Всичко за европейските проекти на едно място

Стартира приемът за изпълнение на стратегии за ВОМР по ПМДРА

Днес, 11.03.2025 г., за кандидатстване отвори процедура “Изпълнение на стратегии за Водено от общностите местно развитие (ВОМР)” (BG14MFPR001-3.002). Тя е част от Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 г. (ПМДРА).

По процедурата ще се подкрепя изпълнението на одобрени стратегии от Местни инициативни рибарски групи (МИРГ) по ПМДРА. Целта е с това да се увеличи екологичната, социалната и икономическата устойчивост на териториите, зависими от риболова и аквакултурите, с акцент върху устойчивостта, зеления и цифровия преход.

Бюджетът на процедурата е 46,7 млн. лв. От тях 32,7 млн. лв. се предоставят от Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури (ЕФМДРА), а 14,2 млн. лв. са национално съфинансиране.

Целта на подхода ВОМР е да подобри условията за живот на териториите на местните общности и да насърчи многосекторното развитие на местните икономики. Чрез стратегиите за ВОМР ще се подкрепят проекти, които създават по-добри икономически, социални и екологични условия за живот, стимулират местния бизнес и забавят обезлюдяването.

ВОМР се прилага на териториален принцип чрез МИРГ, обхващащи две съседни общини с обща граница, където общностите се занимават с рибарство и производство на аквакултури. Това са райони с морски, речен или езерен бряг, включително изкуствени водоеми и речни басейни.

Една стратегия на МИРГ, съставена от две общини може да получи до 2,9 млн. лв., а такава от три или повече общини – до 3,9 млн. лв. От тези средства до 25% могат да бъдат разпределени за текущи разходи и популяризиране.

Повече информация за новите Правила за прилагане на подхода ВОМР в периода 2021-2027 г., които бяха приети в края на 2024 г., можете да прочетете тук.

Ще се покриват до 100% от размера на общите допустими разходи за една стратегия.

Една стратегия за ВОМР може да включва дейности като:

  • научни познания за морските екосистеми и биоразнообразието за ефективни управленски решения на местно ниво;
  • екологични иновации и инвестиции в риболова и производството на аквакултури с ниско въздействие върху околната среда;
  • намаляване на въглеродния отпечатък на рибарството и производството на аквакултури и адаптиране към последиците от изменението на климата чрез капитализиране на екологичните активи;
  • съвместно управление на морски защитени зони и други мерки за опазване на биоразнообразието и екосистемите, както и прилагане на решения за екологично управление;
  • възстановяване и мониторинг на обекти от НАТУРА 2000 и други защитени морски зони (вкл. събиране на отпадъци, изгубени риболовни уреди, морски отпадъци, услуги за биологично разнообразие);
  • проекти за структурни инвестиции (вкл. за енергийна ефективност и декарбонизация);
  • изграждане на капацитет, работа в мрежа, разпространение и въвеждане на иновации;
  • насърчаване развитието на човешкия капитал (обучения, придобиване на нови умения, социален диалог); и т.н.

Ще се допускат разходи за възнаграждения, офис техника и софтуер, обучения, срещи, проучвания, дейности за популяризиране, мониторинг, оценка, поддръжка на интернет страница на МИРГ, външни услуги, наем на офис, консумативи, застраховане на закупени дълготрайни материални активи и др.

Стратегията ще трябва да бъде разработена за период до 31.12.2027 г., а максималната продължителност на изпълнение на проектите по нея ще е до 31.12.2029 г.

Крайният срок за подаване на предложения за стратегии е 10.06.2025 г., 17 ч. чрез системата ИСУН 2020.

Предходна статия

Предвиждат се промени в операция “Иновативни здравно-социални услуги”

Следваща статия

До 60 000 евро за разработване на приложения за изкуствен интелект и машинно обучение за устойчивост

Сходни статии

За обществено обсъждане: над 10 млн. евро за по-зелен трансграничен регион с Румъния (Покана 6)

6 Днес, 21.03.2025 г., за обществено обсъждане бяха публикувани насоките за кандидатстване по предстоящата процедура (Покана 6) от трансграничната програма “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния – България” 2021-2027 г. Тя се фокусира върху втория приоритет на програмата […]

До 10 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за финансова грамотност

11 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и финансовата и икономическа грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

До 12 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за медийна и дигитална грамотност

12 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и медийната и цифрова грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

Вашият коментар

Филтър