ефективност и да съобщават резултатите от проектите си на широката общественост, за да се ускори приемането на тези радикални иновации от строителния сектор.
Подкрепените дейности трябва да имат ниски нива на технологична готовност – от TRL 1 до TRL 4*.
Повече информация е достъпна тук (стр. 41-46).
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от ЕСИ. Проектите ще се оценяват от експерти на първоначалния етап, а на втория и финален етап – от оценителна комисия на ЕСИ, съставена от експерти и програмни мениджъри. Критериите за оценка включват високи постижения (с най-голяма тежест), въздействие и качество и ефикасност на изпълнението.
Резултатите от оценяването се очакват до 5 месеца след крайния срок за подаване на проектните предложения (т.е. март-април 2026 г.).
Срок
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 29.10.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването ще е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & tenders.
* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 1 – Формулирани основни принципи на технологията; TRL 2 – Формулирана концепция на технология; TRL 3 – Концепция, доказана с експеримент; TRL 4 – Технология, валидирана в лаборатория.