Всичко за европейските проекти на едно място

До 200 000 евро по проекти за демонстрации на Multi-Human Multi-Robot сценарии

Поканата за индустриални демонстрации на технологии, разработени по проекта “SOPRANO” отвори за кандидатстване днес, 13.03.2025 г. Тя ще подкрепи проекти на малки и средни предприятия (МСП) и стартиращи компании, които ще използват технологиите на SOPRANO, за да разработят нови демонстрационни системи или да подобрят съществуващи такива в подкрепа на Multi-Human Multi-Robot (MH-MR) сценарии в промишлени условия и сектори извън тези, които са вече обхванати от партньорите в консорциума.

Предпочитани са следните сектори, но се допускат и други:

  • Логистика;
  • Здравеопазване;
  • Опаковки;
  • Метал/обработка;
  • Пластмаса/формоване;
  • Електроника.

Проектът “SOPRANO” се фокусира върху иновациите в сътрудничеството между хора и роботи и интелигентните многоагентни системи, за да даде възможност за проектиране на производствени цехове от следващо поколение, автоматизирани строителни площадки и интелигентно производство на селскостопански продукти и храни, където хората и интелигентните машини работят безпроблемно заедно. Проектът се реализира от консорциум от 19 партньори от 9 държави. Повече за него можете да научите тук.

Финансиране

Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. и разполага с бюджет от 1,8 млн. евро.

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ (еднократни суми) с максимален размер 200 000 евро за един проект. Предвижда се да бъдат финансирани до 10 проекта.

Кандидатите-МСП ще трябва да осигурят минимум 30% собствено финансиране (т.е. максималният размер на безвъзмездната помощ за тях е 140 000 евро), а от старт-ъпите такова не се изисква.

В допълнение към безвъзмездната помощ одобрените кандидати ще могат да се възползват от:

  • Технически и бизнес насоки – достъп до технологиите на SOPRANO и до индустриалните и техническите експерти и рамки на SOPRANO;
  • Утвърждаване и видимост:
    • Индустриално валидиране на роботизираното решение или демонстратор в реални MH-MR сценарии;
    • Достъп до индустриалните и изследователските мрежи на SOPRANO.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат МСП и старт-ъпи, регистрирани в държавите-членки на ЕС или в държавите, асоциирани по програма “Хоризонт Европа”. Това могат да бъдат доставчици на оборудване за роботика, разработчици на системи за роботика, интегратори на системи за роботика, доставчици на приложения за индустриална роботика и др.

Кандидатите следва да са регистрирани поне 1 година преди датата на подаване на проектното предложение.

Кандидатстването може да бъде самостоятелно или в консорциум от максимум 3 компании.

Допустими дейности и разходи

Задачата е да бъдат разработени демонстрационни модели в подкрепа на MH-MR сценарий (1) в един от гореспоменатите промишлени сектори (или в сектор, обоснован от кандидата) чрез (2) интегриране и използване на поне един от компонентите на SOPRANO (повече за тях – тук, стр. 5). Целта е технологиите SOPRANO да бъдат демонстрирани, изпитвани и валидирани в допълнителни случаи на употреба на роботиката.

Търсеният резултат е релевантен за промишлеността прототип на роботизирано решение, създадено с помощта на технологиите SOPRANO и отговарящо на сценария на кандидата за приложение на MH-MR.

Решенията следва да стартират от TRL 5* и към края на проектите да достигат TRL 7.

Оценяване

Проектните предложения се оценяват от по двама вътрешни експерти по критерии за високи постижения, въздействие и изпълнение. С най-висока тежест е първият критерий.

Резултатите от оценяването ще станат ясни към средата на месец юни.

Срок

Продължителността на проектите достига 16 месеца – от средата на юли 2025 г. до средата на ноември 2026 г.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 14.05.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява по електронен път от тук.


* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 5 – Технология, валидирана в релевантна среда; TRL 6 – Технология, демонстрирана в релевантна среда; TRL 7 – Прототип, демонстриран в операционна среда.

Предходна статия

Предстои обществено обсъждане на процедурата за партньорства между МСП и научни организации по ПНИИДИТ

Следваща статия

15 проекта не се допускат до следващ етап на оценка по процедурата за създаване на български културни продукти по НПВУ (прием 2)

Сходни статии

За обществено обсъждане: над 10 млн. евро за по-зелен трансграничен регион с Румъния (Покана 6)

7 Днес, 21.03.2025 г., за обществено обсъждане бяха публикувани насоките за кандидатстване по предстоящата процедура (Покана 6) от трансграничната програма “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния – България” 2021-2027 г. Тя се фокусира върху втория приоритет на програмата […]

До 10 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за финансова грамотност

12 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и финансовата и икономическа грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

До 12 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за медийна и дигитална грамотност

15 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и медийната и цифрова грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

Вашият коментар

Филтър