Вчера, 12.03.2025 г., от Национален фонд “Култура” (НФК) публикуваха списък с проектните предложения, които не продължават към техническа и финансова оценка в рамките на втория прием по процедурата “Схема за безвъзмездна помощ в две сесии “Създаване на български продукции и копродукции в сектора на културните и творчески индустрии (КТИ) и промотирането им на европейските и международни пазари за изкуства”” (BG-RRP-11.020). Предложенията за инвестиции, които не отговарят на изискванията за административно съответствие и допустимост са 15 на брой.
Припомняме, че вторият прием на процедурата, която се реализира по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), бе отворен за кандидатстване между 30.09. и 31.10.2024 г. Имаше и първи прием в периода от 29.08. до 30.09.2024 г.
Постъпилите предложения в рамките на втория прием бяха 144 на брой. По първия постъпиха 79 проектни предложения, а недопуснатите до техническа и финансова оценка бяха 7 на брой.
Общият бюджет на процедурата възлиза на 22,5 млн. лв. Целта ѝ е да подкрепи създаването на нови произведения на изкуството в областта на съвременните изкуства – театър, танц, музика, цирк, визуални изкуства, аудиовизия, литература, художествен превод, архитектура, дизайн и др. Ще могат и да се създават копродукции с българско участие (или европейски копродукции с българско участие).
Можеха да кандидатстват частни културни организации, творчески съюзи, читалища, физически лица и неформални групи артисти. Допускаше се участието на един партньор, като се насърчава това за бъде културна организация от друга държава-членка на ЕС.
Един проект ще може да получи от 70 000 до 142 000 лв., покриващи до 90% от допустимите разходи. Задължителното минимално самоучастие на бенефициентите е 10%. За част от допустимите дейности ще се прилага режим de minimis*. Очаква се да бъдат финансирани минимум 158 проектни предложения.
Допустимите по процедурата дейности включват:
- Създаване на един или повече нови културни продукти;
- Пътувания на творци, изпълнители, технически персонал и др.;
- Транспорт на произведения на изкуството, декори, техника, материали и др.;
- Публично представяне на произведения от сектора на КТИ пред българска и чуждестранна публика – спектакли, концерти, кино-показ, изложби, представяния на книги и др.;
- Представяне на създадените нови културни продукти пред публика – наем на помещения и техника и др.;
- Разпространение, реклама и популяризация на представяните произведения;
- Застраховка, съхраняване и охрана на произведенията на изкуството и техника на мястото на представяне;
- Съпътстващи културни и артистични образователни дейности;
- Превод, субтитриране, вкл. симултанен превод;
- Адаптация на създадения културен продукт в нови формати за различни канали или неконвенционални локации и аудитории;
- Създаване на дигитално съдържание за разширяване на достъпа до културния продукт (мобилни приложения, виртуални турове, дигитални изложби и др.);
- Създаване по разпространение на новосъздаденото културно съдържание извън градския културен център.
Ще се покриват преки разходи като привличане на специалисти, извършване на анализи и проучвания, такси, разходи за популяризиране, наем на допълнителни пространства, транспорт на произведенията на изкуството, пътни разходи, разходи за материали и консумативи и др., разходи за възнаграждения на персонал и разходи за подобряване на достъпа за лицата с увреждания. Непреки разходи (за администрация и консултантски услуги) също са допустими – до 7% от размера на преките такива.
Проектите ще могат да имат максимална продължителност 12 месеца, но не по-късно от 31.12.2025 г.
Повече информация за условията по вече затворената процедура можете да прочетете тук.
Списъкът с недопуснатите предложения можете да откриете тук. От НФК информират, че те имат право да подадат възражения в едноседмичен срок – до 19.03.2025 г.
* Режим de minimis – режим на държавни помощи, при който максималният размер на помощта за едно предприятие не може да надхвърля 300 000 евро (586 749 лв.) за период от три години.