Поканата за индустриални демонстрации на технологии, разработени по проекта “SOPRANO” отвори за кандидатстване днес, 13.03.2025 г. Тя ще подкрепи проекти на малки и средни предприятия (МСП) и стартиращи компании, които ще използват технологиите на SOPRANO, за да разработят нови демонстрационни системи или да подобрят съществуващи такива в подкрепа на Multi-Human Multi-Robot (MH-MR) сценарии в промишлени условия и сектори извън тези, които са вече обхванати от партньорите в консорциума.
Предпочитани са следните сектори, но се допускат и други:
- Логистика;
- Здравеопазване;
- Опаковки;
- Метал/обработка;
- Пластмаса/формоване;
- Електроника.
Проектът “SOPRANO” се фокусира върху иновациите в сътрудничеството между хора и роботи и интелигентните многоагентни системи, за да даде възможност за проектиране на производствени цехове от следващо поколение, автоматизирани строителни площадки и интелигентно производство на селскостопански продукти и храни, където хората и интелигентните машини работят безпроблемно заедно. Проектът се реализира от консорциум от 19 партньори от 9 държави. Повече за него можете да научите тук.
Финансиране
Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. и разполага с бюджет от 1,8 млн. евро.
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ (еднократни суми) с максимален размер 200 000 евро за един проект. Предвижда се да бъдат финансирани до 10 проекта.
Кандидатите-МСП ще трябва да осигурят минимум 30% собствено финансиране (т.е. максималният размер на безвъзмездната помощ за тях е 140 000 евро), а от старт-ъпите такова не се изисква.
В допълнение към безвъзмездната помощ одобрените кандидати ще могат да се възползват от:
- Технически и бизнес насоки – достъп до технологиите на SOPRANO и до индустриалните и техническите експерти и рамки на SOPRANO;
- Утвърждаване и видимост:
- Индустриално валидиране на роботизираното решение или демонстратор в реални MH-MR сценарии;
- Достъп до индустриалните и изследователските мрежи на SOPRANO.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат МСП и старт-ъпи, регистрирани в държавите-членки на ЕС или в държавите, асоциирани по програма “Хоризонт Европа”. Това могат да бъдат доставчици на оборудване за роботика, разработчици на системи за роботика, интегратори на системи за роботика, доставчици на приложения за индустриална роботика и др.
Кандидатите следва да са регистрирани поне 1 година преди датата на подаване на проектното предложение.
Кандидатстването може да бъде самостоятелно или в консорциум от максимум 3 компании.
Допустими дейности и разходи
Задачата е да бъдат разработени демонстрационни модели в подкрепа на MH-MR сценарий (1) в един от гореспоменатите промишлени сектори (или в сектор, обоснован от кандидата) чрез (2) интегриране и използване на поне един от компонентите на SOPRANO (повече за тях – тук, стр. 5). Целта е технологиите SOPRANO да бъдат демонстрирани, изпитвани и валидирани в допълнителни случаи на употреба на роботиката.
Търсеният резултат е релевантен за промишлеността прототип на роботизирано решение, създадено с помощта на технологиите SOPRANO и отговарящо на сценария на кандидата за приложение на MH-MR.
Решенията следва да стартират от TRL 5* и към края на проектите да достигат TRL 7.
Оценяване
Проектните предложения се оценяват от по двама вътрешни експерти по критерии за високи постижения, въздействие и изпълнение. С най-висока тежест е първият критерий.
Резултатите от оценяването ще станат ясни към средата на месец юни.
Срок
Продължителността на проектите достига 16 месеца – от средата на юли 2025 г. до средата на ноември 2026 г.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 14.05.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява по електронен път от тук.
* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 5 – Технология, валидирана в релевантна среда; TRL 6 – Технология, демонстрирана в релевантна среда; TRL 7 – Прототип, демонстриран в операционна среда.