Всичко за европейските проекти на едно място

Предизвикателство на ЕСИ Pathfinder: Устройства за превръщане на отпадъците в стойност: Кръгово производство на възобновяеми горива, химикали и материали

Поканата по предизвикателството на Европейския съвет за иновации (ЕСИ) Pathfinder: Устройства за превръщане на отпадъците в стойност: Кръгово производство на възобновяеми горива, химикали и материали ще отвори за кандидатстване тази пролет. Поканата се фокусира върху разработването на технологии от следващо поколение, които превръщат съвременните проблемни отпадъчни потоци в основни градивни елементи на бъдещата кръгова икономика. Конкретен акцент са трудно рециклируемите понастоящем видове синтетични полимерни материали (вкл. смеси от различни видове пластмаси, полимерни композитни материали, микро- и нанопластмаси, необработени пластмасови отпадъци, памперси, каучук и т.н.), димни газове, отпадъчни води и разсол за обезсоляване на морска вода.

Проектните предложения трябва да са насочени към реални потоци от промишлени и битови отпадъци, при които настоящите методи за рециклиране срещат непреодолими пречки, напр. поради примеси, наличие на вредни добавки, неразделими смеси от материали или неразградими материали. Разработените иновативни технологии трябва да са мащабируеми, лесно приложими и да осигуряват продукти с по-висока икономическа стойност в сравнение с унищожаването на отпадъци.

Обединяващият елемент на предизвикателствата на ЕСИ Pathfinder е да се основават на нови, авангардни направления в науката и технологиите, за да създадат нови възможности чрез реализиране на иновативни технологични решения, основани на високорискови и високодоходни научни изследвания и разработки.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ (еднократни суми) по линия на Програма “Хоризонт Европа”. Общият бюджет за всички четири предизвикателства възлиза на 120 млн. евро. Предстои да стане ясно как ще се разпределя по отделните теми.

Размерът на безвъзмездната помощ за един проект достига 4 млн. евро. Средствата покриват 100% от допустимите разходи.

В допълнение, одобрените проекти ще имат възможност да получат безвъзмездни средства от ЕСИ Booster в размер до 50 000 евро за проучване на комерсиализацията на решението и за други дейности от портфолиото. Освен това, те могат да станат допустими по други схеми на ЕСИ като ЕСИ Accelerator и ЕСИ Transition.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат учени-визионери и предприемчиви изследователи от университети, научноизследователски организации, университети, стартиращи предприятия, високотехнологични малки и средни предприятия (МСП) и промишлеността. Те следва да са регистрирани в държави-членки на ЕС и в държави, асоциирани по програмата “Хоризонт Европа”.

Кандидатстването може да бъде както самостоятелно, така и в консорциум, съставен от минимум двама независими партньори от различни държави. Поне един от партньорите следва да е от ЕС.

Допустими дейности

Търсените решения могат да използват технологии като устройства за соларен риформинг и синтетична биология, добив на разсол и интегрирани технологии за улавяне и преобразуване. Могат да бъдат включени и процеси за възстановяване на околната среда, базирани на микроби и фотокаталити. Изчислителното материалознание и изкуственият интелект, както и синтетичната биология “отдолу нагоре” се насърчават на ниво фундаментални изследвания.

Необходимо е проектите да адресират една от следните области:

  1. Напълно интегрирани устройства за преработка на отпадъците в стойност:
    • Напълно интегрирани устройства за соларен реформинг или синтетична биология;
    • Интегрирани технологии за улавяне и преобразуване;
    • Мембранни и електрохимични технологии за добив на солен разтвор;
    • Устройства за регенериране ex-situ, базирани на микробно, ензимно или фотокаталитично разграждане;
  2. Разбиране на основните механизми с помощта на изчислително материалознание и изкуствен интелект;
  3. Клетки от нулата с помощта на синтетична биология отдолу нагоре.

Подкрепените дейности трябва да имат ниски нива на технологична готовност – от TRL 1 до TRL 4*.

Повече информация е достъпна тук (стр. 46-50).

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от ЕСИ. Проектите ще се оценяват от експерти на първоначалния етап, а на втория и финален етап – от оценителна комисия на ЕСИ, съставена от експерти и програмни мениджъри. Критериите за оценка включват високи постижения (с най-голяма тежест), въздействие и качество и ефикасност на изпълнението.

Резултатите от оценяването се очакват до 5 месеца след крайния срок за подаване на проектните предложения (т.е. март-април 2026 г.).

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 29.10.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването ще е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & tenders.


* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 1 – Формулирани основни принципи на технологията; TRL 2 – Формулирана концепция на технология; TRL 3 – Концепция, доказана с експеримент; TRL 4 – Технология, валидирана в лаборатория.

Предходна статия

До 200 000 евро за технологична модернизация на МСП от трансграничния регион със Сърбия

Следваща статия

Покана “Конкурентоспособен граничен регион” от Трансграничната програма България – Сърбия

Сходни статии

До 10 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за финансова грамотност

12 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и финансовата и икономическа грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

До 12 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за медийна и дигитална грамотност

15 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и медийната и цифрова грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

До 5 000 евро за валидиране на иновативни решения в преходните здравни грижи

13 Поканата по проекта “Evolve2Care” за валидиране на решения за преходна здравна грижа отвори за кандидатстване на 17.03.2025 г. Тя ще предостави ваучери до 5 000 евро (под формата на услуги) за разработването на иновативни […]

Вашият коментар

Филтър