Шест нови консорциума са избрани за създаването на Фабрики за изкуствен интелект (ИИ) в Европа. Това съобщиха днес, 12.03.2025 г., от Европейската комисия. Инвестицията в тях е в размер на приблизително 485 млн. евро, комбинираща национално и европейско финансиране (по линия на програмите “Цифрова Европа” и “Хоризонт Европа”).
Фабриките за ИИ ще бъдат създадени в рамките на мрежата на ЕС от суперкомпютри за високопроизводителни изчисления (EuroHPC) и ще бъдат на разположение на потребители като стартиращи и малки и средни предприятия (МСП), представители на промишлеността и изследователи.
Избраните фабрики за ИИ ще бъдат разположени в следните водещи изследователски и технологични центрове в Европа:
- Виена, Австрия: “AI:AT” в Техническия университет във Виена;
- София, България: “BRAIN++” в София Тех Парк;
- Париж, Франция: “AI2F” в Центъра за суперкомпютри TGCC;
- Юлих, Германия: “JAIF” в Изследователски център Юлих;
- Познан, Полша: “PIAST” в Центъра за суперкомпютри и мрежи;
- Марибор, Словения: “SLAIF” в Центъра за суперкомпютри IZUM.
Франция и Германия ще създадат Фабрики за ИИ, които ще работят заедно с първите екзаскейл суперкомпютри в Европа – Alice Recoque и JUPITER. Междувременно Австрия, България, Полша и Словения ще изградят инфраструктури със специализирани системи, оптимизирани за работа с ИИ, с което ще се разшири европейската инфраструктура за ИИ.
Фабриката за ИИ в Германия (Юлих) ще включва и експериментална платформа, която ще служи като авангардна инфраструктура за разработване и тестване на иновативни модели и приложения на ИИ, както и за насърчаване на сътрудничеството в Европа.
Българският проект BRAIN++ на София Тех Парк и Института INSAIT печели финансиране от 90 млн. евро. Българската фабрика ще се състои от два ключови компонента: суперкомпютър от ново поколение Discoverer++, оптимизиран със системи за ИИ и център, който ще предлага услуги на правителствени, образователни и частни организации и компании. Изграждането на фабриката ще започне през 2026 г., а срокът на проекта е 3 години.
Повече за шестте проекта можете да научите тук.
Припомняме, че през декември миналата година бяха обявени първите седем консорциума, които ще създават Фабрики за ИИ – в Испания, Италия, Финландия, Люксембург, Швеция, Германия и Гърция. Повече за тях можете да научите тук.
Създаването на фабриките става възможно чрез двете покани за изразяване на интерес, които бяха отворени през септември 2024 г. Първият краен срок за подаване на заявления изтече на 04.11.2024 г., а вторият – на 01.02.2025 г.
Поканите целят да подберат доставчици, които ще хостват и експлоатират суперкомпютри с оптимизирано използване на ИИ, експериментални платформи за ИИ и фабрики за ИИ в Европа.
Поканите са:
- Избор на съществуващи хостинг структури за суперкомпютри на EuroHPC за придобиване на усъвършенствана експериментална суперкомпютърна платформа, оптимизирана за ИИ (по избор), и за създаване на фабрика за ИИ (EUROHPC-2024-CEI-AI-01);
- Избор на хостинг субекти за придобиване на суперкомпютър, оптимизиран за ИИ, или за модернизиране на съществуващ суперкомпютър на EuroHPC с възможности за ИИ, за усъвършенствана експериментална платформа за суперкомпютри, оптимизирани за ИИ (по избор), и за създаване на фабрика за ИИ (EUROHPC-2024-CEI-AI-02).
Фабриките ще обединят изчислителна мощ, данни и таланти и ще помогнат на разработчиците на ИИ да обучават своите големи модели на генеративен ИИ, като използват суперкомпютри и предоставят достъп до услуги за данни, изчисления и съхранение. Фабриките ще бъдат свързани в общоевропейска мрежа.
Ролята им ще бъде да стимулират разработването и валидирането на приложения на ИИ в ключови сектори като здравеопазване, енергетика, автомобилостроене и транспорт, отбрана и авиокосмическа промишленост, роботика и производство, чисти и селскостопански технологии.
Поканите ще бъдат отворени до 31.12.2025 г., имайки 6 определени крайни срока. Следващият краен срок е 02.05.2025 г.
Повече информация можете да откриете тук.