Първата покана по проекта “ELIAS” отвори за кандидатстване през януари. Тя ще подкрепи проекти на малки и средни предприятия (МСП) и стартиращи компании, разработващи приложения с изкуствен интелект (ИИ) за устойчивост. Избраните проекти ще получат финансова подкрепа и видимост в рамките на европейската екосистема за ИИ.
Търсят се проекти за приложения, базирани на ИИ и машинно обучение в някой от следните случаи на употреба:
- ИИ за оптимизация на сгради;
- ИИ за наблюдение на виртуалната инфраструктура;
- Отговорна, ориентирана към потребителите реклама;
- Смекчаване на дезинформираното възприемане на мигрантите в ЕС;
- ИИ за прогнозиране на състоянието на растителността;
- Откриване на материали;
- Персонализирани системи за съвместно пилотиране.
Проектът “ELIAS” обединява най-добрите изследователи и новатори в областта на ИИ, за да се справят с някои от най-належащите предизвикателства на нашето време, вкл. промените в климата и обществото и енергийната криза. Целта е да се създадат ИИ решения, които са едновременно ефективни, устойчиви и социално съобразени. Проектът се реализира от консорциум от 34 партньори от 17 държави. Повече за него можете да научите тук.
Финансиране
Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. и разполага с бюджет от около 240 000 евро.
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ (еднократни суми) с максимален размер 60 000 евро за един проект.
Предвижда се да бъдат финансирани 4 проекта.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат МСП и старт-ъпи, регистрирани в държавите-членки на ЕС или в държавите, асоциирани по програма “Хоризонт Европа”.
Кандидатстването е самостоятелно.
Допустими дейности и разходи
Проектите следва да се ангажират с мрежата в категориите “методология”, “софтуер/инструменти”, “критерии”, свързани със 7-те случая на употреба споменати по-горе, насочени към ИИ за устойчивост. Проектите трябва да достигат минимум TRL 5* и да покажат валидиране на технологията в индустриална среда за един от случаите на употреба. Кандидатите могат и се насърчават да предложат свой собствен принос, за да достигнат дори по-високи нива на TRL в рамките на шестте месеца.
Ще се покриват разходи за персонал, пътни и дневни разходи и разходи, амортизация на оборудване, закупуване на стоки и услуги и др., както и непреки разходи.
Оценяване
Проектните предложения се оценяват от поне по двама външни експерти по критерии за високи постижения, въздействие и обхват и изпълнение. С най-висока тежест е вторият критерий.
Резултатите от оценяването ще станат ясни до края на май, а проектите ще стартират през юни.
Срок
Продължителността на проектите достига 6 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 30.04.2025 г. вкл. Кандидатстването се осъществява по електронен път от тук.
* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 5 – Технология, валидирана в релевантна среда.