С безвъзмездна помощ над 6 млн. евро общо 32 малки и средни предприятия (МСП) от трансграничния регион България-Турция ще изпълняват проекти за насърчаване на енергийната им ефективност и прехода към кръгова икономика. Това съобщиха днес, 14.03.2025 г., от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
Приемът по поканата по приоритет “Щадящ околната среда трансграничен регион” на програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ-ИПП България-Турция 2021-2027 г. бе отворен за кандидатстване между 13.11.2023 г. и 20.03.2024 г. Можеха да кандидатстват микро- и МСП в сектора на производството и услугите от програмната област (областите Бургас, Ямбол и Хасково и провинциите Одрин и Къркларели в Турция).
Селектираните фирми от двете държави са представители на хранително-вкусовата промишленост, металообработката, ИТ сектора, козметиката, дървообработването, хотелиерството и стъклопроизводството.
Набираха се проекти за инвестиции в две области: (1) енергийна ефективност, намаляване на емисиите на парникови газове и (2) подкрепа за преход към кръгова икономика, основаваща се на ефективно използване на ресурсите.
По проектите са заложени дейности, които чувствително да намалят отпадъците в процеса на обработка и да повишат тяхното оползотворяване. На сгради с установена необходимост ще се монтират соларни панели, топлоизолация, подмяна на дограма и осветление. Предвидено е въвеждане на системи за енергиен мениджмънт, а голяма част от инвестициите ще са в оптимизиране на производствените процеси с въвеждане на модерни и иновативни технологии.
Съгласно условията по процедурата, едно предприятие може да получи финансиране от 50 000 до 200 000 евро. Инвестиционният компонент по проектите е преобладаващ – поне 60% от общите допустими разходи. Освен това финансирането ще покрива 100% от допустимите разходи, като се прилага режим de minimis*.
Ще се покриват разходи за възнаграждения на персонал, офис и административни разходи, пътни и дневни разходи, разходи за външни услуги, разходи за оборудване, разходи за строително-монтажни работи и разходи за подготовка на проекта.
Продължителността на проектите ще бъде от 12 до 24 месеца.
Повече подробности за условията по поканата можете да прочетете тук.
От секретариата на програмата информират, че предстои да бъдат подписани договорите с одобрените кандидати, след което те могат да започнат работа по планираните дейности.
* Режим de minimis – режим на държавни помощи, при който максималният размер на помощта за едно предприятие не може да надхвърля 300 000 евро (586 749 лв.) за период от три последователни години.